Očkování dnes

Očkování je nejúčinnější ochranou proti infekčním onemocněním. Pro to, aby byl jeho efekt co nejvyšší, je nutná míra proočkovanosti populace alespoň 95%. Jakmile se poměr sníží, hrozí riziko znovuobjevení nemocí, které se již podařilo dostat pod kontrolu.

Očkování se týká zejména malých dětí, jejichž imunitní systém by si s případnou nákazou ještě nedokázal sám poradit. I proto je provázeno tolika emocemi. Někteří rodiče mají pocit, že očkování více škodí než pomáhá, a bojí se vysoké zátěže imunitního systému svého dítěte. V České republice je očkování povinné a rodiče to musí respektovat. Zde uvádíme několik důvodů, proč je očkování stále aktuální a důležitou součástí ochrany zdraví vašeho dítěte i celého kolektivu.

Očkování jako ochrana před řadou onemocnění

Hlavním důvodem, proč své dítě očkovat, je ochrana jeho zdraví. Většina z očkovaných nemocí může mít velmi závažný průběh zvlášť pro malé dítě s ještě nevyzrálým imunitním systémem. Nevyužít možnost očkování znamená vystavit dítě zbytečnému nebezpečí nákazy. Nízký výskyt daných onemocnění svádí k myšlence, že očkování proti nim je přežitek. Nenechte se ale zmýlit, nemoci stále existují a je prokázáno, že když se výrazně sníží počet očkovaných, nemoci se rády vrací a ukazují svou sílu. Příkladem může být epidemie spalniček ve Francii v roce 2011. Míra proočkovanosti zde poklesla na 90% a spalničkami onemocnělo 10 000 lidí. Dvě osoby této nemoci dokonce podlehly.

Kolektivní zodpovědnost

Když je řeč o očkování, je nutné přemýšlet také o tzv. kolektivním zdraví. Nejedná se již jen o zodpovědnost za náš vlastní život, ale i za ohrožení zdraví vašeho okolí. Někteří lidé například očkovaní být nemohou z důvodu zdravotních komplikací. I ty je proto nutné kolektivně chránit. Stačí jedna neočkovaná osoba, která se dostane do kontaktu s nákazou, a kolotoč epidemie se může velmi snadno rozjet.

Nemoci neznají hranice

Mnohé nemoci, které jsou u nás již raritní, mohou být v jiných zemích stále běžné. Se zvýšenou mobilitou obyvatel se zvyšuje i nebezpečí kontaktu s nakaženou osobou. Čím méně očkovaných osob, tím rychleji se může onemocnění opět rozšířit.

Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...