Stali jste se obětí trestného činu v zahraničí? Víme, jak postupovat!

Krádež zavazadla, peněžního obnosu či osobních věcí patří mezi nejčastější trestné činy, které vám mohou pokazit radost z dovolené. Cestovatelé však mohou být vystaveni také závažnějším trestným činům, mezi které patří přepadení a jiné formy násilí. Víte, jak v takových případech postupovat? Kromě prevence je nezbytné mít uzavřené cestovní pojištění a také postupovat v souladu s policií, asistenční službou pojišťovny a popřípadě asistenčním orgánem v podobě velvyslanectví nebo Ministerstva zahraničních věcí.

Jak postupovat v případě trestného činu?

Pokud jste se v zahraničí stali obětí trestného činu, v první řadě je nutné událost neprodleně nahlásit na místní policii. V rámci Evropské unie lze policii kontaktovat přes krizovou linku 112, ve státech mimo Evropskou unii může být číslo na krizovou linku jiné, a proto je vhodné se o něm před odjezdem do konkrétní země informovat.

Pokud nebudete mít přístup k internetu, můžete se informovat u místních, ve svém hotelu nebo zajít osobně na nejbližší policejní stanici. Policisté by s vámi po prvotním prošetření činu měli sepsat policejní protokol, který pro vás bude jedním z nejdůležitějších dokumentů v rámci dalšího vymáhání odškodného.

  • Pokud jste před cestou uzavřeli cestovní pojištění, trestný čin současně neprodleně nahlaste asistenční službě konkrétní pojišťovny. Pracovníci pojišťovny s vámi proberou další kroky.
  • Pokud jste cestovní pojištění neuzavřeli, s žádostí o pomoc se obracejte na velvyslanectví České republiky v konkrétní zemi. Velvyslanectví je vhodné kontaktovat vždy, pokud jste se stali obětí trestného činu s ublížením na zdraví nebo pokud máte problém s komunikací s místními orgány.

Na co nezapomenout?

  • V případě ztráty peněžního obnosu či osobních dokladů je nutné nechat si od policie vyhotovit protokol o ztrátě. Pokud vám byl odcizen cestovní pas, neprodleně tuto skutečnost nahlaste velvyslanectví České republiky.
  • Pokud vám byla odcizena debetní nebo kreditní karta, neprodleně nahlaste tuto skutečnost vaší bance. Jestliže nemáte dostatečné finanční rezervy, pokuste se zažádat příbuzné nebo přátele o zaslání finančního obnosu přes spolehlivou peněžní společnost. S transferem a výběrem peněz vám opět mohou pomoct zaměstnanci velvyslanectví.
  • Veškeré události si pečlivě zaznamenávejte, včetně jmen a kontaktů policistů, zdravotníků a dalších důležitých osob, se kterými budete jednat.

Uplatňování náhrady škody

V případě, že máte uzavřené cestovní pojištění, do určité výše vám škodu proplatí pojišťovna. Hotovost a její odcizení je ale u většiny pojišťoven v tzv. výlukách. V každém případě je potřeba podniknout veškeré kroky v souladu s asistenční službou konkrétní cestovní pojišťovny. Pokud cestujete bez cestovního pojištění, můžete uplatnit náhradu škody vůči pachateli v trestním řízení nebo vůči státu, ve kterém byl čin spáchán.

V rámci Evropské unie usnadňuje odškodnění v případě přeshraničních trestních činů asistenční orgán při Ministerstvu zahraničních věcí České republiky, na který je potřeba se obrátit co nejdříve od spáchání trestného činu. Pokud se nacházíte v zemi mimo Evropskou unii, pak je nejvhodnější cestou komunikace s velvyslanectvím České republiky.

(holi)

Zdroje:

1. https://e-justice.europa.eu/content_compensation-67-cs.do

2. https://www.mzv.cz/jnp/

3. https://www.victimsupport.org.uk/crime-info/types-crime/crime-abroad

4. https://www.gov.uk/government/publications/victims-of-crime/victim-of-crime-abroad

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 3
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.