Do Austrálie jen s očkováním, pojištěním a repelentem

Chystáte se za prací, poznáním nebo zábavou do země protinožců? Pak se určitě nezapomeňte informovat na možná očkování. Austrálie je sice z hlediska infekčních chorob poměrně bezpečným státem, ovšem úplně nulové toto riziko není.

Mezi doporučená očkování pro každého cestovatele patří ta proti následujícím nemocem:

  • Virová hepatitida A. Vakcinace je vhodná pro osoby jedoucí kamkoli za naše hranice. V Austrálii se můžete nejčastěji nakazit vinou znečištěných rukou, kontaminovanou vodou a potravinami. Kromě očkování je tak třeba dodržovat základní hygienická pravidla a vyhýbat se rizikovým aktivitám, například konzumaci jídel ve stravovacích zařízeních pochybné kvality.
  • Virová hepatitida B. Ochrana proti této nemoci je součástí povinného očkovacího kalendáře od roku 2001. Většina dospělých cestovatelů však s nejvyšší pravděpodobností toto očkování nepodstoupila, i když se doporučuje všem, neboť nebezpečí nákazy hepatitidou B hrozí po celém světě. Přenos se uskutečňuje skrze krevní řečiště nebo pohlavním stykem. Na cestách po Austrálii je tak zapotřebí kromě očkování dodržovat i zásady bezpečného sexu a vyvarovat se kontaktu s použitými injekčními jehlami. Poměrně vysoké riziko přenosu infekce hrozí například i v tetovacích salonech.
  • Tetanus. K bakteriální nákaze dochází nejčastěji při poranění. Tato vakcinace je součástí povinného očkovacího kalendáře. Ochrana ale není celoživotní, po 10–15 letech je nutné podstoupit přeočkování. Před odjezdem je tak vhodné u tetanu zkontrolovat aktuální platnost.

Pro mladé i starší 

  • Meningokoková meningitida. Očkování je vhodné zejména pro dospívající jedince a mladé osoby plánující studijní pobyt či pracovní brigádu. Z hlediska přenosu nákazy totiž představuje vysoké riziko kontakt s místním obyvatelstvem, fyzická námaha, psychický stres a další stavy způsobující oslabení a vyčerpání organismu.
  • Japonská encefalitida. Tato vakcinace se doporučuje při cestách do odlehlých venkovských oblastí, zejména na severu země. Celoroční riziko nákazy hrozí na ostrovech Torres Strait a na poloostrově Cape York.
  • Černý kašel. V posledních několika letech byl v Austrálii zaznamenán prudký nárůst případů černého kašle. Očkování je součástí povinného očkovacího kalendáře, pro většinu cestovatelů tak není naprosto nezbytné. Účinek však může s postupem let klesat, přeočkování je proto vhodné zejména pro starší cestovatele.

Pozor na hmyz!

Co se týká dalších nemocí, žlutá zimnice se v Austrálii nevyskytuje. Očkování proti tomuto virovému onemocnění je vyžadováno pouze po návštěvnících přijíždějících z rizikových oblastí. Malárie se přirozeně v zemi také neobjevuje, jde pouze o případy zavlečené odjinud. Definitivně větší riziko tak představují krvácivé horečky přenášené členovci. Nejčastěji se jedná o horečku dengue, chikungunyu, horečku Murray Valley nebo Ross River. Nákaza hrozí především na severu země v období dešťů, tedy přibližně od prosince do června. Proti těmto chorobám zatím neexistují účinná očkování, jedinou prevencí je důsledná ochrana proti hmyzu v podobě repelentů, vhodného oblečení a moskytiér.

Před případnou cestou nezapomeňte ani na uzavření cestovního pojištění. Náklady na zdravotní péči se totiž u protinožců mohou vyšplhat až do astronomických částek, a to i v případě léčby poměrně nezávažných infekcí.

(holi)

Zdroje:
wwwnc.cdc.gov
www.fitfortravel.scot.nhs.uk

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2640
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.