Čína: odvrácená tvář asijského giganta

Starobylé památky, cizokrajná příroda a exotická kuchyně. Čínská lidová republika láká turisty z celého světa. Nejlidnatější stát planety je sice považován za bezpečnou destinaci, ovšem návštěvníci by se přesto měli mít na pozoru. I tady existují skrytá nebezpečí.

Nedávné zemětřesení v Nepálu si vyžádalo tisíce lidských životů. Živelní katastrofa v menší míře postihla i Čínu. Není však třeba se bát, tato lidová republika je bezpečnou zemí, kterou každoročně navštěvují turisté z celé planety. Jako jinde na ně ovšem mohou i tady číhat různé hrozby, ať už v podobě přírodních pohrom, zdravotních rizik nebo kriminálních živlů. Před návštěvou Číny je tak lepší se informovat o současné bezpečnostní situaci prostřednictvím cestovní kanceláře nebo na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. 

Co se může stát nejčastěji

 • Dopravní nehody. Čína zaujímá 90. místo na celém světě z hlediska úmrtí způsobených dopravními nehodami. Statisticky je na tom o něco hůře než Spojené státy americké. Doprava je zde tedy oproti rozvojovým státům poměrně bezpečná, ovšem turisté by si měli dávat pozor hlavně v rušných čínských velkoměstech.
 • Úrazy. Při cestování po Číně plňte pokyny svého průvodce. Místní vláda se sice snaží o dodržování přísných bezpečnostních podmínek, návštěvníci i přesto mohou snadno přijít k úhoně. Pokud patříte mezi vyznavače adrenalinových zážitků, mezi které patří například horolezectví, horská turistika nebo rafting, raději si vždy sjednejte cestovní připojištění, jež pokrývá i rizikové sporty.
 • Zdravotní potíže. Nejčastější komplikací bývá cestovatelský průjem. Vzácností však nejsou ani závažnější průjmová onemocnění shigelóza, salmonelóza nebo parazitární úplavice. V odlehlých venkovských oblastech můžete také narazit na malárii, japonskou encefalitidu a virové krvácivé horečky. Před případnou cestou do Číny tak navštivte specialistu na cestovní medicínu, který s vámi probere možná rizika a případně vám doporučí očkování.
 • Kriminalita. Tato země má relativně nízkou kriminalitu. Největším rizikem jsou krádeže a podvody při návštěvě velkoměst. Opatrní buďte zejména v nočních hodinách. Po západu slunce se snažte zdržovat na frekventovaných a dobře osvětlených místech. Informujte se u svého průvodce, které lokality jsou pro turisty nebezpečné, a v žádném případě do těchto míst nechoďte.
 • Přírodní pohromy. Od dubna do září v Číně probíhá období dešťů. Ve venkovských oblastech může dojít při výrazných srážkách k záplavám a sesuvům půdy. Období dešťů je také spojeno s tajfuny na jižním a východním pobřeží země. Zemětřesení hrozí především v západních hornatých oblastech, které jsou řídce obydlené. Z tohoto důvodu pro turisty většinou nepředstavují žádná větší rizika. Pokud tedy budete cestovat po Číně, nezapomeňte pravidelně sledovat předpovědi počasí, abyste předešli zbytečným komplikacím.

Pozor na podvodníky

 • Některé restaurace v turistických lokalitách se snaží vylákat z návštěvníků peníze navíc. Podniky totiž nabízejí jídelní lístky pro cizince s výrazně vyššími cenami. Kuře Kung-pao vás tak například místo obvyklých 10 dolarů může vyjít až na dvojnásobek. Pokud se chcete tomuto problému vyhnout, nejprve si zjistěte skutečné ceny jídel v restauraci na internetu nebo navštěvujte podniky, které vám doporučí místní průvodce.
 • Dalším problémem jsou takzvané „černé taxíky“. Jejich pojmenování nemá nic společného s barvou automobilů, jedná se o podvodníky, kteří nabízejí své služby mnohem dráž než licencované taxi vozy.
 • Na ulicích budete potkávat krásné slečny, které vás budou zvát na šálek čaje nebo kávy zdarma. Tyto mladé dámy však pracují pro kavárny a čajovny a s trochou nadsázky slouží jako návnady pro turisty. Pokud k pozvání svolíte, můžete skončit až s astronomickou účtenkou, kterou vám okouzlující hostitelka zanechá před svým náhlým zmizením.
 • Obdobným folklorem jsou ve velkých městech i všudypřítomní žebráci. Většinou se jedná o příslušníky organizovaných skupin, jejichž denní zisky jsou mnohem vyšší než platy čínských úředníků.
 • Nešvarem velkoměst jsou samozřejmě i kapsáři. V Číně je často nutné nosit u sebe hotovost, protože mnoho obchodů nepřijímá kreditní karty. Pokud se budete pohybovat na frekventovaných místech, dávejte pozor na své osobní věci.
 • Oficiální měnou Čínské lidové republiky jsou čínské jüany. Někteří podvodníci jsou si dobře vědomi toho, že cizinci nerozeznají pravé bankovky od těch falešných. Po nákupu v zapadlých uličkách tak můžete skončit s několika bezcennými papíry v rukou. Pokud se tomuto problému chcete vyhnout, nakupujte v oficiálních obchodech nebo na prověřených tržištích.

Bez pojištění nevyrážejte! 

Cestovní pojištění je při cestě do Číny naprostou nezbytností. Nikdy totiž nevíte, co vás v cílové destinaci může potkat. V případě jakýchkoliv potíží se kromě asistenční služby pojišťovny můžete obrátit i na místní policii. Pracovníci bezpečnostních služeb jsou k turistům velmi vstřícní a rádi s čímkoliv pomohou. Bohužel většina policistů s výjimkou velkých měst neovládá žádný cizí jazyk. V případě potíží je vám k dispozici i český konzulát v Šanghaji, jehož pracovníky můžete kontaktovat telefonicky nebo e-mailem.

(holi)

Zdroje:
www.chinahighlights.com
www.chinahighlights.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2475
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Kardiaci či diabetici na cestách? Jde...

V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani...

Vlakem křížem krážem Evropou aneb...

V dnešní uspěchané době může cestování vlakem...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.