Kam za polární září aneb Podívaná nejen pro romantiky

Polární záře neboli aurora patří bezpochyby mezi nejkrásnější přírodní úkazy, které lze pozorovat. Žlutozelená světla tančící na hvězdné noční obloze v polárních oblastech jsou zážitkem na celý život. Napovíme, jak si tento jev opravdu užít.

Tajemství noční oblohy

Polární záře představuje světelné úkazy odehrávající se ve vysokých nadmořských výškách. Vznikají při kolizi elektricky nabitých částic ze Slunce prostupujících zemskou atmosférou. Tato záře se rodí především v ionosféře, která je velmi bohatá na koncentraci volných iontů a elektronů. Její jméno aurora borealis je složeno ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého pojmenování severního větru Boreas. Tento termín se používá pro označení polární záře na severní polokouli, v jižních polárních oblastech je jev nazýván aurora australis.

Kdy vyrazit?

Nejvhodnějším obdobím k pozorování polární záře jsou především zimní měsíce, ovšem vydat se za ní můžete kdykoli od září do března. Stejně jako u mnoha přírodních jevů je však obtížné zaručit, že zrovna v danou dobu záři uvidíte. Někdy budete mít štěstí ji spatřit i několikrát za noc, jindy se prostě neobjeví nebo vám počasí nebude přát. V podzimních měsících bývá častěji oblačno, proto zkušení cestovatelé doporučují cestu naplánovat na období mezi prosincem a březnem. Dlouhé noci a poměrně stabilní počasí vám v tuto dobu zajistí vysoké šance na spatření nezapomenutelného přírodního jevu. Polární záře se typicky objevuje přibližně každé 2 hodiny a trvá kolem 30 minut.

Směr sever

Ačkoli není možné s předstihem určit, kde bude polární záře nejlépe pozorovatelná, existují určitá místa nabízející již tradičně záruku kvalitní podívané. Mezi nejoblíbenější destinace patří:

  • Norsko,
  • Finsko,
  • Švédsko,
  • Island,
  • Kanada,
  • Skotsko,
  • Rusko.

Úplně nejčastěji navštěvované je Laponsko, které zahrnuje území severní části Skandinávie a část ruského poloostrova Kola. Mezi neméně oblíbená místa v souvislosti s polární září patří například i norské Špicberky.

Pokud chcete zažít něco jedinečného a nezapomenutelného, nezbývá než zabalit si teplé oblečení, obrnit se trpělivostí a vyrazit co nejdále na sever. Zapomenout byste neměli na cestovní pojištění, které vám bude krýt záda v případě potřeby. Nikdy totiž nevíte, co na vás v mrazivé pustině může čekat.

(holi)

Zdroje:
www.skyscanner.net
www.space.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 5
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Kardiaci či diabetici na cestách? Jde...

V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani...

Vlakem křížem krážem Evropou aneb...

V dnešní uspěchané době může cestování vlakem...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.