Adrenalinové sporty na vodě se těší čím dál větší oblibě. Pokud jste cestovatel s duší dobrodruha a láká vás adrenalin ve vlnách, pak právě vám přinášíme tipy, kam se za nejoblíbenějšími vodními sporty vydat.
Surfovací sen
Surfování je natolik oblíbeným vodním sportem, že jej dnes můžete vyzkoušet téměř ve všech přímořských oblastech. A nejen to, velké oblibě se dnes těší i takzvaný river surfing neboli surfování na řece.
Zůstaňme však u toho mořského či oceánského sjíždění vln. Pokud jste úplný začátečník a hledáte vhodnou destinaci, mějte na paměti, že ideální pro nezkušené surfaře jsou pláže s písečným oceánským podložím, které se jen mírně svažuje. Vlny se tak lámou velmi pomalu a předvídatelně. Naopak pokročilejší surfaři ocení tzv. reef break, což jsou vlny, které se lámou na skalnatém podloží či korálovém útesu. Výsledkem jsou typické ohýbající se vlny, které jsou dobře známé z filmů.
Kde začít?
Evropské destinace vhodné pro začátečníky, které nabízejí nespočet surfařských škol a kempů, najdete v oblasti baskického pobřeží ve Francii. Konkrétně se jedná o pláže v oblasti Biarritz - Grande Plage a Côte des Basques. Další skvělou destinací pro začátečníky jsou také Kanárské ostrovy, zejména Tenerife. Pláže El Médano nebo Playa de las Américas nabízejí perfektní podmínky pro celoroční surfování.
Z mimoevropských destinací je pro někoho možná překvapivě vhodné Maroko. Pláž Taghazout je známá svými dlouhými vlnami, které vybízejí k příjemným jízdám na prkně. Vlny jsou však natolik rozmanité, že se zde rozhodně nebudou nudit ani pokročilí surfaři.
Obdobně dlouhé a pomalé vlny mohou začátečníci najít až ve vzdálenějších oblastech, například v oblasti Matara na Srí Lance či Kuta Beach na Bali. Kromě nezapomenutelného zážitku vás tyto oblasti okouzlí také místní přátelskou atmosférou a unikátní kulturou.
Zkroťte i ty nejdrsnější vlny
Každý pokročilý surfař by si měl alespoň jednou za život vyzkoušet vlny v samotné kolébce surfingu – na Havaji. Rájem pro lovce vln je pobřeží Oahu. Mezi nejznámější pláže patří Pipza Banzai či Sunset Beach. Právem se právě tady konají jedny z nejtěžších surfařských závodů na světě.
Skvělé surfování si užijete ale také na australských plážích Bondi Beach či Byron Bay. A pokud nechcete jezdit za vlnami vyloženě daleko, vyzkoušejte některé z portugalských pláží. Největší vlny najdete například v Nazaré.
S větrem v zádech
Pokud chcete zažít ještě více adrenalinu, bude pro vás tím pravým kitesurfing. Jízda na speciálním boardu poháněném tažným drakem bude nezapomenutelný zážitek. Hlavním evropským městem kitesurfingu je španělská Tarifa, a to díky téměř 300 větrným dnům v roce. Pro začátečníky je ideálním místem Poniente Beach.
Evropskou mekkou vodních sportů jsou ovšem Kanárské ostrovy. Pro kitesurfing je ideální ostrov Fuerteventura, zejména jeho severní oblast. Na pláži Flag Beach se vyřádí začátečníci i pokročilí.
Skvělé podmínky nabízí také pláž Zlatni Rat u letoviska Bol na ostrově Brač v Chorvatsku. Od května do září zde vane stabilní vítr mistrál, a díky tomu je Bol rájem kitesurfařů. A pokud nechcete vyhledávat pouze přímořské lokality, pak zamiřte do Itálie na Lago di Garda, kde fouká silný vítr po celý rok. Nejvhodnější destinací je Malcesine na východě či Navene, které má přímo vyhrazenou pláž pro kiting.
Ať už se rozhodnete pro surfování, kiting či jiné adrenalinové sporty jako třeba jachting, windsurfing či vodní lyže, nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění, které vám pokryje případné náklady na nutné ošetření. Velmi vhodné je také pojištění odpovědnosti pro případ poškození zapůjčeného vybavení.
(mraf)
Zdroje: