Horečka při cestování v zahraničí. Víte, jak správně postupovat?

Nejčastějším důvodem horečky u cestovatelů bývají infekční onemocnění, na vině však může být také úpal, závažnější úraz nebo zhoršení chronických chorob. Příčin horečky a s ní spojených příznaků je opravdu nepřeberné množství. Důležité je nic nepodceňovat a v případě trvajících obtíží neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Nechtěný suvenýr z dovolené

Horečka a s ní spojené příznaky, například v podobě nechutenství, únavy či bolesti kloubů, mohou být příznakem banální infekce, ale také závažné nákazy. Horečka může vzniknout již během cestování, část cestovatelů si ji však může přivézt z dovolené jako nechtěný suvenýr.

Horečka je většinou příznakem infekčních chorob, nejčastěji se jedná o takzvané kosmopolitní infekce, které se vyskytují po celém světě. Mezi ně patří například cestovatelský průjem, zápal plic nebo infekce močových cest. Při cestování do exotických krajin se ale v nemalé části případů jedná o takzvané tropické nemoci, kterých je řada.

  • Kromě infekcí může horečku způsobit přehřátí organismu spojené s dehydratací, vážnější úraz či zhoršení chronických chorob, například autoimunitních onemocnění.
  • Specifickým typem je takzvaná cestovní horečka. Jedná se o projev stresu a vzniká již před cestou nebo v prvních dnech cestování.

Jak postupovat v případě horečky na cestě

Horečka je definována jako zvýšení tělesné teploty nad 38 °C. Normální teplota se pohybuje v rozmezí 36–36,9 °C. Teplota v rozmezí 37–37,9 °C je označována jako zvýšená teplota, která může, ale nemusí nic znamenat. Kromě horečky jsou důležité i doprovodné příznaky, například v podobě třesavky, zimnice, únavy, malátnosti, nechutenství, nevolnosti, zvracení, průjmu, bolesti hlavy, kloubů či břicha.

  • Pokud vás postihne horečka při cestování v zahraničí, je nejprve vhodné postupovat stejně, jako když dostanete horečku doma. Důležité je omezit fyzickou zátěž, odpočívat, dbát na dostatečný příjem tekutin a horečku srazit léky proti bolesti a teplotě.
  • Pokud po 24 hodinách nedojde ke zlepšení stavu nebo se i přes klidový režim váš stav rychle zhoršuje, je nezbytné neprodleně navštívit lékaře.
  • Pokud jste před odjezdem uzavřeli cestovní pojištění, bude pro vás situace mnohem jednodušší. V tomto případě je v první řadě nezbytné kontaktovat asistenční linku pojišťovny a řídit se pokyny jejích pracovníků. Cestovní pojišťovna vám zařídí ošetření v nejbližším smluvním zdravotnickém zařízení.
  • Pokud nemáte uzavřené cestovní pojištění, v první řadě je vhodné obrátit se na nejbližší lékařskou pohotovost, s jejímž vyhledáním vám mohou pomoci například v hotelu.

Horečka po návratu z dovolené

Přibližně v 25 % případů horečky dochází k jejímu rozvoji až po návratu ze zahraničí. Pokud cestujete do tropických oblastí, pak bývá nejčastěji na vině horečka dengue (Latinská Amerika, Asie) nebo malárie (subsaharská Afrika a další oblasti). Mezi běžnější příčiny ale patří v úvodu zmiňované kosmopolitní infekce. Postup je opět stejný jako v případě horečky při cestování v zahraničí, tedy navštívit lékařskou pomoc při přetrvávání nebo zhoršování obtíží.

(holi)

Zdroje:

1. https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2020/posttravel-evaluation/fever

2. http://emed.ie/Infections/Travellers_Fever.php

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 3
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.