Okradli vás v zahraničí? Tady je návod, jak postupovat

Víte, jak postupovat při ztrátě nebo odcizení cestovního pasu v cizině? Napadlo vás, že i absence průkazu pojištěnce vyžaduje vaši pozornost? Na některé situace, které souvisejí s okradením v cizině, se podíváme blíže.

Pas ve zkrácené lhůtě

Ukradený nebo ztracený pas jděte oznámit na místní policii a trvejte na písemném potvrzení o nahlášení ztráty. Pokud potřebujete naléhavě nový pas, je dalším krokem ohlášení na zastupitelském úřadu České republiky. Tam obdržíte formulář žádosti o vydání náhradního cestovního dokladu. Zastupitelský úřad může ve zkrácené lhůtě vystavit pas, který je určený k návratu do ČR, a má tedy omezenou platnost. Pokud se vám tato událost stala v zemi, kde ČR nemá zastupitelský úřad, můžete se obrátit na jiný zastupitelský úřad některého ze států Evropské unie.

Zdraví si pojistěte

Ztráta nebo krádež zdravotních pomůcek či léků, zejména jsou-li zásadního charakteru, by měla být co nejdříve ohlášena na místní policii. Zastupitelské úřady ČR a Ministerstvo zahraničních věcí ČR navíc mají nonstop diplomatickou službu pro nejvážnější a nejnaléhavější případy. Zvlášť v případě cestování do exotických destinací je vhodné mít zjištěnou nouzovou linku a další důležité kontakty. V souvislosti s léky či zdravotními pomůckami je nutné myslet i na cestovní pojištění. Kontakt a jednání se zdravotnickými zařízeními v cizině se bez vhodného cestovního pojištění může zbytečně komplikovat i prodražit. Zvlášť ve státech, se kterými ČR nemá uzavřenou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče (např. USA), je lékařské ošetření finančně velmi náročné. To platí i v některých státech jihovýchodní Asie, kde kvalitní ošetření poskytují pouze soukromá zdravotnická zařízení.

Kopie znamenají jistotu 

Při cestách po Evropské unii s sebou vozte Evropský průkaz zdravotního pojištění, abyste se jím mohli v případě lékařského ošetření prokázat. Pokud jste ho ztratili nebo vám ho někdo ukradl, můžete i z ciziny požádat svoji zdravotní pojišťovnu o zaslání dokumentu „Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění“. Před každou cestou byste si měli pořídit kopie všech důležitých dokladů, nezapomeňte tedy ani na průkaz pojištěnce. Všechny kopie pak během cesty uchovávejte na jiném místě než samotné doklady.

Také některé komerční pojišťovny se už péči o cestovní doklady postavily čelem. Například klienti ERV Evropské pojišťovny si mohou stáhnout mobilní aplikaci, která obsahuje kromě kompletních informací o klientově pojistce také trezor dokumentů, kam si mohou nafotit a zabezpečeně uložit své doklady.

(pak)

Zdroj:
www.mzv.cz

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 5
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.