Vyrážíte na dovolenou za hranice? Seznamte se s nejčastějšími infekcemi v okolí ČR!

Kromě koronaviru vás v okolních státech mohou potkat další závažné infekční choroby, například klíšťová encefalitida, ale také exotičtější západonilská horečka. Region, ve kterém se nachází naše země, patří sice z hlediska infekčních chorob mezi ty bezpečnější, je však třeba mít se na pozoru.

Pozor na klíšťata!

Klíšťata přenášejí řadu infekčních chorob, mezi ty nejčastější patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Závažnější encefalitida je rozšířena od východu Francie po západní oblast Uralu (na východ od Uralu přenáší onemocnění příbuzný virus). Jedná se o sezónní infekci s vrcholem výskytu od dubna do října, klíšťata jsou však vlivem teplejšího počasí aktivnější po větší část roku, a onemocnění tak mohou přenášet prakticky po celý rok. Tyto klíšťatovité roztoče můžete potkat i v městských parcích, a dokonce i ve stále vyšších nadmořských výškách. Očkování proti klíšťové encefalitidě a ochrana před klíšťaty jsou tak nepsanou povinností v podstatě pro všechny jedince.

Komáři představují další riziko

Komáři odjakživa představovali nepříjemnou součást letního období. V posledních letech může jejich bodnutí vyvolat kromě svědivého pupínku i další problémy. Komáři jsou přenašeči řady závažných infekcí. Ty se původně ve středoevropském regionu nenacházely, vlivem oteplování a masivní turistiky však dochází k jejich rozsevu i ve zdejších oblastech. Příkladem může být západonilská horečka, která se vyskytovala i na jižní Moravě. V letošním roce bylo naštěstí zaznamenáno pouze několik případů v Bulharsku a Řecku. Mezi další importované nákazy patří například virus dengue nebo chikungunya (vyvolávající bolestivé onemocnění). Ochrana před komářím bodnutím je tak velmi důležitá i při cestě k našim sousedům, a to zejména směrem na jih a jihovýchod od našich hranic.

Nepodceňujte „běžné“ infekce

Hrozba ostatních infekčních nemocí je u nás podobná jako například v Německu, Rakousku, Maďarsku, Chorvatsku, Itálii, Slovinsku a v dalších zemích. Se kterými nebezpečnými infekcemi se můžete setkat? Mezi ty nejčastější patří:

  • infekční žloutenka typu A a B,
  • meningokokové infekce,
  • pneumokokové infekce,
  • chřipka,
  • příušnice,
  • spalničky,
  • zarděnky.

Riziko přenosu těchto nákaz lze eliminovat očkováním, děti jsou proti většině z těchto infekcí očkovány v povinném či doplňkovém očkovacím kalendáři. Pravděpodobnost, že onemocníte závažnou infekční nákazou při cestě k našim sousedům, je sice nízká, přesto však existuje. Kromě dodržování základních pravidel hygieny a očkování je vhodné uzavřít cestovní pojištění, které vám v případě potřeby pomůže.

(holi)

Zdroj: http://atlas.ecdc.europa.eu/public/index.aspx

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 1
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Chystáte se na hory? Pozor na...

Otřes mozku, poranění páteře, zlomeniny končetin,...

Cestujte po stopách hvězd stříbrného...

Chcete se procházet tajuplnými komnatami hradu...

Nejlepší trekové stezky v Evropě. Kam...

Mezi bezesporu nejznámější trekové stezky v...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.