Očkování dnes

Očkování je nejúčinnější ochranou proti infekčním onemocněním. Pro to, aby byl jeho efekt co nejvyšší, je nutná míra proočkovanosti populace alespoň 95%. Jakmile se poměr sníží, hrozí riziko znovuobjevení nemocí, které se již podařilo dostat pod kontrolu.

Očkování se týká zejména malých dětí, jejichž imunitní systém by si s případnou nákazou ještě nedokázal sám poradit. I proto je provázeno tolika emocemi. Někteří rodiče mají pocit, že očkování více škodí než pomáhá, a bojí se vysoké zátěže imunitního systému svého dítěte. V České republice je očkování povinné a rodiče to musí respektovat. Zde uvádíme několik důvodů, proč je očkování stále aktuální a důležitou součástí ochrany zdraví vašeho dítěte i celého kolektivu.

Očkování jako ochrana před řadou onemocnění

Hlavním důvodem, proč své dítě očkovat, je ochrana jeho zdraví. Většina z očkovaných nemocí může mít velmi závažný průběh zvlášť pro malé dítě s ještě nevyzrálým imunitním systémem. Nevyužít možnost očkování znamená vystavit dítě zbytečnému nebezpečí nákazy. Nízký výskyt daných onemocnění svádí k myšlence, že očkování proti nim je přežitek. Nenechte se ale zmýlit, nemoci stále existují a je prokázáno, že když se výrazně sníží počet očkovaných, nemoci se rády vrací a ukazují svou sílu. Příkladem může být epidemie spalniček ve Francii v roce 2011. Míra proočkovanosti zde poklesla na 90% a spalničkami onemocnělo 10 000 lidí. Dvě osoby této nemoci dokonce podlehly.

Kolektivní zodpovědnost

Když je řeč o očkování, je nutné přemýšlet také o tzv. kolektivním zdraví. Nejedná se již jen o zodpovědnost za náš vlastní život, ale i za ohrožení zdraví vašeho okolí. Někteří lidé například očkovaní být nemohou z důvodu zdravotních komplikací. I ty je proto nutné kolektivně chránit. Stačí jedna neočkovaná osoba, která se dostane do kontaktu s nákazou, a kolotoč epidemie se může velmi snadno rozjet.

Nemoci neznají hranice

Mnohé nemoci, které jsou u nás již raritní, mohou být v jiných zemích stále běžné. Se zvýšenou mobilitou obyvatel se zvyšuje i nebezpečí kontaktu s nakaženou osobou. Čím méně očkovaných osob, tím rychleji se může onemocnění opět rozšířit.

Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Chystáte se na hory? Pozor na...

Otřes mozku, poranění páteře, zlomeniny končetin,...

Cestujte po stopách hvězd stříbrného...

Chcete se procházet tajuplnými komnatami hradu...

Nejlepší trekové stezky v Evropě. Kam...

Mezi bezesporu nejznámější trekové stezky v...