Detail dotazu

10.2.2015

Jaké infekce mi hrozí při stravování na ulici? Chystáme se s manželkou na dobrodružnou svatební cestu do Thajska.

Odpověď odborníka
10.2.2015

Dobrý den, stravování na ulici je z hlediska infekčních chorob opravdu velmi rizikové. Nejčastější komplikací je cestovatelský průjem nebo závažnější průjmová onemocnění v podobě bacilární úplavice nebo salmonelózy. Nezanedbatelné je také riziko infekce žloutenkou typu A či břišním tyfem. Proti cestovatelskému průjmu, hepatitidě A a břišnímu tyfu se však můžete nechat naočkovat. Při stravování na ulici se vyhýbejte syrovým pokrmům (ovoce, zelenina) a jakékoliv jídlo nechte dostatečně tepelně opracovat (nejlépe celý proces přípravy sledujte).

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...