Letíte na dovolenou? Pozor na velikost zavazadel!

Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky. Nabízíme alespoň základní informace, které vám s balením kufrů pomohou.

Při cestování letadlem se rozlišuje kabinové (příruční) a zapsané (odbavené) zavazadlo.

  1. Kabinové zavazadlo si může každý cestující vzít na palubu stroje bezplatně. Podle limitů konkrétní letecké společnosti se většinou jedná o jedno či dvě povolená zavazadla, do kterých však nemůžete zabalit všechno. Pro tyto tašky či batůžky platí přísná bezpečnostní opatření. Před případnou cestou se tak raději informujte o tom, co s sebou na palubu můžete vzít.
  2. Odbavené zavazadlo naopak cestuje v zavazadlovém prostoru stroje, což znamená, že k němu při letu nemáte přístup. Za jeho přepravu můžete zaplatit. Obecně platí, že odbavená zavazadla většinou nejsou zahrnuta v ceně letenek nízkonákladových společností (takzvané low cost lístky). Při nákupu u větších společností se povolená hmotnost liší podle druhu zakoupené letenky. V tomto případě zase většinou platí, že čím dražší letenku si pořídíte, tím větší a těžší může být vaše odbavené zavazadlo.

Batoh, nebo jen kabelka?

V současné době neexistuje žádné shodné nařízení, které by určovalo maximální velikost příručního zavazadla. Každá letecká společnost si tak limity stanovuje sama. Pro lepší představu – na palubu Českých aerolinií si můžete vzít příruční zavazadlo o maximální velikosti 55 cm × 45 cm × 22 cm. Nízkonákladová společnost easyJet naopak vyžaduje maximální rozměry 50 cm × 40 cm × 20 cm, včetně držadel a koleček. A do třetice, letecká společnost SmartWings povoluje příruční zavazadlo o maximálních rozměrech 56 × 45 × 25 cm. Pokud zavazadlo nebude splňovat předepsané limity, musíte ho nechat odbavit do zavazadlového prostoru. Také při nadměrně vytížených letech není vzácností, že musí být některá kabinová zavazadla odbavena, většinou bez jakéhokoliv příplatku. Co se týče váhy, obecně platí, že by nemělo vážit více než 5–10 kg. I v tomto ohledu se situace výrazně liší. Pokud například poletíte se společností easyJet, můžete si na palubu vzít zavazadlo o váze až 20 kg. Naopak na palubu letadel společnosti SmartWings si můžete vzít kabinové zavazadlo o maximální hmotnosti 5 kg.

Možná budete platit

Odbavené zavazadlo nebývá u nízkonákladových společností součástí ceny letenek. V takovém případě si za něj budete muset připlatit. Velikost a hmotnost odbavených zavazadel se také liší u jednotlivých leteckých společností. Charterové lety, které převáží klienty českých cestovních kanceláří na zahraniční dovolenou, mají většinou limit 15 kg na dospělou osobu. V současné době provozuje charterové lety pro drtivou většinu českých turistů společnost SmartWings. Pokud poletíte na vlastní pěst, můžete velikost odbaveného zavazadla ovlivnit výběrem letenky. České aerolinie tak například nabízejí limit hmotnosti 15, 23 a 32 kilogramů podle ceny zakoupené letenky.

Váhové limity a povolené rozměry se tedy u jednotlivých aerolinek liší a je potřeba si před cestou podmínky ověřit. Aktuální informace většinou naleznete na webových stránkách příslušných leteckých společností.

(holi)

Zdroj:
www.letuska.cz

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 3419
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.