Cestování s psychickou poruchou? Složité, ale ne nemožné!

Cestování může na jednu stranu představovat vítaný únik od každodenního stresu, na druhou stranu však může notnou dávku stresu také přinést. Stres související s cestováním může vyvolat změny nálady, deprese, úzkosti, ale i závažnější poruchu v podobě psychózy spojené s bludy a halucinacemi. V ohrožení jsou nejenom jedinci s existující psychickou poruchou, ale i dosud zdraví lidé. Na cestách je tak důležité pečovat nejenom o fyzické, ale i duševní zdraví.

Když cestování nesvědčí duši

Dlouhé hodiny strávené na cestě, strach z létání, kulturní šok, časový posun, změna zavedených návyků, únava, dehydratace, přemíra alkoholu či experimentování s drogami. Na rozvoji psychických poruch se při cestování může podílet řada faktorů, a to i u dosud zdravých jedinců. Paradoxně důležitou roli představuje také samotná destinace. Podle současných doporučení by jedinci s diagnostikovanou duševní poruchou například měli preferovat destinace bez výraznějších časových posunů. Zvýšené riziko rozvoje psychických poruch se ale přímo pojí i s některými lokalitami, z nichž některé mohou být pro Evropana úsměvné.

  • Věděli jste například, že pařížský syndrom je označením pro přechodnou psychickou poruchu s bludy a halucinacemi, která byla zaznamenána především u japonských turistů kvůli tomu, že jejich idealizovaný obraz francouzské metropole neodpovídal realitě? Obdobně existuje také florentský či jeruzalémský syndrom, což jsou psychické poruchy charakterizované kontaktem s uměním, respektive náboženstvím.

Příprava je základ

  • Pokud trpíte duševní poruchou, měli byste před cestou kontaktovat svého ošetřujícího psychiatra nebo praktického lékaře a probrat s ním důležité detaily cesty, včetně vystavení souhrnné zdravotní zprávy pro případ potřeby v zahraničí.
  • Před cestou je určitě doporučeno uzavřít cestovní pojištění, které by mělo v případě potřeby zahrnovat také ambulantní ošetření či hospitalizaci pro zhoršení duševní poruchy. Psychické nemoci bývají často ve výlukách pojištění nebo musí být dlouhodobě stabilizované, tak se na raději v pojišťovně důkladně zeptejte.
  • Při cestování je důležité vyvarovat se požívání alkoholu, dbát na dostatečný pitný režim, relaxaci a spánek.
  • Při cestách přes několik časových pásem můžete požádat svého lékaře o předepsání melatoninu, hormonu spánku určeného k přechodné léčbě takzvané pásmové nemoci.
  • Samozřejmostí je i dostatečná zásoba pravidelně užívaných léků pro případ prodloužení cesty nebo jejich ztráty.

Není kam spěchat

V dnešní době je trendem pořád někam spěchat a nic nestíhat. Cestování by ale mělo být synonymem pro odpočinek a relaxaci, což u lidí s duševními poruchami platí dvojnásobně. Kromě toho, že je potřeba všeho užívat s mírou, a to včetně alkoholu a jídla, je vhodné nikam nespěchat a na každý den plánovat spíše méně než více aktivit. Důležité je také dělat věci podle toho, jak se budete cítit. Když už nic jiného, tak alespoň cestování a dovolené by měly být určitou oázou klidu v dnešním stresujícím světě.

(holi)

Zdroje:

https://wwwnc.cdc.gov/travel/page/mental-health

https://www.psychiatrictimes.com/view/travel-serious-mental-illness

https://www.healthline.com/health-news/traveling-safely-when-you-have-a-serious-mental-illness#Preparation-for-your-trip

Líbí se Vám tento článek?
Hlasy: 5
Sdílení a tisk
X
ODESLAT
Nejčtenější novinky
Čína a Mongolsko: výběr očkování nepodceňujte!

Čína a Mongolsko: výběr očkování...

Mezi základní očkování pro každého cestovatele...

Střevní potíže po návratu z dovolené nepřehlížejte!

Střevní potíže po návratu z dovolené...

Nemoc cestovatelů Montezumova či Faraonova pomsta...

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a pavouci

Nebezpečná setkání: jedovatí hadi a...

Hadi obecně obývají prakticky všechny kouty naší...

Naposledy položené dotazy
Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...

Zpravodaj

Přihlaště se k odběru zpravodaje,
Váš email můžete zadat zde:

Zadáním a odesláním své e-mailové adresy dáváte souhlas se zasíláním elektronockého zpravodaje a s podmínkami.