Nejnebezpečnější zvíře Austrálie? Překvapivě včela!

Jedním z hlavních důvodů cest k protinožcům bývá příroda. Divoká, neprobádaná, krásná, ale také zrádná. Nenechte se odradit mnohdy děsivými příběhy a užijte si zdejší flóru a faunu naplno.

„Je pravda, že v Austrálii žije mnoho jedovatých a zubatých tvorů, přesto pro člověka nejrizikovější bývá setkání s koňmi a včelami,“ říká Angličan Steve Backshall, který zasvětil svůj život studiu přírody a dobrodružství. „Smrtelných hadích uštknutí či napadení žralokem je na celém kontinentě opravdu minimum,“ dodává. Na která zvířátka je ale přece jen podle autora mnoha knih lepší dávat si pozor?

1. Čtyřhranky

Tyto medúzy s tělem ve tvaru krabice či kvádru způsobily od roku 1883 pravděpodobně 81 úmrtí (u dvou případů není příčina smrti jistá). Takzvaná mořská vosa má téměř neviditelná chapadla s milionem žahavých buněk. Pouhým dotekem se do lidského těla okamžitě dostane tak velké množství jedu, že je schopné způsobit smrt v několika minutách. Backshall upozorňuje: „Obyčejný ‚protižahavý‘ oblek dokáže otravě zabránit, žádné jiné zvíře ale nezastaví lidské srdce tak rychle jako tyto medúzy. Proto věnujte varováním o jejich přítomnosti zejména na severních plážích dostatek pozornosti.“

2. Tajpan

Tajpan je nejjedovatější had na světě – substance v jeho těle dokáže usmrtit až sto dospělých mužů. Jsou to ale velmi stydliví tvorové, kteří žijí jen v těch nejodlehlejších oblastech země. Lidé se s nimi takřka nemají možnost setkat. V případě uštknutí pak dochází ke smrti během 45 minut. Dobré zaškrcení a imobilizace oběti však dokáže přidat i několik hodin na vyhledání lékařské pomoci. A co na to zkušený Backshall? „S nejjedovatějším hadem na světě se nesetkáte! Mně samotnému trvalo tři dny a tři noci strávené v poušti, než jsem ho po pečlivém hledání nalezl.“

3. Pakobra východní

Tento plaz již takovou vzácností není a lidé se s ním mohou potkat mnohem častěji. Chutnají mu myši, takže se zdržuje i v obydlených oblastech. Bývá velmi agresivní, před útokem se zvedne a jeho tělo vytvoří esovitou křivku. Uštknutí zabraňuje srážení krve a způsobuje vnitřní krvácení. Beckshallova rada v tomto případě zní: „Austrálie je jedinou zemí na světě, kde je více druhů jedovatých než nejedovatých hadů. Proto se k žádnému z nich nepřibližujte, nechte je být a oni nechají vás.“

4. Včela medonosná

Australské včely jsou nebezpečné, protože jejich jed obsahuje velké množství alergenů. Tím se stávají druhým nejjedovatějším obyvatelem Austrálie hned po hadech. Jejich žihadla mají na svědomí každý rok více úmrtí než žraloci, hadi či pavouci. Proto je na včely třeba dávat pozor, a pokud jste ke zvýšeným reakcím na žihadla náchylní, nezapomínejte mít vždy při sobě adrenalin. Jakmile ucítíte, že se vám po včelím píchnutí začíná špatně dýchat, zůstaňte v klidu a urychleně vyhledejte odbornou pomoc.

5. Chobotnice kroužkovaná

Půvabný tvor s modrými kroužky má ve svém těle neurotoxin, který je 10 000× silnější než kyanid. Backshall říká: „Tyto chobotnice se vyskytují například v Sydneyském zálivu. Většinou je ale při svém potápění nepotkáte, a pokud ano, obdivujte jejich krásu z dostatečné vzdálenosti.“

6. Krokodýl mořský

Jedná se o největšího ještěra žijícího na Zemi. Má tak silný stisk čelistí, že dokáže rozkousnout i gazelí lebku. Každoročně má na svědomí 1 až 2 úmrtí a 4 až 10 útoků na člověka. Obětmi jsou nejčastěji lidé, kteří usnou na břehu řeky Mary River, kde se těchto krokodýlů vyskytuje nejvíce. Ostražití buďte zejména v severních oblastech toku. „Pokaždé, když jdete plavat, zeptejte se místních, zda je to bezpečné,“ dodává Backshall.

7. Žralok bělavý

Tito žraloci sice nebývají v titulcích novin, o to více je ale třeba na ně dávat pozor. Žralok bělavý se dostává velice blízko ke břehům, protože zde hledá potravu. Vyskytuje se též v ústích velkých řek a po povodních v roce 2011 se dostal dokonce až do ulic na předměstí. Dospělí jedinci měří přibližně 80 cm a váží okolo 130 kil. „Ani s tímto žralokem se nesetkáte tak snadno, ale vyhněte se raději temným ústím řek, kde rádi loví a mohli by si vás splést se svou kořistí,“ říká spisovatel.

8. Sklípkanec jedovatý

1,5 až 3,5 cm velký pavouček žije zejména v zahradách oblasti New South Wales, někdy může i spadnout do bazénu. Naštěstí byl proti jeho jedu vynalezen protijed, takže od roku 1981 nebyly zaznamenány žádné smrtelné případy. „Pravděpodobně na tohoto tvora nenarazíte, přesto ale raději vytřepejte oblečení před tím, než si ho obléknete,“ doporučuje Backshall.

Austrálie je nepochybně domovem těch nejnebezpečnějších zvířat na světě, jak ale říká zkušený cestovatel Steve Backshall: „Nikdo s trochou zdravého rozumu by se neměl australské divoké přírody bát. Naopak, právě ona je skvělým důvodem tuto zemi navštívit.“

(jez)

Zdroj:
www.telegraph.co.uk

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2714
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.