Amébóza

Základní informace

Amébóza je parazitární onemocnění způsobené prvokem Entamoeba histolytica. Jedná se o jednoho z nejrozšířenějších lidských parazitů. Vyskytuje se po celém světě, nejvíce v rozvojových zemích, kde je rozšířená díky špatné hygieně a vlhkému podnebí. Amébami je infikováno asi 10 % celosvětové populace. Země s vysokým výskytem infekce jsou kupříkladu Mexiko, Vietnam, Indie či Egypt.

Původce

Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bezpříznakový nosič. Nemoc se přenáší zažívacím traktem, nejčastěji požitím kontaminované vody nebo potravin, ale i kontaktem s nemocným člověkem.

Inkubační doba

Inkubační doba je obvykle 2–4 týdny.

Projevy a průběh nemoci

Akutní střevní infekce se projevuje těžkými průjmy, křečovitými bolestmi břicha a výrazným nutkáním na stolici. Stolice může obsahovat krev a hlen. Horečka se vyskytuje asi u třetiny nemocných. Mezi komplikace patří především krvácení do zažívacího traktu, výhřez konečníku a zánět slepého střeva. Neléčené onemocnění může přejít do chronické fáze. Ta je charakterizována opakujícími se bolestmi břicha, plynatostí a úbytkem tělesné váhy. Kromě postižení střeva může dojít k infekci dalších orgánů. Nejčastější je vznik jaterního abscesu. Provází ho horečka s třesavkou, bolest břicha a zvětšení jater.

Léčba

Základem léčby jsou antibiotika, všechny případy onemocnění se léčí na infekčním oddělení. Jaterní absces se také léčí antibiotiky, v případě neúspěchu je nutný chirurgický zákrok. Prevencí je dodržování základních hygienických pravidel. Osoby, které žily dlouhou dobu v rizikových oblastech, by měly být po návratu vyšetřeny a popřípadě léčeny.


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...