Poradna lékaře

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 

Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO 27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárně naučných webů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetně soutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů (dále jen „zákon o ochraně osobních údajů“) ve znění pozdějších předpisů a v souladu s nařízením č. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala mé osobní údaje zvláštní kategorie, konkrétně pak o mém zdravotním stavu, a to za účelem vypracování odpovědi odborníka v rámci internetových poraden, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie týkající se mého zdravotního stavu, zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům, kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněných právních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

  • s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;
  • s právem vznést námitku proti zpracování;
  • s právem na přenositelnost údajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojově čitelném formátu;
  • s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;
  • a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

  • mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;
  • Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídí je dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně zpracování osobních údajů nebo v případě uplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajů či uplatnění práv k ochraně mých osobních údajů obrátit na pověřenou osobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz​ nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajů vč. zvláštní kategorie údajů v souladu se zněním zákona o ochraně osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.

 * Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
18.8.2019

Dobrý den, chystám se v říjnu na dovolenou (9 dní) do Senegalu, cca 80 km pod Dakar a chci se zeptat na rizika malárie. Antimalarikům bych se rád vyhnul. Jaké je riziko malárie? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.8.2019

Dobrý den, riziko malárie je tam poměrně vysoké, doporučuji Vám antimalarikum Malarone, u něj jsou nežádoucí účinky nevýznamné a ne moc časté.

15.8.2019

Dobrý den, v únoru chci navštívit oblast východní Keni (Watamu) + safari. Jde v podstatě o krátký pobyt v turistických střediscích/oblastech, navíc jde o období sucha. Jaký postup doporučujete zvolit proti hrozbě malárie, jde vůbec o vážný problém? Děkuji LF

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.8.2019

Dobrý den, v národních parcích se malárie vyskytuje i v období sucha. Obvykle antimalarika doporučujeme pro vícedenní pobyty v rizikových oblastech. Kratší lze zvládnout s moskytiérou, repelentem a vystříkáním pokoje na večer např. před večeří insekticidem.

Od: Hanka
14.8.2019

Dobrý den, koncem května jsme s pritelem navštívili cancun, kde jsem i otěhotněla. Chtěla bych se informovat o nákaze Zika, zda je možné, ze bych se tam mohla nakazit. ( žádné příznaky jsme neměli) Uvažujeme ze si radši zajdeme na krevní testy. Předem děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.8.2019

Dobrý den, aktuálně cirkulace viru Zika na Yucatanu není známá, nemusíte mít obavy. Pro klid duše vyšetření z krve samozřejmě absolvovat můžete, pokud to tak cítíte. Virus neutralizačním testem Vám absenci nákazy potvrdí ve Zdravotním ústavu v Ostravě – www.zuova.cz

Od: Martin
13.8.2019

Dobrý den, měl bych specifický dotaz ohledně povinného očkování. Na konci září 2019 bych měl služebně letět do Pákistánu, do města Faisalabád. Konkrétně se jedná o zaškolení zaměstnanců NTU (Národní textilní univerzity) k provozování našeho zařízení, které si zakoupili. Celkový pobyt ve městě by zahrnoval 4 dny s tím, že bych byl ubytovaný na hotelu. Na vašich stránkách jsem si přečetl jaká všechna očkování jsou potřeba na cestu do Pákistánu. Nicméně moje aktuální situace je taková, že se...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.8.2019

Dobrý den, vedle očkování proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu bych Vám doporučil i vakcinaci proti meningokokům a černému kašli. K tomu si velmi pečlivě hlídejte jídlo, tepelně upravené lze považovat za bezpečné, a pijte výlučně balenou vodu či jiné nápoje. Pozitivním faktorem je, že tam budete poměrně krátkou dobu a navíc ve městě.

Od: Lucie
12.8.2019

Vazeny pane doktore, koncem rijna planujeme s partnerem dovolenou na Maledivach, v tuto dobu budu ve 22tt. Na strankach ministerstva zahranici jsem nasla upozorneni z roku 2016 pro tehotne zeny, ktere je zrejme stale v platnosti, ohledne viru Zika. Jaka je aktualni situace v teto zemi? Je tam stale riziko nakazy? Dale se bych se jeste chtela zeptat na mozne riziko nakazy timto virem, resp. nakazy nenarozeneho miminka, kdyz jsme byli s partnerem letos v breznu na Mauriciu, v cervenci 2018 na...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
12.8.2019

Dobrý den, cesta na Maledivy je v daném stádiu gravidity akceptovatelná, zejména pokud máte alespoň základní očkování proti virovým hepatitidám. Ziky se tam aktuálně obávat nemusíte. Vylučování viru zika do spermatu trvá nejdéle ze všech tělesných tekutin a to max. 6 měsíců, většinou však kratší dobu. I z tohoto hlediska je to v pořádku, i pokud by partner náhodou nakažený v minulosti na cestách byl.

12.8.2019

Dobrý den, prosím o aktuální informaci výskytu ZIKA oblast Maledivy, Coco Palm Dhuni Kolhu (termín pobytu máme 30.8. - 14.9.)

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
12.8.2019

Dobrý den, horečka zika aktuálně v dané oblasti hlášená není. Přesto doporučujeme účinný repelent a navíc očkování proti virovým hepatitidám, případně i proti břišnímu tyfu.

11.8.2019

Dobry den, radi by sme na Kanrske ostrovy Tenerife a La Palma ostrovz konkretne. Ako je to prosim momentalne s chorobou Zika?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.8.2019

Dobrý den, horečka zika se aktuálně v uvedené oblasti nevyskytuje. Z očkování je vhodná jako základ alespoň virová hepatitida A.

9.8.2019

dobry den, prosim, rada bych vycestovala na seychely, maledivy nebo mauricius s 6mes a 1,5r starym ditetem. Kterou destinaci byste prosim doporucil jako nejbezpecnejsi, drzeli bychom se na pobrezi.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
9.8.2019

Dobrý den, upřednostnil bych Mauricius nebo Seychely. Na Maledivách se místy vyskytuje horečka dengue a v minulosti se tam objevil virus zika, i když už před delší dobou. Riziko nákazy je však velmi nízké i tam.

Od: Iva
5.8.2019

Dobrý večer, ráda bych se zeptala zda se vyskytuje bakterie Vibrio vulnificus na Maledivách. (Četla jsem o muži v Bulharsku a vylekalo mě to) Syn tam tráví 14 denní dovolenou a pátý den si sedřel obě kolena při sportu. Kolena si ošetřil pouze dezinfekcí a i když ho to v moři hodně štípe či pálí koupese dál v moři. Děkuji za odpověď, Iva

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.8.2019

Dobrý den, daná bakterie ohrožuje hlavně osoby s celkově nebo lokálně významně oslabenou imunitou, poruchou prokrvení, otevřenou zanícenou ranou, bércovým vředem apod. Nekomplikované odření kůže u mladého zdravého člověka není rizikové.

Od: David
5.8.2019

Dobrý den, pracujeme na miminku, nevíme, zda je pro nás vhodná destinace pro dovolenou Bulharsko. Budeme rádi za názor.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.8.2019

Dobrý den, Bulharsko lze považovat za bezpečnou destinaci, přesto bych si velmi hlídal pitnou vodu (včetně ledu do nápojů) - zjistit hlavně před pitím z kohoutku, a vyhýbal se nedostatečně tepelně upravenému masu či mořským plodům.

Od: Terez
27.7.2019

Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala. S přítelem odlétáme 30.listopadu do Dominikánské republiky. Chtěli jsme se tam pokusit o rodinu. Ale jak jsem se již dočetla,tak to není dobrý nápad. Tak se chci zeptat,jestli bysme se pokusili o rodinu teďka a vyšlo by to,zda by bylo vše v pořádku. Samozřejmě očkovaná proti žloutence jsem a dodržovat základy ,co se týče jídla a pití budu. A nebo , kdyby to nevyšlo a rozhodli bysme se to zkusit až po dovolené,tak kolik měsíců bychom měli vyčkat? Nebo je...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.7.2019

Dobrý den, ideální by bylo, abyste v době cesty byla ve druhém trimestru gravidity tj. po 12 týdnu, nebo potom následně počkat s otěhotněním alespoň cca 1 měsíc po návratu. Pokud nebudete mít zdravotní potíže, krevní testy nebudou nezbytně nutné. Používejte však na místě účinný repelent a pozor na syrové poživatiny, pitnou vodu, led do nápojů či zmrzlinu.

Od: Klára
26.7.2019

Dobrý den. Chystáme se na dovolenou na Maledivy. Je možné, že v té době budu cca v 9tt. Jaká je aktuální situace ohledně viru Zika na Maledivách? Žádná aktuální čísla jsem nenašla.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.7.2019

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika na Maledivách je aktuálně velmi nízké až nulové, virus se však šíří i formou asymptomatických nákaz, které nejsou diagnostikovány, takže absolutní jistotu mít nemůžeme. Ještě si dovoluji upozornit, že v prvním trimestru gravidity tj. do 12 t.t. exotické cesty příliš nedoporučujeme. Vývoj orgánů plodu je velmi vnímavý vůči různým vnějším vlivům, které ani nemusí být velmi výrazné, zachytitelné a tím pádem ani v daném prostředí preventabilní.

25.7.2019

Dobrý den, jaká je standardní léčba amebozy ? (Entamoeba histolytica). Nakazila jsem se v Indonesii kde jsem dostala na 10dnů metronidazol a pote jsem měla brát paromomycin na doléčení ale ten v ČR není dostupný a lékaři u kterých jsem byla skoro ani neznali co to je a řekli že metronidazol stačí. Předem děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
25.7.2019

Dobrý den, v našich podmínkách se na léčbu infekcí Entamoeba histolytica používá úspěšně skutečně Metronidazol, stejně jako v mnoha jiných zemích, dalo by se říci jako hlavní lék globálně. Jen bych pro potvrzení úspěšnosti již proběhlé léčby doporučil ověření hladiny protilátek IgG metodou ELISA, jestli nejsou vysoké resp. nestoupají. V tom případě by se zvážilo pokračování léčby.

21.7.2019

Dobrý den, před deseti dny jsme se vrátili z Kréty, kde osmiletého syna postipali komáři - dozvěděla jsem se že zapadonilska horečka už je I tam. Po deseti dnech od příjezdu měl syn najednou bolest hlavy, teplotu 38,2,bolest nohou a průjem.. Druhý den už lepší.. Je možné že by to byla ta horečka? Inkubacni doba se někde uvádí 7dni a někde 14dni, tak nevím co je pravda. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
21.7.2019

Dobrý den, vyloučit to nelze, ale protože je Západonilská horečka klinicky symptomatologická hlavně u osob nad 50 let věku a imunodeficitních osob, považuji to za poměrně nepravděpodobné. Pokud byste měla zájem to s jistotou potvrdit nebo vyvrátit, lze požádat o vyšetření z krve, jedná se o virus neutralizační test, který provádí v národním referenčním centru na Zdravotním ústavu Ostrava. Proti danému viru neexistuje specifický lék, terapeutický význam by to proto ale nemělo.

17.7.2019

Dobrý den pane docente, který typ meningokoka by byl vhodný očkovat kojenci cestujícímu do Austrálie? Děkuji, s pozdravem Roubková

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
17.7.2019

Dobrý den, prioritně bych očkoval vakcínu Bexsero, specificky tuto konkrétní očkovací látku vzhledem k antigennímu složení, a taky proti virovým hepatitidám.

3.7.2019

Dobry den, chtěla jsem poradit, zda je rozumné cestovat do Chorvatska na ostrov Cres. V případě, ze se mluví o přemnožení komárů na východě Chorvatska kde se měl objevit i virus Zika. Jsem v 20tydnu těhotenství. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
3.7.2019

Dobrý den, nákaza horečkou Zika či jinou závažnější členovci přenášenou infekcí je v Chorvatsku momentálně nepravděpodobná, prakticky rovná nule. Používejte však před setměním účinný repelent.

Od: Denisa
2.7.2019

Dobrý den, na Bali, před dvěma lety, jsem prodělala těžší průběh horečky dengue. Teď se chystáme na Barmu. Chtěla bych se zeptat, zda i tam se vyskytuje ve velkém množství, jako má Bali, horečka dengue či malárie? V případě opakovaného kousnutí by celá situace pro mne mohla být nebezpečná? či jaký by byl průběh?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
2.7.2019

Dobrý den, při opakované nákaze hrozí dengue hemoragická horečka a šokový syndrom. Dengue se v Barmě (Maynmarsku) vyskytuje, riziko nákazy v rámci klasického turistického pobytu je však nižší než na Bali. Stačí přes den používat repelent.

Od: Silvie
1.7.2019

Dobrý den, dostala jsem na rychlo cestu do Rumunských hor na 10dni četla jsem že nejdůležitějším očkováním je žloutenka typu A ale také vzteklina pokud se budu nacházet v odlehlých oblastech či jeskyních. Což budu. Už tuším že vše nestihnu očkovat odjíždím 22.7 chtěla jsem se tedy zeptat co očkovat radši žloutenku či vzteklinu?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.7.2019

Dobrý den, na ochranu před vzteklinou očkováním jsou nutné 3 dávky aplikované standardně v rozpětí 3 týdnů. Na to už není dostatek času. V případě pokousání neznámým zvířetem se to dá řešit i postexpoziční vakcinací zahájenou co nejdříve po incidentu. Vakcinaci proti virové hepatitidě A však rozhodně doporučuji, stačí do odjezdu jedna dávka.

27.6.2019

RÁDA BYCH SE ZEPTALA JAK JE NEBEZPEČNÉ SLOVINSKO, MÁM STRACH Z KOMÁRŮ

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.6.2019

Dobrý den, v Slovinsku se vyskytuje horečka papatači a Západonilská horečka, kterou přenáší bodavý hmyz. Není však důvod se toho příliš obávat, riziko nákazy není vysoké a stačí používat od západu slunce repelent.

20.6.2019

dobrý den, pane doktore, slyšela jsem váš pořad na Leonardo Plus a tak chci zodpovědněji přistoupit k přípravě na turistiku do Srbska. budeme ubytování v klášteře a jíst v restauraci a pak 4 dny v hotelu tříhvězdičkovém. je mi 66 roků, mám očkování proti chřipce a tetanu. jinak neberu žádné léky na tlak , cukrovku atp. je nutné se očkovat proti žloutence? jedeme 12.7.t.r.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.6.2019

Dobrý den, času už moc nezbývá, rozhodně bych doporučil očkování proti pneumokokům, na které máte nárok u praktického lékaře z důvodu věku zdarma. Je to vakcína Prevenar 13. Nezapomeňte na kvalitní repelent, např. Predator Maxx, zejména kvůli výskytu Západonilské horečky, která je v Srbsku problémem a významným rizikem hlavně pro starší osoby. Přenáší jí komár s večerní a noční aktivitou. Je možné, že ochranné protilátky proti virové hepatitidě A z dětství máte, jistotu bychom měli až po...

20.6.2019

Dobrý den, naskytla se mi možnost vycestovat v září do Indie a chtěla bych se zeptat, když bych se teď nechala očkovat proti hepatitidě typu A, tudíž bych stihla jen jednu dávku, budu i tak na cestu chráněná? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
20.6.2019

Dobrý den, jedna dávka vakcíny proti virové hepatitidě A Vás bude chránit minimálně 1 rok. K tomu však určitě nezapomeňte na očkování proti břišnímu tyfu a podle dalších individuálních rizikových faktorů zvažte i vakcinaci proti vzteklině či meningokokům. Dobré by bylo navštívit včas předem centrum cestovní medicíny, Indie patří po zdravotní stránce k rizikovějším destinacím. Nezbytný bude i kvalitní repelent.

Od: Jana
19.6.2019

Dobrý den, prosím Vás, jaké jižní země či destinace jsou bezpečné pro letošní sezonu s ohledem na Západonilskou horečku. Mám vybráno Korfu. Je bezpečné cestovat s malými dětmi? Jedná se mi o dítě 3 a 5 let. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
19.6.2019

Dobrý den, Západonilská horečka je nebezpečná především pro starší a imunitně oslabené osoby, u dětí se běžně klinické formy nevyskytují, přesto však pro jistotu používejte před západem slunce a večer repelent. Na jednoho pacienta s nemocí připadá sto bezpříznakových forem, všechny oblasti výskytu této infekce proto neznáme.

2.6.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou Maledivy aktuálně rizikovou destinací co se týče viru Zika? Plánujeme tam jet v září na líbánky a potom se začneme pokoušet o miminko. Jak dlouho po návratu z rizikové oblasti se nedoporučuje otěhotnět? Hrozí tam ještě nějaké další hrozby pro po návratu plánované miminko? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
2.6.2019

Dobrý den, Maledivy nejsou vysoce rizikovou destinací, přesto i vzhledem k plánované graviditě doporučuji očkování proti virové hepatitidě A a meningokokové meningitidě. Následně ve třetím trimestru i proti černému kašli. Po návratu lze považovat za dostatečný časový odstup směrem k otěhotnění cca 1 měsíc. Nezapomeňte si vzít na cestu na účinný repelent.

Od: Tereza
11.5.2019

Krásný dobrý den, prosím Vás jako odborníka o radu. S manželem žijeme v Číně a každý rok navštěvujeme nejméně 3x do roka Thajsko-Phuket. Nikdy jsem neměla problém ani s komáry-Zika ani s jidlem. Nyní plánujeme opět naší cestu na Phuket, budu na začátku třetího trimestru. Plánujeme být ubytováni pouze v hotelovém resortu, žádné návštěvy pralesů, stojatých vod nebo jezení na trzích. Můžete mi prosím napsat, jak moc velké riziko nakažení virem Zika v současné době na Phuketu je? Mám nakoupený...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.5.2019

Dobrý den, horečka Zika na území Thajska aktuálně aktivní není. Určité riziko, i když na Phuketu malé, představuje horečka dengue, která se v této zemi vyskytuje. Obě uvedené nemoci způsobuje stejná skupina virů a obě přednáší komár Aedes s denní aktivitou tj. od východu do západu slunce. V prevenci stačí repelent přes den a moskytiéra na noc, jelikož u východu slunce člověk většinou ještě leží v posteli. Samozřejmostí je hlídat si jídlo, např. dobře tepelně zpracované maso a pitnou vodu...

Od: Dana
5.5.2019

Dobrý večer, před přibližně 10 dny něco poštípalo moji dceru v Dubaji (během večerní procházky). Na noze má 3 štípance, které jsou stále viditelné. Chtěla bych Vás požádat o radu, zda mám vyhledat lékaře a nechat dceru vyšetřit. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.5.2019

Dobrý den, z mého pohledu to vzhledem k dané destinaci nebude nutné. Tedy za předpokladu, že se to nebude komplikovat sekundární infekcí, tj. bolest, hnisání, rozšiřující se zarudnutí, zvětšení mízních uzlin apod. Celková nákaza by v případě této lokality hrozit neměla.

Od: Daria
24.4.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítel je teď na praxi v Africe a onemocněl malárií. Už se vyléčil, ale testy potom dělal pod microscopem a četla jsem si ze tyto výsledky nejsou jednoznačné. Přenáší se virus malarie pohlavním stykem, libanim atd.? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.4.2019

Dobrý den, ano, některé druhy malarických parazitů zůstávají delší dobu v játrech a nemoc se projeví až za delší dobu, někdy po několik měsících. Ty formy ale obvykle nejsou tak nebezpečné v porovnání s akutní tropickou malárií. Pohlavním stykem, líbáním ani jinou formou osobního kontaktu se tato nákaza nepřenáší. Výlučně komáry, které u nás endemicky nežijí anebo krevní konzervou či krevními produkty.

Od: Milena
23.4.2019

Dobrý den, v červnu chceme jet s manželem na Madeiru. Jak vypadá letos situace na tomto ostrově ohledně nákazy horečkou dengue od komára. Jak správně používat účinný repelent, stačí jen na končetiny, které nejsou kryté oděvem nebo i na část hlavy? Znamená to v podstatě kdykoliv, kdy jde člověk ven? Nejsem zkušený cestovatel, z některých informací na internetu jsem v rozpacích, např. spaní v klimatizovaných hotelech, ne při otevřeném okně. Jak se tedy chovat bezpečně a přitom si nekazit...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.4.2019

Dobrý den, v posledních letech byla epidemiologická situace na Madeiře klidná. Stačí běžná aplikace repelentu na odkryté části těla, včetně zadné strany rukou a uší, s důrazem na kotníky. Některými repelenty lze impregnovat i oblečení. Zbytečné obavy mít nemusíte. Z očkování bude stačit vakcína proti virové hepatitidě.

14.4.2019

Dobrý den, s partnerem bychom rádi již za týden do Ománu a z Ománu na Zanzibar. Plánujeme země procestovat. Už delší dobu pracujeme na miminku. Během tohoto týdne podstoupím také očkování Bootrix (tetanus, záškrt, černý kašel). Níže jsem se dočetla, že je doporučováno spousta dalších očkování (hepatitida A,břisní tyfus, meningokové infekce),které zatím nemám v plánu podstupovat kvůli již plánovanému očkování Bootrixem. Rovněž mám povědomí i o viru Zika. Je v daných zemích riziko pro miminko...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.4.2019

Dobrý den, pro danou cestu bych určitě doporučil alespoň očkování proti virové hepatitidě A jako základ. Rovněž by bylo vhodné po dobu očkování a cesty přerušit pokusy o otěhotnění, v prvním trimestru probíhá vývoj orgánů plodu, který je velmi vnímavý vůči vnějším vlivům, teratogenem může být i zvýšená tělesná teplota. Boostrix si můžete nechat na třetí trimestr, díky tomu přenesete na plod mnohem vyšší hladinu ochranných protilátek. Pro Zanzibar by bylo vhodné i očkování proti břišnímu tyfu...

Od: Aleš
8.4.2019

Dobrý den , Před 1,5 rokem jsem prodělal horečku dengue.Od té doby se cítím často unaven přes den.Je možné zařadit nějaké vitaminy a popřípadě jaké.Na krevních testech jsem byl ty dopadli dobře. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
8.4.2019

Dobrý den, dlouhodobý únavový syndrom může mít i jiné příčiny. Absolvoval jste testy na herpetické viry, EBV, CMV, toxoplazmózu, lymeskou boreliózu? Doporučuji také vyšetření na imunologii.

6.4.2019

Dobry den..jsem 20 tyden tehotenstvi a zvažuji cestu do dominikanske republiky.rada bych se zeptala zdali trva ohrozeni virem zika a zdali byste mi tuto cestu doporucili.dekuji za odpoved Alena Zavrelova

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.4.2019

Cesta v druhém trimestru je z celého těhotenství nejvhodnější. Na druhé straně se ale v Dominikánské republice vyskytuje řada infekčních původců a nákaz, např. malárie, horečka dengue i chikungunya, záleží taky od toho, jak jste byla preventivně očkována ještě před otěhotněním. Z hlediska absence zdravotních rizik bych spíše v dané oblasti doporučil např. ostrov Aruba, případně Kubu.

Od: Andrea
31.3.2019

Dobry den, som tehotna a v 19 tt mame ist na dovolenku do Dominikanskej republiky- Punta Cana. Je to bezpecne, co sa tyka virusu zika a inych? A da sa po navrate skontrolovat cez krv, ze je vsetko v poriadku? Dakujem.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
31.3.2019

Dobrý den, v Dominikánské republice se vyskytuje malárie, horečka dengue i chikungunya, záleží taky od toho, jak jste byla preventivně očkována ještě před otěhotněním (virová hepatitida A?). Kontrola krve na všechny možné rizika není možná a ani by to neuhradila zdravotní pojišťovna. Na druhou stranu, cesta v druhém trimestru je z celého těhotenství nejvhodnější. Pokud budete jen v dovolenkovém rezortu v turistickém centru typu Punta Cana a budete se vyhýbat konzumaci syrových potravin...

Od: Zuzana
26.3.2019

Dobrý deň, chystáme sa s manželom do južnej ameriky na trasu Buenos Aires, Montevideo a Rio de Janeiro koncom Apríla. Do vnútrozemia sa nechystáme. Približne 3 mesiace po návrate plánujeme absolvovať IVF. Myslíte si že ide pre nás o rizikové destinácie?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.3.2019

Dobrý den, u uvedených destinací považuji odstup 3 měsíců za dostatečný. Doporučuji však absolvovat preventivní očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu, ideálně i proti meningokokové meningitidě, kontrolu platnosti očkování proti tetanu a přítomnosti protilátek proti planým neštovicím.

Od: Zuzana
24.3.2019

Dobry den, v patek jsme se vratili z dovolene na Mauriciu, uz v letadle me boleli zada v oblasti ledvin, druhy den mi bylo zle od zaludku az na zvraceni, toci se mi a boli hlava, boli me trochu svaly na nohou a rukou, mam nekolik stipnuti od komaru z toho kolem jednoho bodnuti mam fialove kolecko cca 5x5 cm, obcas se mi tresou ruce a citim se celkove malatne, mam bily jazyk a boli me v krku ale to mam vzdy z klimatizace v letadle. Cetla jsem ze vyskyt malarie na Mauriciu jiz neni aktualni...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
24.3.2019

Dobrý den, Mauricius není aktuálně oblastí, kde by byl aktivní přenos malárie, horečky dengue, chikungunya nebo jiných infekcí přenášených komáry. Je možné, že se jedná o virovou nebo bakteriální respirační či feko-orální infekci. Pokud daný stav ještě stále trvá, zajděte ke svému praktickému lékaři.

Od: Klára
18.3.2019

Dobry den, jsme s přítelem v Thajsku. Přiletěli jsme 10.9. 16.3 kdy jsme preletali z Phuketu do Bangkoku měl přítel bolesti hlavy, průjem,hlavně zvracení, zimnici. Večer se zlepšil, druhy den byl unavený, moc nejedl a bolela ho zadá. Dnes se už najedl a vypadal zdráv. Bohužel mu ale zase není moc dobre. Je unavený a říkal, ze je mu na zvracení.. poradite?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.3.2019

Dobrý den, uvedené příznaky může mít mnoho různých infekčních nemocí. Pokud se stav nezlepší na klasické symptomatické léčbě analgetiky a antipyretiky, zajděte si na alespoň základní vyšetření krve a sérologii horečky dengue.

Od: Mirka
17.3.2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je Kuba aktuálně rizikovou destinací co se týče viru Zika? Popř. jak dlouho po návratu z rizikové oblasti se nedoporučuje otěhotnět? A je riziko pro plod stejně velké po celou dobu těhotenství? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
17.3.2019

Dobrý den, Kuba je aktuálně považovaná za jednu z bezpečnějších destinací v karibské oblasti. Riziko nákazy je extrémně nízké, zejména když budete používat repelent. Počkat můžete po návratu cca 6 týdnů až 2 měsíce. Riziko vzniku vývojové vady plodu je především v prvním trimestru. Z vakcín doporučujeme před odjezdem především očkování proti virovým hepatitidám, případně vzhledem k plánované graviditě i proti pneumokokům a kontrolu protilátek proti spalničkám a planým neštovicím.

13.3.2019

Dobrý den, chystáme se s rocnim synem na dovolenou do Recka (ostrov Kos) - 2 tydny v hotelu. Syn ma zatim naockovane 3 davky hexavakciny, 2x. Prevenar, 1x MMR, 1 x plane nestovice. Premyslim, co nechat naockovat jako dalsi jeste pred cestou - klonim se k meningokokum (pouze C, vzhledem k informacim o spatne snasenlivosti a pochybam o prinosu kombinovane vakciny proti mening. B und C) a hepatitis A jako zakladni cestovni ockovani (navic male dite, batole, strka vse do pusy...) Doufam, ze...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2019

Dobrý den, roční dítě bez specifických zdravotních problémů tento druh pobytu v časovém intervalu 2 týdnů zvládne. Upřednostnil bych skutečně meningokoky, i před očkováním proti virové hepatitidě A. „Béčková“ meningokoková vakcína zahrnuje více dávek, záleží proto i od toho, kdy jak dlouhá doba je do odjezdu.

7.3.2019

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Můj partner (1967) má citlivé zažívání. Na dovolenou do Egypta by rozhodně nemohl, ale středomořská strava v Evropě mu zase naopak velmi prospívá. Jak velké riziko průjmu by měl na dovolené v Eilatu (Izrael), hned vedle Egypta (bez alkoholu)? Zabírají léky dovezené z ČR? V Egyptě prý ne. Moc děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
7.3.2019

Dobrý den, Izrael je po zdravotní stránce obecně bezpečnější destinace než Egypt, spíše podobný Evropě. Vašemu partnerovi bych doporučil preventivně užívat probiotika, např. VSL 3 a na cestu si přibalit z léků na průjem např. Normix, který je ale na lékařský předpis.

Od: Jana
4.3.2019

Dobrý den, v dubnu bychom rádi jeli na dovolenou do Thajska (pravděpodobně oblast Krabi, Ko Lanta, Ko phi phi, ale destinaci bychom mohli přizpůsobit dle bezpečnosti) nebo případně na Srí Lanku (střed plus západní a jižní pobřeží), pokud je bezpečnější. Hned po návratu se však chceme dále snažit o otěhotnění, a to za pomoci centra asistované reprodukce, z toho důvodu nemohu snahy příliš odkládat a ráda bych tedy věděla, zda jsou tyto oblasti (ne)bezpečné z hlediska viru zika? Popřípadě...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.3.2019

Dobrý den, nižší riziko nákazy je obecně v Thajsku než na Sri Lance. Nezapomeňte však používat účinný repelent. Pokud je to možné, kvůli různých jiným infekčním nemocem a jejich inkubační době by bylo dobré počkat po návratu s pokusy o otěhotnění alespoň jeden měsíc.

Od: Zuzana
4.3.2019

Dobry den, chcela by som spytat na Bali na horucku dengue. Cestujeme v juli (7 mesiac) s detmi 8 a 10 rokov.Je to riziko? Dakujem

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.3.2019

Dobrý den, ano, horečka degue se na Bali vyskytuje. Mimo pláže byste měli používat účinný repelent v průběhu dne, kdy je aktivní přenašeč této nemoci. K tomu samozřejmě nezbytné očkování. Ideální by byla i moskytiéra nad postelí pro období východu slunce, kdy začíná být komár Aedes aktivní.

26.2.2019

Dobry den, za 14 bysme s pritelkyni meli odcestovat na Maledivy. Vzhledem k tomu, ze se chceme v nejblizsi dobe snazit o miminko, tak nas nemile zaskocilo, ze by Maledivy nemusely byt to nejlepsi destinaci a ze kvuli viru Zika bysme meli cca pul rolu od navratu pockat se snazenim. Nikde jsem ale nenasel, jak velke riziko nakazy je, jestli se da po navratu pripadne nejak zjistit a jestli se da nakaze nejak predchazet. Mame letet na ostrovni resort royal island resort and spa. Co si o...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.2.2019

Dobrý den, nijak zásadní přenos viru Zika v posledním období na Maledivách zaznamenaný nebyl, úplnou jistotu však mít nemůžeme mít, protože 8 z 10 případů je bezpříznakových. Nákaza se tady může šířit bez vědomí místních zdravotnických úřadů. Objektivně je tam však aktuálně riziko nákazy velmi nízké. Případnou infekci si můžete po návrtu ověřit z krevního vzorku v referenční laboratoři Zdravotního ústavu v Ostravě. Podívejte se na jejich webové stránky www.zuova.cz, kde jsou podrobnější...

19.2.2019

Dobry den, bratr poslednich 5 mesicu stravil v jizni americe (Kolumbie, Ekvador, Peru). Za dva dny ma priletet. Pred cestou absolvoval potrebna ockovani. Chtela bych vedet jestli je bezpecne se s nim hned po priletu potkat. Rika, ze se citi zdravy. Ja jsem, nyni v 6tt tehotenstvi a mam doma jeste rocni batole. Nevim jestli si sebou nepriveze i nejakou nemoc, ktera by byla zatim inkubacni fazi. Jestli je moznost to nejak zistit. Popripade jak dlouho bychom museli cekat nez se zase uvidime...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
19.2.2019

Dobrý den, pokud byl bratr kompletně očkovaný, nemá zdravotní problémy a ani je neměl v průběhu pobytu v cizině, můžete počkat pro jistotu cca 2-4 týdny. Jednotný konsenzus v této oblasti cestovní medicíny neexistuje. Komplexní možnost diagnostiky všech infekčních hrozeb či možných probíhajících infekcí není možná, a to nejen kvůli komplikovaností provedení ale i z důvodu velmi vysoké ceny, kterou by navíc zdravotní pojišťovny nehradily.

Od: Petra
18.2.2019

Dobrý den, prosím o radu - po kolika dnech od návratu z delšího pobytu v Indii BEZ očkování je jistota, že je cestovatel zdravý a může přijít do blízkého kontaktu s 2 letým dítětem (pokud se tedy samozřejmě vyloženě neobjeví nějaké zdravotní potíže)? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.2.2019

Dobrý den, inkubační doba některých nákaz může být až 50 dní, např. virové hepatitidy A, u jiných infekcí dokonce i delší. Riziko sice není vysoké, ale vyloučit ho absolutně nejde. Můžete proto dodržet uvedený časový interval 50 dní, je-li to možné.

15.2.2019

Dobrý den, pristi týden jsme pozváni na oslavu narozenin do Mexika oblast Ixtapa/Zihuatenejo, momwˇtśne jsem ve 20 týdnu těhotenství, je potřeba se obávat nákazy virem Zika? Nebo můžeme vyrazit? Dekuji MZ

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.2.2019

Dobrý den, druhý trimestr je pro cesty do exotiky v období gravidity nejvhodnější. Riziko nákazy horečkou Zika je na uvedeném místě téměř nulové, absolutně to však vyloučit nemůžeme, jelikož většina nákaz je bezpříznakových a proto se nezachytí. Budou tam však přítomné i jiné infekce, takže záleží i od toho, jak dobře jste chráněna očkováním z období před otěhotněním, např. proti virové hepatitidě A, černému kašli, planým neštovicím.

14.2.2019

Dobry den 15.ledna jsme se s pritelem vratili z Vietnamu z ostrova Phu Quoc v thajskem zalivu(po cca 10ti dnech). I pres pouzivani repelentu jsme meli kazdy dve-tri kousnuti hmyzem (bohuzel se nedalo urcit, zda se jednalo o komara). Tyden po priletu pritel onemocnel (zvysena teplota, slabost, kasel) , Dr. konstatovala chripkovou infekci a predepsala paralen a 3 dny doma. Do 4 dnu byl pritel zdravy. Planujeme dite, ale cetla jsem ze je nutne pockat minimalne 3 mesice od pocatku priznaku mozne...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.2.2019

Dobrý den, o Ziku se pravděpodobně jednat nebude, z mého pohledu by mohla být bezpečná hranice cca 4-6 týdnů - kvůli různým jiným infekcím a patogenům.

7.2.2019

Dobrý den, se snoubencem máme svatbu 1.3.2019 a na líbánky jsme měli 9.3. odletět na Kapverdy, ostrov Sal. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná, na úplném začátku. Momentálně cca 5tt, je nutné cestu zrušit, kvůli případné nákaze virem Zika? Pokud ano, jaké místo je pro první trimestr bezpečný? Tou dobou budu mezi 8-9tt. Děkuji moc za odpověď. Pěkný den

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
7.2.2019

Dobrý den, cesty do exotických oblastí v prvních 12 týdnech gravidity moc nedoručujeme. V tomto časovém intervalu totiž probíhá vývoj orgánů plodu a stačí pouhá zvýšená tělesná teplota u matky, aby mohlo dojít k jeho narušení. Cesta na Kapverdy by byla možná ve druhém trimestru, aktuálně tam přenos viru Zika hlášený není. Záleží však i na tom, jak jste chráněna očkováním z období před graviditou.

4.2.2019

Dobrý den, tento týden se s přítelem chystáme na tři týdny do Peru. Budeme se pohybovat převážně ve vysokých nadmořských oblastech, nicméně několik dní strávíme i v okolí Limy a při pobřeží, poušť Nazca atd. Po návratu jsme plánovali těhotenství. Nicméně jsem se chtěla zeptat, jaká je současná situace co se týče viru zika na území Peru a zda stále platí, že by se s plánovaným těhotenstvím mělo počkat raději až 6 měsíců po návratu z rizikovým zemí.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.2.2019

Dobrý den, aktuálně není známý aktivní přenosu viru Zika na území Peru, nicméně o většině případů infekcí nebudeme mít nikdy přesné informace, jelikož 80 % z nich probíhá bezpříznakově, k poškození plodu však i tak může dojít. Pravděpodobnost nákazy horečkou Zika v uvedených oblastech Peru je prakticky nulová, kvůli jiným možným infekcím bych mezi návratem domů a pokusy o otěhotnění doporučil dodržet odstup cca 1 měsíc.

Od: Helena
30.1.2019

Dobry den, Chcela by som sa spytat ci je Oman krajina vhodna na dovolenou v tehotenstvi. Rozmyslame nad zajazdom do resortu na jih krajiny, ziadne cestovanie. Neviem ake riziko hrozi od komarov-horecka Dengue pripadne ine nemoci. Dakujem vopred za informaci.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
30.1.2019

Dobrý den, Omán je vhodnou destinací, ideálně v druhém nebo na začátku třetího trimestru. Snad máte z období před otěhotněním alespoň očkování proti virové hepatitidě A. Hlídejte si velmi pečlivě pitnou vodu, led do nápojů a konzumaci tepelné upravené potravy, např. kvůli nákaze virovou hepatiitdou E. Proti ní vakcína v Evropě k dispozici není. Pro těhotné ženy a jejich plod tato nemoc představuje zvýšené riziko závažných komplikací v porovnání s obdobím mimo gravidity.

Od: Iva
28.1.2019

Dobrý den, s partnerem bychom rádi v březnu jeli do Zanzibaru. Po návratu bychom rádi začali pracovat na miminku. Je tato destinace vhodná z hlediska viru Zika, i jiným nemocem ohledně brzkému početi miminka? Chteli bychom vyrazit i na nějaké výlety po ostrově, ale ubytovani budeme vžhy v hotelu i s jidlem. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
28.1.2019

Dobrý den, Zanzibar je po zdravotní stránce jedna z bezpečnějších afrických destinací. Obecné doporučujeme pro jistotu počkat s pokusy o otěhotnění zhruba 1 měsíc po návratu, pokud se u Vás nevyskytnou do té doby žádné zdravotní potíže. To kdyby jste náhodou byla v inkubační době nějaké nemoci. Doporučuji před odjezdem očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a taky proti meningokokovým infekcím kvůli ochraně Vás a následně v budoucnu i dítěte.

Od: Zuzana
28.1.2019

Dobrý den, jsem v 5 týdnu těhotenství a v březnu plánuji dovolenou. Chtěla bych vědět jaká destinace je pro mě nejméně riziková z výběru - Zanzibar, nebo Kuba a Mexiko? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
28.1.2019

Dobrý den, do 12 týdnů gravidity - tj. první trimest - dlouhé lety a pobyty v exotických zemích nedoporučujeme kvůli probíhajícímu vývoji plodu. Ve druhém trimestru bych z uvedených destinací viděl jako nejbezpečnější po zdravotní stránce ostrov Kuba a z Mexika poloostrov Yucatan (Cancun, Riviera Maya). Záleží ale i od toho, jestli máte alespoň očkování proti virové hepatitidě A ještě z období před otěhotněním.

27.1.2019

Dobry den,mame zaplatenu dovolenku kombinujucu Maledivy a Sri Lanku,no v dobe odcestovania by som mala byt v 9.tyzdni tehotenstva,pri navrate v 11.Preto este cestu dokladne zvazujeme.Chcela by som sa podrobnejsie spytat na rizika,kedze som sa docitala,ze na Maledivach je stale riziko nakazenia sa virusom zika,avsak nikde som nenasla konkretne pocty nakazenych za r. 2018,ci oblasti,kde je riziko vyssie (kedze Maledivy sa rozprestieraju na viac ako 1000 ostrovoch).Podobne v pripade Sri Lanky...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2019

Dobrý den, dlouhé cesty letadlem a pobyt v exotických oblastech v prvních 12 týdnech gravidity obecně nedoporučujeme. Probíhá totiž vývoj orgánů plodu, který je velmi citlivý na nemoci matky, teratogenem narušujícím fyziologický vývoj dítěte může být teoreticky už pouhá i zvýšená tělesná teplota. Není to tedy zdaleka jen o horečce Zika nebo dengue. Ve druhém trimestru by byla situace už lepší, ideálně pokud máte z předchozího období očkování alespoň proti virových hepatitidám a břišnímu tyfu.

Nejčtenější dotazy
Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Tereza
22.2.2017

Dobry den, v listopadu jsme absolvovali mesicni dovolenou na Bali a okolnich ostrovu, konkretne Gilli a Lombok, na konci dovolene jsem si sedrela nart na noze behem surfovani. Do 4 dnu se mi do nohy dostala infekce, otok kotniku, zimnice. Nasadila jsem tedy ATB Amoksiklav, ranu pravidelne cistila Betadinem, zimnice odeznely, otok a infekce zustaly. Po navratu navsteva chirurgie, jeste den navratu. Rana vycistena, chodila jsem na prevazy a po domluve s lekarem dobrala ATB, rana zhojena. Tyden...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud byly krevní testy v pořádku, přítomnost parazita nepředpokládám. Navštívila jste s vyrážkou dermatologa? Záleží od toho kde se vyrážka vyskytuje, jakého je vzhledu a rozsahu, jestli reaguje na nějaké vnější vlivy apod. Chtělo by to teď nasadit dermatologickou nebo alergologickou léčbu. Z popsaného nelze udělat přesnější závěr.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Ekoturistika jako naděje pro budoucí...

Představte si, že stojíte na kopci a pozorujete...

Cestování na Blízký východ. Kam můžete...

Blízký východ je kolébkou moderní civilizace....

Cestování v důchodu? Pro stále více...

Lidé ve vyšším věku už netráví svůj volný čas...