Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se stává Gruzie!

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě klepe na dveře. Pokud jsou pro vás české sjezdovky malé a přeplněné a alpská střediska zase příliš předražená, co takhle vyzkoušet něco nového? Gruzie se v posledních letech stává synonymem nejenom pro lahodné víno a jídlo, bohatou historii a divoký noční život, ale také pro řadu zajímavých lyžařských destinací.

Hurá na Kavkaz!

Pohoří Kavkaz zaujímá přibližně 60 % rozlohy Gruzie a je svými klimatickými podmínkami ideální nejenom pro letní horskou turistiku, ale také pro zimní sporty. Zvěsti o nenápadném lyžařském klenotu východní části Evropy se přitom šíří velmi rychle. V sezónách 2018 a 2019 navštívil tamní horské svahy pětinásobný počet lyžařů než v období před pěti lety. I přesto lyžařská střediska alespoň prozatím nejsou tak přeplněná jako například v Alpách.

Cesta letadlem do hlavního města Tbilisi trvá přibližně tři a půl hodiny, dalších několik hodin poté zabere dojezd do samotných lyžařských středisek. I když delší cestování může někoho odradit, návštěva gruzínských hor určitě stojí za to. Rostoucí lyžařská střediska nabízejí turistům desítky kilometrů sjezdovek za zlomek ceny v porovnání s alpskými rezorty, horské scenérie jsou přitom opravdu dechberoucí.

Pro rodiny s dětmi i vyznavače adrenalinu

V současnosti je možné v Gruzii navštívit několik horských středisek, která jsou určena pro začátečníky, rodiny s dětmi, pokročilé lyžaře, ale také pro vyznavače skialpinismu či takzvaného freeride lyžování. Nejoblíbenější lyžařské středisko Gudauri se nachází přibližně dvě a půl hodiny cesty automobilem severně od hlavního města Tbilisi. Návštěvníkům nabízí pobyt v moderních lyžařských rezortech, desítky kilometrů sjezdovek, lekce lyžování v anglickém jazyce pro začátečníky, ale také sjezdové lyžování pro milovníky adrenalinu.

Další středisko Bakuriani se nachází také přibližně dvě a půl hodiny cesty západně od Tbilisi a je v porovnání s Gudauri levnější, klidnější a vhodné pro děti. Lyžařské středisko Mestia, které leží několik hodin cesty od hlavního města, je naopak vhodnější pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře a nabízí unikátní vhled do gruzínské kultury s levným ubytováním. Vyznavače skialpinismu a freeride lyžování pak potěší návštěva oblastí Bakhmaro a Racha.

Jiný kraj, jiný mrav

Gruzie je pro turisty aktuálně poměrně bezpečnou destinací, vzhledem k historii lokálních politických konfliktů je však zapotřebí sledovat současnou situaci, a to například prostřednictvím portálu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. V rámci návštěv lyžařských středisek je doporučena zvýšená opatrnost, jelikož v nich často nejsou dodržována základní bezpečnostní opatření. Při jízdě mimo upravené sjezdové tratě je nezbytné dopředu si prověřit terén kvůli lavinovému nebezpečí a dbát pokynů horské služby a policie.

Největší nebezpečí hrozí turistům v dopravě, protože místní řidiči pravidla provozu nedodržují nebo ignorují. Ojedinělá také není drobná kriminalita v podobě krádeží. Uzavření cestovního pojištění před návštěvou Gruzie je tak nanejvýše doporučené.

(holi)

Zdroje:

https://www.journalofnomads.com/skiing-in-georgia/

https://edition.cnn.com/travel/article/georgia-skiing-destination/index.html

https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/gruzie/cestovani/index.html

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 9
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Současná povinná a doporučená očkování...

Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního...

Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se...

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě...

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.