Tipy pro digitální nomády aneb Do světa za prací i zábavou

Pracující cestovatel nebo cestující pracovník. Většinou se jedná o podnikatele nebo zaměstnance, kteří se rozhodli spojit příjemné s užitečným. V současné době se totiž necestuje za prací, ale s prací. Vysněné povolání však není pro každého.

Dopoledne vyřídíte pracovní e-maily, odpoledne odešlete nový projekt a večer uspořádáte pracovní konferenci. Celou dobu přitom sedíte na pláži tisíce kilometrů od domova a popíjíte výtečné koktejly z exotického ovoce. Tak fungují digitální nomádi, kteří opustili nudu šedivé kanceláře, sbalili počítač a vyrazili i se svou prací do světa. Jak už jste asi pochopili, moderní kočovnictví bohužel není pro každého. Mezi ideální adepty patří například programátoři, designéři webových stránek, překladatelé či provozovatelé e-shopů. Tedy lidé s flexibilní pracovní dobou a možností vydělávat kdekoliv. Jedinou limitující podmínkou se tak pro mnohé stává dostupnost internetu a elektrické zásuvky. Výběr konečné destinace není nijak omezený. Bezpochyby nejoblíbenějším cílem je však jihovýchodní Asie, která láká zejména poměrně nízkými životními náklady.

Nástrahy a rizika 

Nevýhodou práce na dálku je skutečnost, že nemůžete být ve fyzickém kontaktu se svými spolupracovníky a klienty. Další problém představují životní náklady. I z tohoto důvodu digitální nomádi preferují méně vyspělé země asijského a afrického kontinentu, kde mohou pracovat a zároveň si dovolit podstatně vyšší životní standard. Tyto levnější a dobrodružnější země však často nastavují i svou odvrácenou tvář v podobě vyšších bezpečnostních rizik. Krádeže mobilních telefonů či notebooků jsou zde na denním pořádku. Základní poučka tak zní: zálohovat, zálohovat, zálohovat.

Stále ve střehu 

  • Nejdůležitějším ochranným prvkem je, aby vaše zavazadla vypadala nudně a nezajímavě. Při nákupu je tak zapotřebí držet se zásady „čím jednodušší, tím lepší“. Moderní kufry s bezpečnostními systémy sice nabízejí poměrně účinnou ochranu, na druhou stranu se však snadno dostávají do hledáčku zlodějů. Obdobné pravidlo platí i pro elektronická zařízení.
  • Pokud budete pracovat v kavárně nebo na jiném veřejném místě, nikdy nic neodkládejte třeba na prázdnou židli. Tašky či bágly položte pod stůl mezi nohy.
  • Moderní kočovníci doporučují najít si pro práci místo v rohu místnosti, abyste případně včas viděli přicházejícího zloděje.
  • Pokud potřebujete na toaletu, vezměte si s sebou všechnu elektroniku. V případě nouze na stole nechte snadno nahraditelné osobní věci.
  • Při cestování raději noste batoh dopředu na břiše. Zloději umí velmi efektivně a nenápadně nožem otevřít zavazadlo a ukrást z něj důležité věci.

Nutno zmínit, že digitálním nomádem se nestanete ze dne na den. Nejprve je nutné pečlivě naplánovat práci, kterou budete v zahraničí zastávat, a tomu přizpůsobit další okolnosti. Důležitou položkou je i uzavření cestovního pojištění, bez něhož se na dobrodružných cestách neobejdete. Jakékoliv výdaje za zdravotní péči se totiž mohou v zahraničí vyšplhat do astronomických výšek. Celoroční pojištění pro dlouhodobé cestování navíc pokryje případnou škodu na majetku až do několika desítek tisíc korun.

(holi)

Zdroje:
www.pcworld.com http://nomadcapitalist.com
www.lonelyplanet.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 1905
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty

Arabské trhy aneb Skrytá rizika...

Při pobytu v kterékoli arabské zemi je návštěva...

Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!

Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak...

Hookah, shi-sha, kalian, nargile, hubble-bubble....

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vietnam – nedoceněná perla Asie

Chtěli byste podniknout exotickou dovolenou?...

Top 5 afrických destinací

Láká vás Afrika, chcete vyrazit na safari a zažít...

Sama na dovolené? Deset pravidel, jak...

Toužíte zažít atmosféru cestování o samotě bez...

Kalkulačka cestovního pojištění

Spočítejte si pohodlně cenu online...

Kdy?

Kdo?

Osoba 18-69 let
Dítě do 18 let
Senior nad 70 let

Kam?

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.