Varování: blíží se epidemie na léky nereagujícího břišního tyfu!

Bakterii Salmonella typhi, zodpovědné za jednu z nejčastějších cestovních nemocí, se podařilo vyvinout do rezistentního, tedy na léky odolného kmene. Ten se teď v Africe a Asii objevuje stále častěji a straší nejen turisty, ale i odborníky.

Břišním tyfem každý rok onemocní mezi 10 a 30 miliony lidí. Část z nich tvoří i cestovatelé, kteří jsou touto infekcí ohroženi všude, kde jsou mírně zhoršené hygienické podmínky. O tom, jak široký je výskyt této choroby a jak závažné mohou být její komplikace, se můžete dočíst v předchozích článcích. Nyní však chceme varovat před jinou, veřejnosti málo známou hrozbou.

Urgentní stav?

Jedná se o druh bakterie Salmonella typhi zvaný H58, který vykazuje tzv. multirezistenci. To znamená, že antibiotika, která k léčbě břišního tyfu běžně používáme, na něj nestačí. O tomto nebezpečném kmeni salmonely se vědělo již dříve, ale až nedávno proběhla obrovská studie, která analyzovala bakterie odebrané od velkého množství pacientů z několika různých kontinentů. Cílem bylo u každého vzorku zjistit, o jaký kmen salmonely se jedná, a tato data vyhodnotit. Výsledky zveřejněné na jaře 2015 zněly jednoznačně. Rezistentní kmen byl nalezen ve více než polovině odebraných vzorků, což znamená, že za posledních několik let z mnoha míst vytlačil a nahradil staré, dobře léčitelné typy. Během toho proběhlo i několik nerozpoznaných epidemií. Situace prý nemá daleko k urgentnímu stavu.

Antibiotika to nezachrání 

První kmeny této bakterie, které vykazovaly nějakou odolnost k léčbě, se začaly objevovat už v 70. letech. Vrásky na čele ale lékařům udělal až kmen H58.

  • Vznikl kolem roku 1985 a agresivně se rozšířil – konkrétně z jižní Asie se postupně rozmístil jak dále na východ, tak i do rovníkové Afriky, a „cestou“ získával (a stále získává) nové vlastnosti, které ho činí stále nebezpečnějším.
  • Podle hlavního autora výzkumu dr. Wonga si přitom lidé za vše mohou sami: „V zemích vysokého výskytu břišního tyfu zatím není rozšířené očkování. Místo toho se tu jako prevence nákazy široce užívají antibiotika, což vede k nárůstu rezistentních (odolných) kmenů.“
  • Jakmile rezistentní kmen břišního tyfu zachvátí nemocnici, její jedinou možností je přechod k daleko agresivnějším a dražším antibiotikům. Pokud je lékaři nemají k dispozici, pohroma je za dveřmi.

Riziko ohrožení

Západní, jižní a jihovýchodní Asie, ostrov Fidži a z afrického kontinentu jižní a východní část – především Keňa, Malawi a okolní státy. To vše jsou místa, kde se kmen H58 vyskytuje nejvíce. A bohužel zároveň také lokality, kde neexistuje záruka kvalitní lékařské péče. Přesuny obyvatelstva ale mají za následek, že nemoci se již nevymezují hranicemi států. Při troše smůly tak můžete břišní tyfus způsobený tímto kmenem chytit třeba i v Egyptě. Jediným opatřením, které vám zajistí bezstarostnější dovolenou, je jednoznačně očkování. Pokud byste stáli o injekci vakcíny proti břišnímu tyfu, můžete si ji nechat aplikovat nejpozději 14 dní před odjezdem.

(luko)

Zdroje:
www.nature.com
http://news.sciencemag.org
www.disabled-world.com

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2540
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.