Detail dotazu

14.4.2019

Dobrý den, s partnerem bychom rádi již za týden do Ománu a z Ománu na Zanzibar. Plánujeme země procestovat. Už delší dobu pracujeme na miminku. Během tohoto týdne podstoupím také očkování Bootrix (tetanus, záškrt, černý kašel). Níže jsem se dočetla, že je doporučováno spousta dalších očkování (hepatitida A,břisní tyfus, meningokové infekce),které zatím nemám v plánu podstupovat kvůli již plánovanému očkování Bootrixem. Rovněž mám povědomí i o viru Zika. Je v daných zemích riziko pro miminko, pokud bych podstoupila očkování pouze Bootrix? Co byste prosím doporučil? Děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
14.4.2019

Dobrý den, pro danou cestu bych určitě doporučil alespoň očkování proti virové hepatitidě A jako základ. Rovněž by bylo vhodné po dobu očkování a cesty přerušit pokusy o otěhotnění, v prvním trimestru probíhá vývoj orgánů plodu, který je velmi vnímavý vůči vnějším vlivům, teratogenem může být i zvýšená tělesná teplota. Boostrix si můžete nechat na třetí trimestr, díky tomu přenesete na plod mnohem vyšší hladinu ochranných protilátek. Pro Zanzibar by bylo vhodné i očkování proti břišnímu tyfu. Kvůli Blízkému Východu a cestě letadlem (vysoká koncentrace osob a tím pádem i nosičů meningokoků na malém prostoru) by bylo vhodné i očkování proti meningokokovým infekcím. U všech uvedených postačuje před odjezdem jedna dávka, přitom dvě vakcíny lze aplikovat ve stejný den, každou však do jiného ramena s následným 2 týdenním odstupem. Ani jedna z uvedených vakcín s výjimkou Boostrixu se nepodává v období gravidity, i když se jedná o neživé očkovací látky. Z hlediska výskytu viru Zika v daných oblastech aktuálně obavu mít nemusíte. Přesto je na Zanzibaru vhodné používat účinný repelent.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...