Poradna lékaře

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
Kam cestujete: 
Týká se nemocí: 
* Kontrolní kód (opište): 
Položit dotaz Dotazy a odpovědi
1.1.2019

Dobrý den, v září 2019 se chystáme s partnerem na Srí Lanku a ráda bych se ujistila, jestli tam nehrozí riziko viru zika a nebo jiné choroby. Rádi bychom poté založili rodinu, tak bych nechtěla riskovat. A druhý dotaz, za jak dlouho po příletu je vhodné otěhotnět? Budeme tam cca 16dní s českou průvodkyní. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.1.2019

Dobrý den, na Srí Lance určitá zdravotní rizika samozřejmě existují, přenos viru Zika je však aktuálně v útlumu. Zkušená průvodkyně pomůže část rizik snížit, zbytek bude na Vás. Z očkování je základem vakcinace proti virovým hepatitidám a břišnímu tyfu. K tomu účinný repelent. Rovněž je nutné hlídat si bezpečnost jídla, potravin a nápojů, zejména se vyhýbat syrové listové zelenině a ledu do nápojů z neznámých zdrojů. Směrem k následnému otěhotnění můžete po návratu dodržet interval např. 1...

Od: Hana
26.12.2018

Dobrý den, pane doktore, v polovině února se s manželem chystáme na dva týdny do exotiky. V tu dobu bych měla být v 22-25 TT. Uvažujeme o Mauriciu, Seychelách či Rodrigézu. Zajímá nás hlavně riziko ohledně viru Zika a nebezpečí, která by mohla plod ohrozit. Nemáme žádná cestovatelská očkování. Můžete doporučit pro toto období nějakou bezpečnou oblasti? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.12.2018

Mauricius i Seychely lze v daném kontextu považovat za bezpečné destinace. Situaci by pomohlo, pokud byste měla alespoň základní očkování proti virovým hepatitidám. Může ho absolvovat alespoň manžel, stejně jako proti meningokokům a černému kašli, pro Vaší ochranu. Ostrov Rodrigues bych vynechal kvůli horší dostupnosti kvalitní zdravotní péče.

Od: Hana
11.12.2018

Dobrý den, v lednu odlétáme do Dominikánské republiky do rezortu na východním pobřeží. Tou dobou budu ve dvacátém týdnu těhotenství. Ráda bych se zeptala, jaké je v současné době v Dom. rep. riziko nakažení virem Zika, popřípadě jinými nemocemi. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.12.2018

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je v Dominikánské republice velmi nízké, vyskytují se tam však horečka dengue, občasně chikungunya a taky malárie. Záleží i od toho, jestli máte preventivní očkování proti žloutenkám případně i jiným nemocem. Pokud se rozhodnete cestovat, bude vhodnější zůstat v hotelovém rezortu, velmi pečlivě si hlídat jídlo a pitnou vodu, a samozřejmě používat účinný repelent. V tomto období gravidity se můžete očkovat alespoň proti chřipce.

Od: Jakub
9.12.2018

Dobrý den, jsem právě na dovolené v Maroku a před 3 dny mě nejspíše něco “štìplo“ (nejsem si jistý, ale nemám jiné vysvětlení). První den to byl malý nateklý a velice citlivý váček. Navštívil sem tedy lékárnu a dostal mast. Druhý den to bylo lepsi, ale z váčku se stal otok o rozměrech dlaně. Dnes je to den třetí a otok se je jednou tak veliký směrem od lokte k zápěstí, na druhou stranu však ne. Bolestivost ustoupila už druhý den a zvíšenou teplotu v místě otoku nepozoruji. Myslíte že...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
9.12.2018

Dobrý den, je škoda, že nebyl uvedený alespoň komerční název masti, kterou používáte. Pomohla by i fotografie. Doporučil bych léky proti alergii, celkově i lokálně, a chlazení otoku. Domů by to mělo za těch pár dnů vydržet.

Od: Luca
4.12.2018

Dobrý den, zakoupili jsme v létě letenky do Vietnamu, odlet je na konci prosince, kdy ale budu v 17tt. Jsem na vážkách, zda letět nebo ne - jak bych se měla chránit a co udělat pro to, abych se vyhla rizikům? Jak vysoká je pravděpodobnost nakažení nemocemi jako Zika nebo Japonská horečka? Očkovaná jsem pouze proti hepatitidě A a B, než jsem stihla ostatní, otěhotněla jsem. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.12.2018

Dobrý den, je škoda, že nemáte alespoň očkování proti břišnímu tyfu. Druhý trimestr je sice v rámci gravidity k cestování u nekomplikovaného těhotenství nejlepší, předpokládá to však určitou přípravu očkování předem. V rámci gravidity se můžete očkovat alespoň proti chřipce a na místě používat účinný repelent k prevenci komáry přenášených nemocí.

Od: Michal
3.12.2018

Dobrý den, s manželkou plánujeme dovolenou přelom leden/únor a zvažujeme destinace Maledivy nebo Mauricius. Vzhledem k tomu, že bychom se chtěli pokusit o početí dítěte, zajímalo by mě, zda se na Maledivách stále vyskytuje virus Zika? Popř. jaké očkování byste nám doporučil před dovolenou na těchto dvou destinacích. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
3.12.2018

Dobrý den, v minulosti se Zika na Maledivách vyskytovala, a protože je většina případů nákazy bezpříznakových, absolutní přehled o cirkulaci viru nemáme. Navíc se na Maledivech místy vyskytuje horečka dengue. Upřednostnil bych proto Mauricius. Z očkování virová hepatitida A, meningokoky a v tomto období i chřipka, pro oba.

Od: Zuzana
1.12.2018

Dobrý den pane doktore, v současné době se pokoušíme o miminko, ale radi bychom s manželem v lednu vyrazili do teplých krajin. Ráda bych se zeptala, jestli je v současné době riziko nakažení virem zika na Floridě. Moc děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
1.12.2018

Dobrý den, virus Zika na Floridě endemický není. Považuji to za bezpečnou destinaci, pokud tedy nebude v lednu chřipková epidemie. Bylo by lepší se teď, tedy včas předem očkovat proti chřipce, pravděpodobnost nákazy v letadle či na letišti, kde je vysoká koncentrace osob na malém prostoru, je poměrně vysoká. Infekce matky v prvním trimestru může vést k systémové vadě plodu. Očkování proti chřipce je možné jako jedno z mála (stejně jako proti černému kašli) i v graviditě. Uvedené doporučení...

Od: Lucia
26.11.2018

Dobrý deň, som tehotná a chystáme sa na dovolenku do oblasti Karibiku, asi Dominikánska republika. Chcela by som sa opýtať na možnosť vírusu Zika, nakoľko posledné informácie sú ešte z roku 2017. Je to ešte aktuálne?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.11.2018

Dobrý den, přenos horečky Zika v poslední době v Dominikánské republice zaznamenaný nebyl, 4 z 5 případů nákazy jsou však bezpříznakové, o 80 % nakažených virem tedy nevíme. Absolutní jistota o absenci šíření viru proto nemůže být. Navíc v této zemi se vyskytují i další nemoci přenášené komáry jako dengue, chikungunya či malárie. V Karibiku bych z tohoto hlediska doporučil pro období těhotenství spíše po zdravotní stránce bezpečnější destinace jako např. Kuba nebo holandské Antily (např...

16.11.2018

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli je důvod řešit a jít hned k lékaři.. přiletěla jsem z Argentiny a ten večer mě začalo bolet břicho. Teď jsem doma druhý den a je mi špatně od žaludku, mám průjem a pocity na omdlení. Pocit jako když člověk sedí v autě a čte si a je mu z toho špatně... Nevím, jestli to nemůže být nějaká nemoc přivezena právě z Argentiny nebo mám být klidná a jen si dát dietu? Po kolika dnech je případně dobré to začít řešit? Díky za odpověď. S pozdravem Sabina...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
16.11.2018

Dobrý den, pravděpodobně to bude běžná střevní viróza. Tyto nákazy se vyskytují i u nás. Jsou vysoce infekční, takže se člověk na cestách nakazí velmi lehce. Pomohla by dieta a z léků střevní dezinficiens, napr. Ercefuryl nebo Normix. Ty jsou však na předpis. Obvykle se stav zlepšuje po cca 2-4 dnech. Pokud náhodou ne, konzultujte svého lékaře, musela by se zjistit kompletní cestovní anamnéza a udělat alespoň základní testy.

6.11.2018

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, rádi bychom s manželem někam v listopadu k moři, ale vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli se snažit o miminko, nejsem si jistá lokalitou. Zvažovali jsme místa : Kuba, Mexiko, Kapverdy, Senegal, Keňa nebo Zanzibar. Ohledně viru Zika jsem našla mapu z roku 2017, kdy střední Amerika je celá označena jako místo epidemie, ale žádné novější informace jsem nenašla. Ohledně těch dalších zemí jsem našla jako možná rizika žlutou zimnici a malárii. Já vím, že...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.11.2018

Dobrý den, cestu do exotických oblastí v prvním trimestru nevidíme moc rádi. K nákaze může dojít i cestou do z dané destinace nebo zpět domů, např. v letadle. V prvních 12 týdnech probíhá vývoj plodu, který je velmi vnímavý k nepříznivým vnějším vlivům. Mezi tzv. teratogeny patří z pouhá zvýšená tělesná teplota matky, která může vést k vývojové vadě. Navíc se v těhotenství oslabuje imunitní systém ženy. Je to tedy otázka štěstí a náhody, tím pádem samozřejmě i určitý risk. V uvedených...

Od: Jana
23.10.2018

Dobrý den, v pátek jsem byla na preventivním očkování proti vzteklině (vakcína Verorab). V den očkování jsem měla klasickou bolest v paži a malátnost. V pondělí mě začal bolet stehenní sval na pravé noze, je to taková bolest, jako při namožení při sportu. Je možné, že by to byl ještě následek toho očkování? Je možné, že by bolel pouze jeden sval? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.10.2018

Dobrý den, bolest jen jednoho svalu by byla dost netypická. Na únavu obvykle stačí dobře se vyspat a na lokální či vzdálenější bolest zkuste užít ibuprofenum 400 mg, tak jak o tom poučujeme standardně všechny očkované po aplikaci jakékoliv vakcíny.

Od: Marek
4.10.2018

Dobrý den, pane doktore, chtěl bych se zeptat na riziko nákazy virem Zika v oblasti ostrovů Thajského zálivu (Ko Samui, Ko Chang, Ko Tao apod.).Chystáme se s manželkou na dovolenou v prosinci a chceme mít jistotu, že nemusíme přestat v usílí o miminko. Mockrát děkuji za Vaši odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.10.2018

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika v Thajsku aktuálně nehrozí. Obecně je však lepší vyhnout se cestování do vzdálené ciziny v období první třetiny těhotenství, kdy probíhá vývoj plodu. Nepříznivý vliv na něj může mít totiž i samotná horečka matky a vy plánujete cestovat v období sezóny respiračních nákaz, kdy může být na letišti nebo v letadle kolem vás několik desítek infekčních osob. Samozřejmě pokud bude mít štěstí, nic z uvedeného nemůže nastat. Důležitým faktorem je i to, proti čemu...

18.9.2018

Dobry den pane doktore, sestra se vraci z Kostariky a zije s nami s predcasne narozenymi dvojcaty ( korigovany vek jeden mesic) nyni tri mesice. Hrozi detem nejake nebezpeci nakazy? Predem dekuji Kratochvilova

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.9.2018

Dobrý den, úplně všechny možnosti nákazy vyloučit nelze, pokud ale nemá nebo neměla zdravotní potíže, riziko není velké. Kostarika není vysoce rizikovou destinací.

15.9.2018

Dobrý deň, dcéra bude v druhom trimestri tehotenstva a od zástupkyne cestovnej kancelárie dostala informáciu, že na Kanárske ostrovy jej neodporúčajú vycestovať kvôli riziku nakazenia zika vírusom. Nikde na nete som podobnú informáciu nenašiel...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.9.2018

Dobrý den, nákaza horečkou zika je na Kanárských ostrovech extrémně nepravděpodobná. Doporučuji pro jistotu používat repelent, horečka zika však překážkou cesty určitě není.

Od: Zuzka
3.9.2018

Dobrý den, byli jsme s manželem na Kapverdských ostrovech - ostrov Sal, po návratu jsem zjistila, že jsem těhotná. Na stránkách Kapverdské vlády uvádějí, že od roku 2016 neevidují žádný případ nákazy virem Zika, rovněž i na stránkách Ministerstva zahraničí ČR nebylo žádné upozornění k cestě na Kapverdy. Chci se dotázat, na Vaši zkušenost, zda daným údajům věřit či raději podstoupit krevní testy na přítomnost viru Zika. Předem velice děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
3.9.2018

Dobrý den, absolutní jistotu mít nemůžeme, protože 80 % případů horečky zika je bezpříznakových, riziko nákazy je tam však aktuálně extrémně nízké až nulové. Pokud jste na místě neměla zdravotní problémy, testy podstupovat nemusíte, specifický lék stejně neexistuje, jen informujte svého gynekologa.

29.8.2018

Dobrý den, pane doktore, prosim o Váš názor. Chystáme se s přítelem na cestu do Vietnamu navštívit horské oblasti na severu a deltu Mekongu na jihu. Zároveň v blízké době plànujeme miminko. Doporucujete po návratu s plánovàním těhotenství vyčkat? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.8.2018

Dobrý den, Vietnam nepatří mezi nejrizikovější destinace nicméně vy jste si vybrali z této krajiny ty rizikovější oblasti. Pro jistotu bych počkal s otěhotněním cca 4-6 týdnů po návratu. Záleží i od toho, jaké očkování máte resp. budete mít na svou ochranu. V daných místech nezapomeňte používat účinný repelent.

28.8.2018

dobrý den, v září cestuji na sumatru a flores, jsem očkovaná proti žloutence , choleře a břišnímu tyfu, je mi 23 let, platí ještě očkování proti polyomelitidě? co byste mi ještě doporučili? děkuji za info

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
28.8.2018

Dobrý den, záleží od toho jak dlouho tam budete a jaký bude Váš program. Ke zvážení je ještě očkování proti vzteklině případně i proti Japonské encefalitidě dle dalších detailů, které neuvádíte. Očkování proti poliomyelitidě není nutné, tato nemoc se tam nevyskytuje.

10.8.2018

Dobry den, mame dlouho naplanovanou cestu na Sumatru. Neplanovane jsem otehotnela, tak premyslim, jestli bychom nemeli cestu zrusit. Jsem ockovana proti zloutence A a B. Zajimalo by me jake je aktualne na Sumatre riziko nakazy virem zika a horeckou dengue a jaka jsou rizika pro tehotenstvi spojena s malarii a horeckou dengue. V dobe odletu budu v 10. tydnu tehotenstvi a planujeme 3 tydenni pobyt.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
10.8.2018

Dobrý den, cestu na Sumatru v prvním trimestru gravidity, což je období do 12 t.t. nepovažuji za vhodné realizovat. V tomto období probíhá vývoj plodu, který je velmi vnímavý na vnější vlivy, včetně např. zvýšené tělesné teploty. Možných nepříznivých faktorů, které mohou vést k vývojové vadě dítěte je mnohem více než jen malárie nebo dengue.

Od: Lenka
5.8.2018

Dobrý den, za 20 dní odlétám do Gruzie (horská oblast - Tušetie). Na poslední chvíli jsem zjistila, že by bylo vhodné očkování proti vzteklině. Chci se zeptat zda se dá zvládnout očkování ve 3 dávkách v tak krátké době nebo, zda lze stihnout 2 dávky, a třetí až po návratu. Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.8.2018

Dobrý den, v krajním případě lze využít i zrychlené očkovací schéma 0-3-7 dní. Pokud jste už náhodou mezitím zahájila očkování standardním způsobem dvěma dávkami 0-7 dní, je lepší aplikovat třetí dávku po návratu a mít na cestu alespoň první dvě dávky než nic. Na druhou stranu by bylo ale dobré stihnout třetí dávku za 28 dní po první, v dotazu však neuvádíte délku Vašeho pobytu v Gruzii. Sama však nejlépe posoudíte, jestli to stihnete.

4.8.2018

Dobrý den, v říjnu plánujeme cestu do Mosambiku, těhotná nejsem, ale plánujeme. Je destinací bezpečná vzhledem k případnému těhotenství, nebo se snahou o otěhotní počkat po návratu? Mám očkování vir. hepatitidy A+B, vzteklinu, chystám se na zjištění protilátek břišního tyfu (dřívější očkování mám do srpna) a zvažuji žlutou zimnici. Byl by Mauricius případně vhodnější destinací? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.8.2018

Dobrý den, pro Mosambik očkování proti žluté zimnici nepotřebujete, není to endemická oblast. Vyskytuje se tam však malárie a další parazitární nemoci. S otěhotněním bych rozhodně počkal alespoň měsíc po návratu. Mauricius je po zdravotní stránce mnohem bezpečnější oblast.

25.7.2018

Dobrý večer,v rijnu letime s dcerou na zanzibar cez nairobi,žádné výlety na pevninu neplanujeme,prosím jaké je povinné očkování děkuji tomkova

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
25.7.2018

Dobrý den, pokud v Nairobi neopustíte letiště a jedná se jen o transit, povinně po vás nebude vyžadováno žádné očkování. Bez vakcinace však cestu nedoporučuji. Základem je očkování proti virovým hepatitidám A+B (dcera zřejmě typ B očkovaný má, pokud je narozena po roce 1989) a břišnímu tyfu. Dceru bych očkoval i proti meningokokové meningitidě A,C,Y,W. Nezapomeňte si přibalit dobrý repelent a léky proti průjmu. K uvedenému budou stačit dvě návštěvy praktického lékaře nebo centra cestovní...

23.7.2018

Dobrý den, před dvěma lety jsem si z Bali přivezla horečku dengue. Nyní bychom rádi vyrazili do Vietnamu, ale vím, že i tam hrozí riziko této nemoci. Můžete mně prosím poradit, v jakém období do Vietnamu rozhodně nejezdit a kterým oblastem bychom se měli raději vyhnout? Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jana J.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.7.2018

Dobrý den, komár Aedes, který přenáší horečku dengue se množí v malých vodních rezervoárech po dešti, nepotřebuje velké vodní plochy. Jsou to např. ucpané okapy, kanalizace, zahradní sudy nebo staré pneumatiky, či smetiště. Je to tedy regionálně proměnlivé. Rozhodně bych volil suchou sezónu, kdy je u nás chladné období. Severní a střední Vietnam budou v tomto ohledu bezpečnější než jih. V každém případě však používejte účinný repelent, např. Predator a aplikujte si ho na kůži přes den a i ve...

Od: Ivana
8.7.2018

Dobrý den, přemýšlíme o dovolené v Keňi - oblast Watamu a výlet na safari. Jaké by bylo vhodné očkování pro tuto oblast? Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
8.7.2018

Dobrý den, záleží od vašeho věku, zdravotního stavu, způsobu ubytování a stravování apod. Základem je očkování proti žluté zimnici, virovým hepatitidám, břišnímu tyfu a za jistých okolností i proti meningokokům. Zbytek se dořeší podle detailů sdělených lékaři u prvního očkování.

Od: Mirka
5.7.2018

Dobry den, jsme uz tyden na dovolene v Recku a jsem necekane tehotna (teprve me ceka kontrola gynekologem, pravdepodobne 5-6tt). V nasem ubytovani se vyskytli komari, tak jsme se mazali repelentem a pouzili odpuzovac komaru do elektricke zasuvky v mistnosti, kde jsme vsichni spali. nebyl ale zapnuty celou noc. Deti byly trochu postipane (kazde do 10 stipancu), ja s manzelem kazdy cca 3-5 stipancu. Ja jsem posledni dva dny mela zrejme nejakou virozu, bolest hlavy, teplota do 38stupnu, bolest...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.7.2018

Dobrý den, horečka Zika se v Evropě nikdy v minulosti nevyskytovala. K importu sice v tomto ročním období dojít může, je to však nepravděpodobné. Pokud by příznaky přetrvávaly, oznamte to svému gynekologovi.

28.6.2018

Dobrý den, v Egyptě se mi na levé noze objevují pupínky. Červené,tvrdé, vystouolé a kolem nich je bílá skvrnka. Pupínky nebolí, nesvědí. Každý den jich pár přibyde. Ted jich mam 22 od kotníku az po zadek. Jinak mi nic jineho není. Nevíte z popisu, co by to mohlo být? Velmi Vam dekuji za odpoved.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
28.6.2018

Dobrý den, uvedený popis bez fotografií nepřináší zásadní pomůcku k identifikaci. Bylo by potřebné osobní vyšetření, pokud se to bude zhoršovat, kontaktujte místního lékaře.

27.6.2018

Dobrý den Jsem v 9.týdnu těhotenství,chtěli jsme s přítelem a našimi chlapci (3 a 6 let) odletět během léta na dovolenou. Rádi bychom Maledivy, ale prý i tam hrozí virus Zika? Jaká z exotických destinací vychází nejlépe? Minulý rok jsme již byli na Kubě i na Maledivach a celá rodina máme očkování na žloutenky a tyfus a encefalitidu. Děkuji za radu

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.6.2018

Dobrý den, na Maledivách horečka Zika nebyla hlášená už poměrně dlouhou dobu. V minulosti tam však endemická byla. Vyšší jistota, že nedojde k nákaze by byla na Mauriciu nebo Seychelách, kde se nikdy Zika nevyskytovala. Dovoluji si však upozornit, že tato nemoc představuje riziko jen pro ženy těhotné případně plánující těhotenství v dohledné době. Pro zdravé děti či dospělé není nebezpečná.

26.6.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda stačí na Mauricius ockovani zloutenky, zlute zimnice a jeste mame krom tetanovky i brisni tyfus. Jeste mame v planu okruzni plavbu Mauricius-Seychely-Madagaskar-Reunion, bude ockovani stacit? Dekuji za odpoved

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.6.2018

Dobrý den, žlutá zimnice se v uvedených oblastech nevyskytuje, takže očkování proti ní není nutné. Vakcinace proti žloutenkám, břišnímu tyfu a tetanu je pro danou cestu základem. Další případné očkování podle individuálních rizikových faktorů, které neuvádíte, takže se budou řešit osobně s lékařem u prvního očkování. Na Madagaskaru je i vysoký výskyt malárie. Pokud však jen přes den vystoupíte z lodě a nebudete tam nocovat, preventivní antimalarická profylaxe nemusí být nutná.

Od: Mirka
26.6.2018

Dobrý den, budeme v září cestovat s manželem na Kapverdske ostrovy na ostrov Sal. Existuje tam možná nákaza virem Zika?? Jsme po neúspěšném IVF. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.6.2018

Dobrý den, na Kapverdských ostrovech byla horečka Zika endemická, v posledních měsících však nebyl zaznamenaný žádný případ. Přesto používejte účinný repelent a nezapomeňte na očkování proti virové hepatitidě, břišnímu tyfu a ideálně i proti meningokokům.

Od: David
22.6.2018

Dobrý den, chystáme se v polovině července do Itálie do Lignana a v současné době je aktuální nález komára s virem západonilské horečky u nás na jižní Moravě, a tak má manželka strach, zda je možné se tímto virem v Lignanu nakazit (nebo nějakým jiným). Ptám se proto, že v tomto místě (Lignano) je komárů spoustu, tak jen zda takové riziko zde hrozí? Děkuji za Odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
22.6.2018

Dobrý den, západonilská horečka je riziková pro osoby s oslabenou imunitou a seniory nad 60 let věku. U zbytku populace probíhá buď úplně bez příznaků nebo jako běžní viróza.

21.6.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na aktuální situaci ohledně rizika nákazy virem Zika v Kostarice. Na konci listopadu 2018 bych chtěla jet na 14-ti denní poznávací zájezd po národních parcích. Je možné případně po návratu spolehlivě otestovat, zda člověk má či nemá v sobě virus? Byl již prokázán spolehlivý časový odstup od pobytu v rizikové zemi pro ženu, pokud jde o následné početí dítěte? Předem moc děkuji za Vaši ochotu a čas.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
21.6.2018

Dobrý den, riziko nákazy virem Zika je na Kostarice aktuálně velmi nízké až nulové. Spolehlivým odstupem od návratu k početí dítěte je u ženy 6 týdnů. Test je možné realizovat ze vzorku zaslané krve na Zdravotním ústavu v Ostravě, v Národním referenčním centru. Přesto nezapomeňte na repelent a potřebné preventivní očkování i proti jiným nemocem.

18.6.2018

Dobrý den, koncem srpna odlétám na roční studijní pobyt do Číny. Chtěla bych se zeptat zda se dá za dva měsíce časově zvládnout naočkovat břišní tyfus, vzteklina a meningitida a také jaké byste mi doporučili časové intervaly mezi jednotlivými očkováními. Pak bych se ještě chtěla zeptat jestli se jedná o živé vakcíny. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.6.2018

Dobrý den, časově to možné zvládnout je. Navštivte co nejdříve centrum očkování a cestovní medicíny, kde vám udělají očkovací plán. Začít se může např. vzteklinou (3 dávky 0-7-21 dní), s třetí dávkou se podá vakcína proti břišnímu tyfu a za další 2 týdny vakcína proti meningokokům. Jsou to všechno neživé očkovací látky. Předpokládám, že proti žloutenkám, které nezmiňujete, očkovaná jste.

16.6.2018

Přemýšlím o cestě do Mexika s CK. Mám astma bude potřeba nějaké speciální zdravotní opatření, kromě běžných léků.Kostariku jsem absolvovala bez problémů. Jaké je nutné očkování. Břišní tyfus a žloutenku mám Děkuji Radka

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
16.6.2018

Dobrý den, záleží i od Vašeho věku a přesných oblastí, které v Mexiku navštívíte. Základem je to co už máte, tedy očkování proti virové hepatitidě A i B (máte všechny potřebné dávky?) a proti břišnímu tyfu (pozor, platí jen 3 roky). K tomu kvalitní repelent např. Predator a lék na průjem (Ercefuryl, Normix, Hidrasec apod.).

15.6.2018

Jaké očkování potřebuji pro dospělé a děti?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
15.6.2018

Dobrý den, to záleží od toho, jestli plánujete někam cestovat, nebo je to pro ČR. Pro děti rozhodně kompletní povinné očkování, dále nepovinné ale poskytované zdarma tj. přímo hrazené pojišťovnou vakcíny proti pneumokokům a HPV. Dále z vakcín za samoúhradu s následným příspěvkem zdravotní pojišťovny očkování proti rotavirům (je jen pro kojence), meningokokům, virové hepatitidě A, planým neštovicím a pokud se pohybuje dítě v přírodě i proti klíšťové encefalitidě. U dospělých pro ČR rovněž...

Od: Jan
14.6.2018

Dobrý den, o vikendu jsem se vratil z dominikanske republiky, sobota a nedele byla poklidna a odpocinkova, ale jakmilr jsem se zapojil do pracovniho procesu( prace ve vyzkach) rozbolela me hlava a bylo mi spatne od zaludku. Vecer trpim zimnici a dost casto se budim zizni a zimou. Vyzkousel jsem ibalgin na tu hlavu ale nepomaha, ptosim o radu.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.6.2018

Dobrý den, navštivte svého praktického lékaře. Pokud by měl podezření na importovanou nemoc exotického původu, doporučí Vás k podrobnějšímu vyšetření na nejbližší infekční oddělení. Nemusí to být exotická nákaza, ale další rozvaha bez alespoň základních krevních testů by nebyla smysluplná.

Od: Lenka
6.6.2018

Dobrý den, cestujeme do Itálie a dcera 10let dostala plané neštovice je možné po 10 dnech nebo vůbec koupat se v moři

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
6.6.2018

Dobrý den, to záleží od toho, pod jakým klinickým obrazem bude nákaza probíhat. Někdy je jen mírná a trvá pár dnů, jindy jsou vysoké horečky s exantemem i na sliznicích. V prvním případě by koupíní možné bylo, ve druhém už ne. Posoudí to přesněji Váš ošetřující pediatr, když dítě uvidí. Upozorňuji, že nakažený je infekční pro okolí do zaschnutí posledního puchýřku.

Od: Marcel
4.6.2018

Dobrý den, teď v červnu se chystáme na líbánky na Maledivy a chceme se už začít pokoušet o dítě a chtěl bych se zeptat jak je to s virem Zika na Maledivách? Můžeme už tam se snažit otěhotnět? Děkuji za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
4.6.2018

Dobrý den, riziko nákazy horečkou Zika je na Maledivách aktuálně prakticky nulové, úplnou jistotu mít ale nemůžeme, jelikož 90 % případů je navenek bezpříznakových a uniká záchytu. Pokud se tam chtete pokoušet o dítě, doporučuji předem očkování proti virové hepatitidě A, břišnímu tyfu, meningokokovým infekcím, na místě pečlivě používat repelent a vyhýbat se nedostatečně tepelně zpracovanému masu i plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobkům, nejíst syrovou listovou zeleninu a hlídat si...

Od: jana
29.5.2018

Dobrý den, o prázdninách chceme cestovat s rodinou po Irsku. Hrozí zde nákaza vzteklinou? Případně v jaké oblasti? A je třeba se očkovat?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.5.2018

Dobrý den, Irsko je podobně jako Česká republika rabies-free country tedy země vztekliny prostá. Přesto přichází v úvahu očkování proti virové hepatitidě A a u dětí i proti meningokokům. Obě tyto nemoci se vyskytují v Irsku tak jako u nás v ČR a lze jim zabránit preventivní vakcinací.

28.5.2018

Dobrý den, chystám se do JV Asie, konkrétně od 4. 7. do 9. 7. Malajsie - 3 noci Sepilok, 2 noci Kinabatangan, a potom 9. 7. - 25. 7. Jáva, celá od východu do západu. Chtěla bych se zeptat, jaká jsou rizika spojená s malárií v těchto oblastech. Jestli je nezbytné užívat antimalarika. Po celou dobu? Jenom na dobu na Borneu? Nebo je nebezpečná jenom oblast řeky Kinabatangan? Děkuji moc za odpověď

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
28.5.2018

Dobrý den, v Malajsii se malárie vyskytuje plošně ve venkovských oblastech, riziko nákazy je však nízké. Malárie se nevyskytuje v Kuala Lumpur, Penangu a v Georgetown. To stejné platí i o Jávě – venkovské oblasti, mimo velkých měst, nízké riziko. Většina cestovatelů zvládne pobyt v těchto oblastech bez antimalarické chemoprofylaxe za podmínky pečlivého používání repelentu a moskytiéry.

25.5.2018

Dobrý den v červenci chceme letět do Tunisu máme se nechat očkovat a proti čemu prosím

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
25.5.2018

Dobrý den, pokud je to dovolená v hotelu u moře, základem bude očkování proti virové hepatitidě a břišnímu tyfu. Jestli bude vhodné i nějaké další očkování zjistí lékař při osobní návštěvě na základě detailnějších informací, které neuvádíte jako jsou např. přesná oblast a délka pobytu, plánované aktivity, Váš věk, zdravotní stav apod.

18.5.2018

Dobrý den, za jak dlouho od pokousání "čímsi" při pobytu ve Vietnamu (Sa pa) se dostavit na kontrolní odběr krve pro vyloučení nakažení nemocí - rudé fleky velikosti 50,- koruny cca 8 kousnutí. Velmi děkuji AD

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
18.5.2018

Dobrý den, záleží od toho, jestli to byl pravděpodobně létající hmyz nebo roztoči, případné něco jiného, i podle toho, kde a kdy k expozici došlo, venku, v místnosti, přes den či v noci? Pokud na to zaberou léky proti alergii a nebudete mít další příznaky, není nutné to laboratorně vyšetřovat.

Od: Katka
7.5.2018

Dobrý den, na polovinu června máme naplánovaný poznávací zájezd do Keni, v tu dobu budu v 11.tt. Očkování proti žluté zimnici pro mne bohužel nepřichází v úvahu, budu mít pouze vystavený doklad o kontraindikaci očkování z důvodu gravidity. Antimalarika též nebudu moci užívat. Chtěla bych se zeptat, zda je v Keni povinné mít očkování proti žluté zimnici? Nechce se mi dovolená rušit, avšak nevím, zda je vhodné do takové oblasti v graviditě vyrazit. Předem moc děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
7.5.2018

Dobrý den, očkování proti žluté zimnici při příletu do Keni z Evropy není aktuálně povinné. V prvních 12 týdnech těhotenství probíhá vývoj plodu, který je velmi citlivý na různé vnější vlivy, v tomto období proto cesty do exotické ciziny nevidíme moc rádi. Záleží i od toho, jaké jste měla v minulosti očkování, např. proti virové hepatitidě A nebo břišnímu tyfu?

26.4.2018

Dobrý den, mám plánovanou cestu do Sydney k sestře a prosím odpovědět zda sebou mohu vzít na celý měsíc léky které užívám pravídelně, popř, jaké potvrzení musím mít . Děkuji za radu. Užívám pravidelně xanax, Rosucard, Stacyl, a Controloc

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
26.4.2018

Dobrý den, žádná oficiální omezení v tomto směru u uvedených medikamentů nejsou, kontinuita užívání léků na cestách je důležitá. Opište si účinné látky uvedených léků a užívanou denní dávku, a nechte si to potvrdit od svého praktického lékaře. Oficiální formuláře v anglickém jazyce vystavují centra cestovní medicíny, je to však za poplatek a v tomto případě by to nemělo být u příletu vyžadování. Počítejte s případným zpožděním nebo ztrátou velkého odbaveného zavazadla a vezměte si proto s...

Od: Marie
17.4.2018

Dobrý den, ráda bych se informovala na kontraindikace očkování na cesty a léčbu neplodnosti (IUI). V červnu s manželem cestujeme do Asie (Filipíny, Malajsie) na dva týdny, před cestou se chceme nechat očkovat. Před cestou mám také naplánovanou inseminaci (konec dubna). Ošetřující lékař mi doporučil kontaktovat epidemiologa. Jsou nějaké kontraindikace? Představuje očkování riziko pro plánované těhotenství? Případně jaký je doporučený časový odstup mezi očkováním a léčbou IUI? Také se musím...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
17.4.2018

Dobrý den, jako základ by pro dané destinace bylo očkování proti virovým hepatitidám a břišnímu tyfu, ani jedna z nich se však v těhotenství neočkuje. Přeji Vašim snahám o početí úspěch, pokud by se to podařilo, cestu do exotických oblastí v prvních 12 týdnech, kdy probíhá organogeneze plodu nedoporučujeme, aby nedošlo k poruše vývoje plodu. Vyskytují se tam i infekce, proti kterým očkování neexistuje nebo není u nás dostupné, např. horečka dengue. Můžete se však nechat očkovat proti virové...

Od: Adela
16.4.2018

Dobry den, za mesic se chystam na 4 tydny do Kolumbie. Budu cestovat z Kanady a chtela jsem se zeptat, zda-li se radeji mam nechat naockovat proti zlute zimnici a brisnimu tyfu? Podle dostupnych informaci na internetu jsou obe dve vakciny pouze doporucene. Navic se obavam, ze me ockovani v Kanade vyjdou jako obcana Ceske republiky mnohem draz nez ostatni. Predem dekuji za odpoved Adela

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
16.4.2018

Dobrý den, záleží od okolností, kde se budete pohybovat, co tam budete dělat, jak dlouho tam budete atd. Až podle toho se dají posoudit individuální rizikové faktory. Očkování Vás určitě vyjde mnohem levněji než případná nemoc, nemluvě o možných zdravotních následcích a u tyfu je taky možná nákaza kontaktů po návratu domů.

13.4.2018

Dobrý den, plánujeme jet na 2.měsíce do Řecka. Malé bude v té době 6měsíců. Doporučil by jste očkovat i na nepovinné očkování proti Pneumokoku a Rotavirům? S třetí dávkou Hexa vakcíny budeme dávat také TBC. Předem děkuji za odpověď. Kristýna Tsiligkanou

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.4.2018

Dobrý den, nepovinné rotaviry a pneumokokovou vakcínu bych určitě doporučil. Sám jsem si to pohlídat i u svého malého syna. Rotavirová se aplikuje do pusinky a musí se aplikovat v prvním půlroce života, pneumokokové je injekční. S třetí dávkou hexy bych vakcínu proti TBC osobně raději neaplikoval. Nejprve bych aplikoval hexu a za min. 2 týdny BCG vakcínu, když už to musí být.

12.4.2018

Dobrý den, dokážete mi prosím poradit, zda je možné v Praze vyšetřit možnou minulou nákazou virem Zika? Koncem března jsme se vrátili s manželem z Brazílie – okolí Ria de Janeira a plánujeme těhotenství. Doporučujete se nechat vyšetřit? Komárů bylo hodně, ale žádné příznaky jsme neměli. Děkuji a přeji krásný den. Iveta Tocikova

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
12.4.2018

Dobrý den, průkazné vyšetření na ZIKA je virus neutralizační test, který se provádí jedině v Zdravotním ústavu v Ostravě, v jejich Národní referenční laboratoři pro arbovirové infekce. Do Ostravy samozřejmě cestovat nemusíte, stačí tam nechat zaslat vzorek krve přes svého praktického lékaře. Jejich kontakty najdete na www.zuova.cz. Riziko nákazy je sice aktuálně nízké, absolutní jistotu bez nutnosti čekat několik měsíců vám však dá jen laboratorní vyšetření. I u bezpříznakových infekcí může...

11.4.2018

Dobrý den,mohu se zeptat v červenci by jsme i s dětmi 9,11 let chtěli letět do Senegalu (s cestovní kanceláří do 4* hotelu)Jak jsou vysoká rizika co se týče nemocí,epidemii a co popřípadně očkovat.Moc a moc děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
11.4.2018

Dobrý den, západní Afrika je poměrně riziková, na druhou stranu, pokud budete jen v hotelovém rezortu, tak velké děti by pobyt měly zvládnout. Po dobré přípravě v centru cestovní medicíny je cesta určitě možná. To však vyžaduje osobní konzultaci a dostatek času. Ten ještě naštěstí máte. Dlouho bych však na vašem místě neváhal. Lékař bude potřebovat detailní informace i o tom, jaké výlety na místě plánujete, aby mohl posoudit individuální riziko. Základem budu očkování proti virové hepatitidě...

Od: Adéla
3.4.2018

Dobrý den, prosím o radu. 26.4 máme s manželem odjíždět na plánovanou dovolenou do Venezuely na ostrov Isla Margarita v termínu budu ve 14 týdnu těhotenství. Těhotenství probíhá zatím bez problému. Chtěla jsem se tedy zeptat zda jsou nějaká rizika (např.) ZIKA a cestu bude proto lepší ještě zvážit. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
3.4.2018

Dobrý den, s důrazem na hygienu potravin a nápojů lze v daném období gravidity cestu zvládnout. Záleží však i od toho, jestli a proti čemu jste byla očkována před otěhotněním např. proti virové hepatitidě A? V každém případě v průběhu pobytu používejte účinný repelent.

3.4.2018

Dobrý den,chystám se za 3 týdny do Ekvádoru, očkování proti žluté zimnici v této zemi není povinné, ale zajímalo by mne, jaká je "hranice", kde se už infikovaní komáři nevyskytují, protože v deštných pralesích je nákaza přítomna.... děkuji mnohokrát

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
3.4.2018

Dobrý den, za hranici výskytu komárů se považuje nadmořská výška do 2500 m.n.m., není však ve městech. Žlutá zimnice se vyskytuje východně od And, západně směrem k oceánu není rizikem.

29.3.2018

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor na dovolenou v Egyptě cca v 25.týdnu těhotenství, které je bezproblémové. Doporučil byste tuto destinace nebo naopak vůbec? Jednalo by se o týdenní pobyt min ve 4* rezortu s all in. Děkuji moc za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
29.3.2018

Dobrý den, pokud si budete hlídat hygienu potravin a nápojů, v daném období gravidity lze cestu zvládnout. Záleží však i od toho, jestli jste byla očkována před otěhotněním např. proti virové hepatitidě A. Rozhodně nedoporučuji syrovou salátovou zeleninu ani led do nápojů mimo hotel, pozor i na ovocné džusy, porcovanou zmrzlinu, zákusky, krémy a majonézy.

Nejčtenější dotazy
Od: Lucie
9.1.2017

Dobrý den, jsem právě v 11tt těhotenství a rádi bychom na začátku února (cca 13-14tt) s manželem odjeli na dovolenou za teplem. Bohužel výběr destinace je pro těhotné celkem omezený. Ráda bych se zeptala, zda je v Dominikánské republice a případně na blízkých ostrovech Karibiku stále vysoké riziko nakažení virem Zika, respektive, jak toto riziko vnímáte. Již delší dobu situaci sledujeme a v posledních 6ti měsících jsme spíše zaznamenali uklidnění situace. Chceme využít služeb minimálně 4...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, pokud už budete v druhém trimestru gravidity, cesta do vybraných exotických oblastí by byla v podstatě možná. Kvůli riziku malárie, horečky dengue, chikungunya, Zika a dalším endemickým infekcím však Dominikánská republika není vhodnou oblastí. Uvedené hmyze přenosné nemoci se aktuálně z plážových destinací nevyskytují např. na Mauriciu, Seychelách nebo ve Spojených arabských emirátech. Zika sice pomalu ustupuje, 80 % infekcí je však bezpříznakových, přesné oblasti výskytu proti...

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Od: Petra
4.1.2017

Dobrý den, chci vycestovat na 5 dní do Zanzibaru (klasická dovolená u moře v jednom resortu, žádné jiné cesty, výlety). Praha - Istambul - Zanzibar. Budu v 5 měsíci bezproblémového těhotenství. Měla bych se na něco očkovat? Je očkování proti žluté zimnici v tomto stavu vhodné? Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.1.2017

Dobrý den, očkování v těhotenství je možné proti černému kašli a chřipce. Ostatní vakcíny se standardně těhotným ženám neaplikují. Při uvedeném pobytu - přílet z Evropy bez cesty z ostrova na africký kontinent - není očkování proti žluté zimnici na Zanzibaru povinně vyžadováno. Používejte v průběhu pobytu repelent, vyhýbejte se syrové hlavně listové zelenině, nedostatečně tepelně zpracovanému masu, syrovým nebo polosyrovým plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobků, ovoci, kterého se...

Od: Tereza
22.2.2017

Dobry den, v listopadu jsme absolvovali mesicni dovolenou na Bali a okolnich ostrovu, konkretne Gilli a Lombok, na konci dovolene jsem si sedrela nart na noze behem surfovani. Do 4 dnu se mi do nohy dostala infekce, otok kotniku, zimnice. Nasadila jsem tedy ATB Amoksiklav, ranu pravidelne cistila Betadinem, zimnice odeznely, otok a infekce zustaly. Po navratu navsteva chirurgie, jeste den navratu. Rana vycistena, chodila jsem na prevazy a po domluve s lekarem dobrala ATB, rana zhojena. Tyden...

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, pokud byly krevní testy v pořádku, přítomnost parazita nepředpokládám. Navštívila jste s vyrážkou dermatologa? Záleží od toho kde se vyrážka vyskytuje, jakého je vzhledu a rozsahu, jestli reaguje na nějaké vnější vlivy apod. Chtělo by to teď nasadit dermatologickou nebo alergologickou léčbu. Z popsaného nelze udělat přesnější závěr.

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Nejčastější mýty o cestovní medicíně....

Panák tvrdého alkoholu je nejlepší prevence...

Češi jsou národem cestovatelů, trendem...

Na jaře eurovíkend, v létě k moři, na podzim do...

Stres z cestování na vás může zanechat...

Ať už vyrážíte na služební cestu, nebo míříte za...