Zvíře „na palubě“ – společné výlety bez stresu a v pohodě

Chystáte se na dovolenou a chcete s sebou vzít domácího mazlíčka? Pak se vám jistě budou hodit tipy pro cestování se zvířaty doplněné o rady slavného cvičitele psů Caesara Millana.

Na pobyt v cizině se svým čtyřnohým kamarádem je vhodné se dobře připravit. Přesuny se zvířaty totiž obnášejí řadu podmínek. Požadavky pro cestování se psy, kočkami a fretkami z České republiky do států Evropské unie tak například zahrnují:

  • identifikaci tvora pomocí mikročipu,
  • platný cestovní pas zvířete,
  • očkování proti vzteklině.

Při výjezdech do Velké Británie, Finska, Irska a Malty musí navíc psi podstoupit ošetření proti echinokokům, takzvané odčervení. Toto vyšetření je pak potvrzeno v pasu zvířete. Ani cestování s jinými druhy se však neobejde bez řádné přípravy – musí být totiž splněny podmínky veterinární autority konkrétní země. Před jakýmkoliv zahraničním výletem s domácím mazlíčkem tak nejprve zajděte za svým veterinárním lékařem a informujte se o podmínkách návštěvy cizího státu. Podrobné údaje naleznete i na internetových stránkách Státní veterinární správy.

Hlavně bezpečně… 

V zájmu zdraví zvířat i lidí by měl chlupatý doprovod po dobu cestování zůstat v bezpečí zvířecí přepravky nebo klece. Psi totiž často narušují pozornost řidiče a navíc se mohou zranit při jízdě s otevřenými okny. Pro kočky je převoz autem většinou velmi stresující a v prostoru přepravky se cítí mnohem bezpečněji. Během cesty je také nutno zvířeti zajistit dostatečné množství vody a potravy. Pokud pejsek trpí v dopravních prostředcích nevolností, Caesar Millan doporučuje krmit ho při pravidelných pauzách malými svačinkami bohatými na bílkoviny. Dále také radí psa často venčit, aby vypotřeboval nadbytečnou energii a lépe snášel cestování. Zvíře by nikdy nemělo kvůli nebezpečí přehřátí a dehydratace zůstávat v zaparkovaném automobilu. Pokud poletíte, nejprve si zjistěte podmínky letecké společnosti, a je-li to možné, preferujte přepravu zvířete na palubě stroje.

… a v klidu

Podle Caesara Millana nejsou sedativa pro zvíře nutností. Důležitější je po celou dobu cestování zachovat klid a chovat se přívětivě. Zvíře totiž vycítí z vašeho hlasu i držení těla negativní emoce. Vlídné slovo, pohlazení a pamlsky tak tvoří základ společného úspěšného přesunu bez nutnosti užití jakýchkoliv zklidňujících léků.

Cestování se zvířetem je velmi rozsáhlá problematika, jejíž podrobné vysvětlení je zcela nad rámec tohoto článku. Více informací ohledně tohoto tématu získáte u svého veterináře nebo na stránkách Státní veterinární správy. Nalézt rady od zkušenějších „zvířecích cestovatelů“ lze i v internetových fórech.

(holi)

Zdroje:
http://eagri.cz
www.humanesociety.org
www.cesarsway.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2549
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Kardiaci či diabetici na cestách? Jde...

V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani...

Vlakem křížem krážem Evropou aneb...

V dnešní uspěchané době může cestování vlakem...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.