Jak na cestování se syndromem dráždivého tračníku? Příprava je základ!

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné onemocnění, které dokáže potrápit v běžném každodenním životě, natožpak při cestování. Hrozba střevních obtíží vrhá temný stín na cestovní plány, a mnoho lidí může od cestování dokonce odradit. Není však třeba propadat panice, při dodržování určitých opatření je možné poměrně komfortně cestovat i s nepříjemným střevním onemocněním.

Syndrom dráždivého tračníku je porucha zažívání, která se projevuje bolestí břicha, nadýmáním, průjmem či naopak zácpou. Nejde o onemocnění v pravém slova smyslu, jde o syndrom, tedy skupinu příznaků objevujících se společně. Při syndromu dráždivého tračníku není střevo poničené, pouze špatně funguje. Lidé s dráždivým tračníkem mají nadměrně citlivá střeva, která reagují nepravidelnými stahy střevních svalů. Někdy jsou křeče a trávicí problémy vyvolány například stresem.

Příprava je základ

Jelikož je syndrom dráždivého tračníku úzce spojen se stresem, jak už bylo uvedeno výše, je důležité vše pečlivě plánovat, a to hned ze dvou důvodů. Přesný plán jednak uleví od nadbytečného stresování, ale také pomůže v případě „krizových“ scénářů. Ve hře je přitom mnoho proměnných, od cíle cesty přes způsob cestování až po plánované aktivity.

Střevní systém je všeobecně citlivý na změny prostředí, a je tak třeba si rozmyslet, zda je vhodné cestovat do exotických krajin či zemí s nižším hygienickým standardem, které často dokážou potrápit i střeva zdravých cestovatelů. Každopádně je vhodné si přibalit dostatečnou zásobu léků s potvrzením od lékaře, abyste je mohli mít pořád u sebe (a určitou část si dát i do jiného zavazadla pro případ ztráty).

  • Při plánování cesty letadlem je vhodné volit sedadlo blízko toalety, na letiště dorazit s dostatečným časovým předstihem a mít s sebou dostatek hygienických pomůcek (pro případ potřeby i pro pokoj v duši). Některým osobám spíše svědčí cestování autem, v tomto případě je vhodné cestu pečlivě naplánovat a zjistit si umístění jednotlivých toalet po cestě.

Nové (kulinářské) zážitky s mírou 

Dovolená je samozřejmě synonymem pro odpočinek a získávání nových zážitků, jedinci se syndromem dráždivého tračníku by ale měli být trochu konzervativnější. To se týká každodenní rutiny i stravování. Každý nejlépe ví, co jeho zažívání svědčí a co naopak ne. Podle toho je vhodné vybírat pokrmy v cílové destinaci a pro případ potřeby si některá osvědčená jídla přivézt z domova. Někteří odborníci také doporučují nepřekvapovat střeva ihned po ránu a snídani volit co nejpodobnější té osvědčené domácí. Samozřejmostí je dodržovat pravidelný pitný režim, vyvarovat se nezdravých jídel a nadměrné konzumace kofeinu a alkoholu.

Slovní zásoba v choulostivých situacích

To nejdůležitější na závěr. Pro případ nejvyšší potřeby je vhodné naučit se, jak se v místním jazyce řekne, kde si můžete „odskočit“. I když jste třeba jazykově zdatní a umíte několik světových jazyků, někde v zapadlém koutku zahraniční země vám to nemusí být nic platné a lepší je naučit se jednu frázi než se složitě dorozumívat „řečí těla“. Někdy se totiž hraje opravdu o vteřiny.

(holi)

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/clanky-pro-pacienty/syndrom-drazdiveho-tracniku-se-nevyhyba-ani-detem-111918

https://www.franciscanhealth.org/community/blog/how-to-manage-ibs-on-vacation

https://aboutibs.org/living-with-ibs/travel-and-ibs/

https://www.webmd.com/ibs/features/ibs-d-travel-tips

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 5
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.