Dechberoucí pyramidy, jedinečná kultura, tropické počasí. V Egyptě si přijde na své milovník historie i ten, kdo chce chytat bronz na pláži. Jak si pobyt užít bez nepříjemných komplikací a jak je v případě nutnosti řešit?
Faraon se mstít nemusí
Chorobám, které postihují v Egyptě turisty, dominují střevní problémy. Tzv. „faraonova pomsta” působí na každého jedince jiným způsobem. Zatímco někdo je druhý den v pořádku, dalšího mohou obtíže trápit i několik dní. Abyste se těmto i jiným zdravotním nepříjemnostem vyhnuli, měli byste dodržovat několik základních pravidel:
- Nepijte vodu z vodovodních kohoutků,
- při nákupu balených vod si ověřte, že jejich uzávěr není porušený,
- v restauracích mimo hotel dbejte na to, aby vám vodu donesli ještě zabalenou,
- dodržujte dostatečný pitný režim,
- ovoce a zeleninu zakoupenou mimo hotel opláchněte balenou vodou,
- zejména v prvních dnech nebuďte na slunci moc dlouho,
- vyhněte se ale i příliš klimatizovaným místnostem,
- denně používejte opalovací krém s ochranným faktorem odpovídajícím typu vaší pokožky,
- nepijte ledové nápoje při pobytu na slunci,
- nezapomínejte na pravidelné mytí rukou,
- noste kvalitní obuv – výlet do neznáma v žabkách se může stát poměrně nepříjemnou záležitostí.
Nenechte se ošidit
Pokud vás střevní problémy přece jenom dostihnou, lze si v kterékoliv lékárně zakoupit místní léky. Jejich ceny musí být ze zákona uvedeny na každém balení. Často jsou turistům prodávány dráže než místním, proto buďte obezřetní, cenu si raději dvakrát ověřte. Pokud užíváte nějaké léky, bez kterých se neobejdete, vezměte je raději na dovolenou, případně přímo na palubu letadla. Pro případ neočekávaných komplikací je dobré nezapomenout i jejich příbalové letáky.
A co očkování?
Pokud jedete do turistických středisek na pobřeží, Káhiry či Luxoru nepotřebujete žádné speciální očkování. Vyrážíte-li však do vnitrozemí mimo letoviska, doporučuje se vakcinace proti hepatitidě typu A a břišními tyfu. Pro některé oblasti platí i doporučené očkování proti malárii či meningitidě. Informujte se v nejbližším očkovacím centru.
Kvalitní pojištění se vyplatí
V Egyptě fungují státní i soukromá zdravotnická zařízení. Soukromé kliniky se obecně těší lepší pověsti a jsou vhodnější volbou z hlediska péče i hygienických standardů. Kliniky bývají většinou součástí hotelových komplexů, ovšem zdravotní péče v hotelových ordinacích není příliš kvalitní, protože v nich často pracují nedostudovaní lékaři. Proto je nutné, aby se turisté obrátili na asistenční službu ihned po vzniku potíží (nikoli tedy na delagáta CK). Ta se následně postará o zajištění garantované lékařské péče v prověřené klinice.
Za veškerou zdravotní péči v Egyptě je nutné na místě zaplatit. Pojišťovny většinou dodatečně po příjezdu do ČR proplácejí nákladnější zákroky (přibližně nad 300–400 eur dle konkrétní pojišťovny). Za menší výkony neplatíte pouze v zařízeních, která mají s vaší pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Cena ošetření v soukromých zdravotnických centrech je vysoká.
Před cestou do Egypta si důkladně prostudujte, zda máte uzavřeno kvalitní pojištění, zjistěte si výši pojistných limitů. V ceně zájezdu bývá většinou zahrnuto pouze základní pojištění.
Egypt je kouzelným a úchvatným místem pro trávení dovolené. Pobyt v této překrásné zemi však nese i svá rizika, proto je důležité nepodceňovat sjednání kvalitního pojištění.
(dos)
Zdroje:
http://www.pausethemoment.com/15-tips-for-a-successful-trip-to-egypt/http://www.pruvodcedovolenou.cz/afrika/egypt/pruvodce/zdravotni-pece-v-egypte