Milovníci hlubin, kryjte si při potápění záda!

Potápění je často spojováno především s poznáváním mořské fauny a flóry. Tato oblíbená aktivita ale může mít i jiný nádech. Pohled do historie nabízí vrakové potápění. Je zde sice potřeba o něco více zkušeností, ale zážitky z ponoru jsou o to mocnější.

Největší lákadla 

Za nejkrásnější potápění ke ztroskotané lodi se považují ponory k vraku Yongala u východního pobřeží Austrálie. Loď klesla ke dnu před více než 100 lety a leží v hloubce 25–30 metrů. Příznivci vrakového potápění si přijdou na své i v Egyptě. Nejproslulejší vrak Rudého moře, parní loď Thistlegorm, skrývá mnoho technických unikátů. Potápěči tak mohou spatřit torza nákladních aut, děl i motocyklů. Pozadu nezůstává ani Asie. Na Bali se lze potápět k vraku lodi Liberty, který leží v hloubce 25 metrů. Okouzluje především velkým množstvím korálů a hejny ryb, pro které je vrak přirozeným útočištěm.

Příjemná jistota 

Cestovat za potápěním bez vhodného pojištění je velký risk. Před uzavřením pojistky proto důkladně prověřte, co všechno kryje a zda na vrakové potápění nepotřebujete speciální připojištění. Nezapomínejte, že součástí pojistných podmínek může být například omezení týkající se hloubky ponoru. Při potápění nejsou výjimkou případy poškození potápěčské výstroje, a tak myslete i na pojištění odpovědnosti.

Respektuje svoji kondici i pravidla

Bez ohledu na zaměření potápěčských aktivit je potřeba si uvědomit, že tato činnost má svá rizika, a logicky tedy i pravidla. Spolehlivá potápěčská centra a zodpovědní instruktoři vám na místě vše dostatečně vysvětlí – přesto je vhodné si základní zdravotní doporučení nastudovat a osvojit ještě před cestou.

  • Nikdy nechoďte do vody, pokud se zrovna necítíte dobře nebo jste nachlazení.
  • Potápět se pod vlivem alkoholu je nepřijatelné.
  • Samozřejmostí je respektovat svou fyzickou kondici a případná chronická onemocnění. Za lékařskou kontrolu před odjezdem se rozhodně nemusíte stydět.
  • Během ponoru nikdy nezadržujte dech. Může vzniknout vzduchová embolie, při níž se bublinky vzduchu dostávají do krve a ohrožují zdraví i život potápěče.
  • Zranění pod vodou může vše řádně zkomplikovat – při potápění tedy na nic nesahejte. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, třeba korály bývají velmi ostré.
  • Při vynořování postupujte pomalu a dělejte bezpečnostní pauzy. Vyhnete se tak dekompresní nemoci.
  • Po dobu 24 hodin od vynoření byste neměli nikam letět. Tělo se po potápění potřebuje postupně zbavit zvýšeného množství dusíku, jinak i v tomto případě hrozí problémy s dekompresí.

(pak)

Zdroje:
http://travel.cnn.com
www.worldnomads.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 4
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.