Kampylobakterióza

Základní informace

Kampylobakterióza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi rodu Campylobacter. Kampylobakteriózy jsou rozšířeny celosvětově. V rozvinutých zemích je nejvyšší výskyt zaznamenán v létě a časném podzimu, v tropických zemích je vázán především na období dešťů. Infekce se přenáší skrze zažívací systém, nejčastěji požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kontaminovaného masa (zejména drůbežího) nebo pasterizovaného mléka či kontaminované vody. Mezilidský přenos je zcela výjimečný.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–7 dní.

Projevy a průběh nemoci

Po uplynutí inkubační doby dochází k vzestupu teploty, únavě, bolestem hlavy a svalů. Za několik hodin nastupují křečovité bolesti břicha a průjem s vodnatými stolicemi, někdy s příměsí krve. Zvracení bývá přítomno výjimečně. Onemocnění většinou do jednoho týdne odezní. Nákaza tak má většinou příznivou prognózu, mezi nejčastější komplikace patří dehydratace a minerální rozvrat. Někdy dochází po uplynutí několika dnů až týdnů k vzniku imunitně podmíněného zánětu kloubů nebo rozsevu vyrážky.

Léčba

Léčba se zaměřuje především na dostatečný pitný režim a náhradu ztracených minerálů, antibiotika se v terapii uplatňují výjimečně. Účinná očkovací látka doposud neexistuje. V prevenci se tak uplatní především dodržování hygienických pravidel a dostatečné tepelné upravení pokrmů.

Rizikové země - Kampylobakterióza

Kalkulačka cestovního pojištění

Spočítejte si pohodlně cenu online...

Kdy?

Kdo?

Osoba 18-69 let
Dítě do 18 let
Senior nad 70 let

Kam?


Novinky

Stres z cestování na vás může zanechat...

Ať už vyrážíte na služební cestu, nebo míříte za...

Pochoutky, kterým je lepší se na...

Ruku na srdce – kdo z vás o sobě může říci, že...

Z banality se může na dovolené stát...

Cestování přináší nové zážitky, ale může přinést...