Horečnatá infekce – nechtěný suvenýr z dalekých krajin

Právě jste se vrátili z exotické dovolené a místo poklidné aklimatizace na domácí prostředí vás ihned sklátí horečky. Tato nepříjemnost může mít v zásadě dvě příčiny. Buďto váš imunitní systém nezvládl přechod z jednoho klimatu do druhého, nebo jste se nakazili infekční chorobou.

Cestovatelský průjem je nejběžnější zdravotní komplikací, která nás postihuje v zahraničí. Nejvyšší riziko těchto obtíží vzniká při návštěvě Afriky, Asie či Latinské Ameriky. Nesoulad zažívacího traktu způsobují hlavně takzvané enterotoxigenní kmeny bakterie Escherichia coli. Virového či parazitárního původu je pouhých 5–10 % případů, často se jedná například o onemocnění jménem giardióza. Průjmové potíže naštěstí nemívají závažný průběh, i tak ale dokážou značně potrápit. Běžně bývají doprovázeny zvýšenou teplotou. Pokud se však objeví krev ve stolici, vyrážka nebo průjmové onemocnění trvá déle než několik dní, je vhodné urychleně navštívit lékaře.

Diagnózu musí určit odborník  

Ačkoliv horečka může být příznakem toho, že oslabený imunitní systém podlehl banální nákaze, také může představovat projev některé těžké horečnaté infekce. Nejzávažnější a nejčastější parazitární nákazou je malárie, která byla v průběhu letošního roku diagnostikována již u 15 cestovatelů. Inkubační doba této nemoci se pohybuje v rozmezí 6–90 dnů, nejčastěji se však projevuje do měsíce. V posledních letech přibývají i počty onemocnění horečkou dengue či viscerální leishmaniózou – podrobný výčet možných infekcí by byl dlouhý. Důležité je při jakýchkoli obtížích vždy informovat lékaře o místě svého pobytu.

  • Pokud se horečka projeví do 10 dnů od návratu z dovolené, může se jednat o malárii, průjmová onemocnění, respirační či rickettsiové infekce, ebolu, horečku lassa, choleru či žlutou zimnici.
  • V rozmezí 10–21 dnů po příjezdu z ciziny mohou příznaky signalizovat opět malárii, žlutou zimnici a ebolu, ale také brucelózu, leptospirózu, infekční mononukleózu, infekci HIV virem nebo spavou nemoc.
  • Po více než 21 dnech může být pravděpodobnou příčinou horečky do třetice malárie a dále tuberkulóza, virová hepatitida, schistozomiáza nebo vzteklina.

Signály závažného problému 

V případě rozvoje některého z níže uvedených příznaků je nezbytné neprodleně navštívit zdravotnické zařízení:

  • vyrážka,
  • potíže s dýcháním,
  • poruchy vědomí,
  • modřiny a krvácivé projevy,
  • závažné zvracení,
  • poruchy hybnosti,
  • žloutenka.

Cestovatelé přijíždějící z oblasti tropů a subtropů by neměli být ohledně svého zdraví lhostejní. Významnou roli pak hraje především prevence, konkrétně očkování. To dokáže ochránit před širokým spektrem infekčních chorob. Před každou cestou byste měli navštívit centrum cestovní medicíny a podrobně se informovat. Neméně důležité je i uzavření cestovního pojištění, které vám v případě nemoci zajistí léčbu v kvalitním zdravotnickém zařízení a navíc pokryje náklady s ní spojené.

(holi)

Zdroje:
http://patient.info
www.szu.cz

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 2890
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.