Dny se zkracují, rána jsou chladná a často prší. Děti se vrátily do školních lavic a rodičům začal klasický kolotoč, který bude trvat až do příštího léta. Září je tak ideální měsíc, jak uniknout před každodenní rutinou a prodloužit si léto prostřednictvím city breaku neboli krátkého pobytu v některé z evropských destinací. A jaké jsou nejlepší víkendové destinace pro letošní podzim?
Slovensko – země Jánošíka, brynzových halušek a tatranských štítů. Nejen proto patří Slovensko stále více mezi jedny z nejvyhledávanějších destinací. Pokud netoužíte vyloženě po dovolené u moře, vyrazte k našim sousedům, neuděláte chybu!
Sníte o exotické dovolené, při které se podíváte na druhý konec světa nebo navštívíte spoustu zajímavých lokalit během jedné dovolené, a přitom budete odpočívat, užívat si moře, sluníčko a často také luxus naplno? Pak vyrazte na výletní plavbu lodí, která vám tohle všechno může nabídnout.
Olympijské hry ve Francii se nezadržitelně blíží. Paříž se tak na několik týdnů stane centrem dění světového sportu. Návštěva francouzské metropole během olympiády je jedinečnou příležitostí vidět nejlepší sportovce světa, zažít nezaměnitelnou atmosféru, zúčastnit se unikátních událostí a při té příležitosti si prohlédnout i největší skvosty Paříže.
Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a překonáváte rádi výzvy? Pak se vydejte prozkoumat horské třítisícovky. Alpy, Dolomity či Vysoké Taury vás odmění scenériemi, na které jen tak nezapomenete. Připravili jsme pro vás několik konkrétních typů, kam můžete vyrazit i tehdy, pokud nejste zkušený horský cestovatel. Nezapomeňte však, že znalost podmínek, volba správného vybavení a důraz na bezpečnost by měly být vždy nejdůležitější prioritou.
Procestovat různé kouty světa za co nejméně peněz? To je definice takzvaného low-cost cestování. Jak ale během cest zredukovat výdaje, a přitom si úplně neodepírat pohodlí? Přinášíme několik zajímavých tipů, které vám pomohou ušetřit.
Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době nic neobvyklého. Nicméně ať už s nimi vyrazíte po tuzemsku, za hranice či do vzdálenější exotiky, mějte na paměti, že důkladná a včasná příprava je zcela zásadní pro klidný a hladký průběh vaší dovolené.
V dnešní době si už cestování nemusí odepřít ani lidé trpící chronickým onemocněním – například kardiaci nebo diabetici. Pokud se mezi ně řadíte i vy, měli byste mít nicméně na paměti, že před každou cestou je nezbytná důkladnější příprava. Během samotné dovolené je pak třeba dodržovat určitá pravidla, na co konkrétně si dát pozor?
V dnešní uspěchané době může cestování vlakem působit jako zastaralý nebo poněkud komplikovaný způsob přepravy. Opak je však pravdou. Novodobé vlaky si komfortem a nabídkou služeb nezadají s ostatními druhy dopravy. Klimatizovaná kupéčka, příjemný interiér a pohodlná sedadla či občerstvení mnohdy srovnatelné s dobrou restaurací – to vše můžete najít v nabídce moderní vlakové přepravy. Pokud stále nejste přesvědčeni, čtěte dál.
Mráz, déšť, husté sněžení, nepříjemný vítr, tma už ve čtyři odpoledne – realita zimních dnů, která vede rodiče zamyslet se nad tím, kde zabaví svoje ratolesti. Volba většinou padne na lyžařská střediska nebo naopak destinace s teplým podnebím. Přinášíme vám tipy na další zajímavá místa, kde se během zimy zabaví nejen děti, ale i rodiče.
Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně chystá vyrazit ohřát do exotických krajů. Záležitost je to jistě lákává, ovšem je důležité si uvědomit, že tyto lokace pro cestovatele představují v mnoha ohledech vyšší rizika. Na co všechno si dát pozor, aby se z vysněné dovolené nestala spíše noční můra?
Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se kterým se potýkají nejen exotické destinace, jakými jsou Srí Lanka, Indonésie či Thajsko, ale i některé evropské země, například Rumunsko. Proč toulaví psi představují riziko a jaké nemoci mohou přenášet?
Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru, Chile, Argentina či třeba Kolumbie – která země bude pro vaši návštěvu tou pravou?
Cestování v těhotenství je určitě možné a pro dobrou psychiku nastávající maminky často i žádoucí, ale mělo by mít svá pravidla. Jaké destinace jsou pro ženy s rostoucím bříškem vhodné, jakým se naopak vyhnout a proč?
Léto pomalu končí, ale chuť cestovat zůstává. Samozřejmě jednou z možností, kam vyrazit, jsou známé jižní destinace, kde je možné si dopřát ještě poslední teplé sluneční paprsky a načerpat tak energii na zimní období. Za pozornost ale stojí i jiná, často neprávem poněkud opomíjená místa, která mohou podzimní dovolenou proměnit v nezapomenutelný zážitek. Jednou z variant jsou lokality na opačné straně, než leží oblíbená přímořská letoviska jižní Evropy, a to severní Německo. I tam se skrývá řada míst, která stojí za pozornost a možná právě podzimní dny mohou být tou pravou chvílí, kdy je navštívit. Tentokrát bude naším cílem město Lübeck a jeho okolí.
Cestovní ruch se po „covidových“ uzávěrách postupně zotavuje. Zatímco v předchozích letech lidé hojně využívali neomezené služby hotelů a rezortů, takzvaný all inclusive, případně navštěvovali známé turistické atrakce, dochází v posledních letech ke změně cestovatelských plánů a stejně tak tomu je i v roce 2023.
Cestování může na jednu stranu představovat vítaný únik od každodenního stresu, na druhou stranu však může notnou dávku stresu také přinést. Stres související s cestováním může vyvolat změny nálady, deprese, úzkosti, ale i závažnější poruchu v podobě psychózy spojené s bludy a halucinacemi. V ohrožení jsou nejenom jedinci s existující psychickou poruchou, ale i dosud zdraví lidé. Na cestách je tak důležité pečovat nejenom o fyzické, ale i duševní zdraví.
Anafylaktický šok představuje jednu z nejzávažnějších zdravotních komplikací, která může potkat cestovatele s alergií. Zároveň může být i prvním projevem alergické reakce u dosud zdravých jedinců. Proto je důležité znát nejenom preventivní opatření u známých alergiků, ale i základní zásady první pomoci.
Cestovatelé vracející se z cizokrajných destinací často říkají, že místo bylo skvělé, ale byli to lidé, kteří ho udělali opravdu výjimečným. Doby, kdy se jezdilo do hotelových resortů obehnaných vysokými zdmi, pomalu ustupují novému fenoménu cestování v podobě takzvaného autentického cestování a „cestování s místními“. Je totiž nepsanou pravdou, že jako cizinec bez znalosti místních poměrů často nenavštívíte ta nejhezčí místa nebo neochutnáte ta opravdu nejzajímavější jídla. Jak se ale infiltrovat mezi nové sousedy? V dnešní době je to jednodušší, než si myslíte.
Ať už nemáte parťáka na cestování, nebo chcete poznávat nová místa jen po vlastní ose, sólo cestování je fenoménem dnešní doby. Jen zřídkakdy přitom zažijete pocit samoty, protože kolem vás pořád někdo bude. Nutno však přiznat, že tento typ cestování není pro každého a vyžaduje řádnou přípravu.
Možná patříte mezi příznivce svátku všech zamilovaných svatého Valentýna, který každoročně připadá na 14. února. Rádi si dopřejete výlet na romantické místo, zajdete na slavnostní večeři anebo překvapíte svoji partnerku / svého partnera milým dárkem. Anebo je to přesně naopak. Tento svátek považujete za komerční záležitost, která navíc v Česku nemá hlubší tradici, a proto jej přecházíte bez povšimnutí. Ať už je to tak, či onak, občas si vyjet jen ve dvou – bez přátel, rodiny, dětí rozhodně neuškodí.
Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního spánku způsobeného pandemií covidu-19. Zkušení cestovatelé i sváteční turisté tak opět opouštějí hranice naší země a vyrážejí vstříc novým zážitkům. Na cestách je však čekají také nástrahy v podobě infekčních chorob, kterým lze předejít očkováním. Změnila se některá doporučení v souvislosti s očkováním, nebo je vše stejné jako v době „předcovidové“?
Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě klepe na dveře. Pokud jsou pro vás české sjezdovky malé a přeplněné a alpská střediska zase příliš předražená, co takhle vyzkoušet něco nového? Gruzie se v posledních letech stává synonymem nejenom pro lahodné víno a jídlo, bohatou historii a divoký noční život, ale také pro řadu zajímavých lyžařských destinací.
Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné onemocnění, které dokáže potrápit v běžném každodenním životě, natožpak při cestování. Hrozba střevních obtíží vrhá temný stín na cestovní plány, a mnoho lidí může od cestování dokonce odradit. Není však třeba propadat panice, při dodržování určitých opatření je možné poměrně komfortně cestovat i s nepříjemným střevním onemocněním.
Podzimní počasí je jako stvořené pro cestování po Evropě. V jižních oblastech si ještě můžete vychutnat poslední teplé paprsky, velkoměsta si užít bez davů turistů nebo navštívit některý z lokálních festivalů. A pokud bude podzim nevlídný a sychravý, jistotou jsou termální lázně, které si užijete za jakéhokoliv počasí.
Příležitosti odpočinout si od práce na cestách s nadšením využívají také lékaři. Jak k přípravám na letní dovolenou přistupuje ortoped a traumatolog? Co nikdy nechybí v jeho lékárničce? Jakou aplikaci má v telefonu a které cestovatelské úrazy nejčastěji ošetřuje v ordinaci? O tom všem jsme si povídali s MUDr. Jakubem Holešovským, lékařem Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.
Cestování s obytným vozem nebo karavanem, takzvaný karavaning, nabývá v posledních letech na popularitě. Není se čemu divit, dovolená s motorizovaným domovem na kolech nabízí nejen mnohem větší svobodu a bližší kontakt s přírodou, ale také více zážitků. Pokud se ale chystáte karavaning vyzkoušet poprvé, určitě byste se měli na cestu důkladně připravit.
Hledáte vhodné místo, kde si odpočinete od dětského křiku? Chcete uniknout z každodenního rodinného stereotypu? Ať už jste unavený rodič, hledáte romantickou dovolenou pro páry, nebo jenom klidné místo na relaxaci, máme pro vás dobrou zprávu. Jedním z trendů moderního cestování jsou takzvané dovolené pouze pro dospělé, které nabízejí program šitý na míru pro vyznavače klidu i aktivního cestování.
Pandemie onemocnění covid-19 ve velké míře uložila cestovní ruch k dlouhému spánku. Ten se nyní probouzí do světa, který není zdaleka stejný jako ten před pandemií. Změnili se i samotní cestovatelé, v daleko větší míře preferují pobyty v přírodě a mají větší zájem o zdraví naší planety. Bohužel při cestování musí také často sáhnout hlouběji do svých peněženek.
Některá evropská města jsou jako obrovské ledovce. Nejsou ani tak studená nebo bílá, ale jejich pamětihodnosti na povrchu představují pouhou špičku ledovce. To pravé tajemství skýtají pod povrchem. Husté sítě katakomb, podzemních tunelů, ale také podzemní nemocnice, a překvapivě dokonce nákupní centra. Cestování po evropských městech může být zkrátka tajemnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Exotické země lákají návštěvníky nejenom svou podmanivou kulturou a dechberoucí přírodou, ale také kulinářskými zážitky. Ty největší pochoutky přitom často nenajdete v hotelových resortech, ale přímo na ulicích. Fenomén takzvaného pouličního stravování neboli „street food“ je v mnoha exotických zemích úzce spjat se zvířecími trhy, které však skýtají řadu nebezpečných nástrah.
Pevninská část Střední Ameriky je tenkým mostem spojujícím americký kontinent. Synonymum pro tuto oblast představuje dobře známé Mexiko. Nejde však o jedinou turistickou destinaci, otevřenou náruč turistům nabízí i několik dalších států, a to Belize, Guatemala, Honduras, Kostarika, Nikaragua, Panama a Salvador. Tyto státy turisty lákají hustými džunglemi, starobylými památkami, prosluněnými plážemi, tyrkysovým mořem a čilým životem provoněným dobrým jídlem. Střední Amerika však může cestovatelům ukázat i odvrácenou tvář v podobě vysoké kriminality a tropických nemocí.
Virtuální realita už není pouhou hudbou budoucnosti, její výhody si díky chytrým zařízením můžete užít nejenom v klidu domova, ale také při cestování. A není na tom vůbec nic složitého, stačí si stáhnout aplikaci na chytrý telefon nebo tablet a můžete zažít to, co vám „šedá realita“ dnešních dní nedovolí. Díky virtuální realitě se můžete přenést do historie, zahlédnout bájná monstra nebo jen tak pozorovat hvězdy na nočním nebi.
Otřes mozku, poranění páteře, zlomeniny končetin, podvrtnutí kloubů nebo poranění menisků a křížových vazů v koleni. Spektrum úrazů utrpěných při zimních sportech je velmi pestré, od poměrně banálních až po život ohrožující stavy. Pokud se v nadcházející zimní sezóně chcete vyhnout nepříjemnostem, vsaďte na prevenci. A pokud se přece jen zranění nevyvarujete, při cestách do zahraničí je neodmyslitelnou součástí uzavření cestovního pojištění.
Chcete se procházet tajuplnými komnatami hradu Bradavice, vydat se s prstenem v kapse až do Mordoru nebo stejně jako Indiana Jones najít svatý grál? Nic z toho není nemožné, naopak fantazii se při cestování za oblíbenými filmy a seriály meze nekladou. Vydat na cestu se můžete sami nebo se specializovanou cestovní kanceláří. Nač ještě čekáte?
Mezi bezesporu nejznámější trekové stezky v Evropě patří cesty do poutního místa Santiago de Compostela ve Španělsku. Nejedná se ale zdaleka o jedinou trekovou cestu na starém kontinentě. Ten je přímo prošpikován různými stezkami, které si získají milovníky hor, malebných scenérií či starobylých památek, vyznavače adrenalinu i pohodové turisty. Výběr je totiž skutečně bohatý a potěší i ty, co na putování nemají příliš mnoho času.
Poslední sluneční paprsky dopadající na vinohrad se odrážejí jako jiskry od křišťálové skleničky na vysoké nožičce. Pod lány vinic v údolí teče líně řeka a na protějším kopci se tyčí zřícenina starobylého hradu. Vzduch je prosycen směsí vůně a pohodové atmosféry, která uvolňuje každičký sval v těle a vyplavuje hormony štěstí. Líbí se vám představa takovéto dovolené? Pak neváhejte a seznamte se s krásami putování za vínem neboli enoturistiky!
Sovětský svaz byl historickým kolosem, který pod svými křídly po několik desítek let nuceně ukrýval více než desítku států s rozličnou kulturou, přírodou a obyvatelstvem. Nenechte se však zmást puncem šedivosti a ponurosti totalitního režimu. V zemích bývalého Sovětského svazu je co objevovat, a to prakticky všemi smysly. Nemáte chuť poodkrýt roušku tajemství státu, který se rozkládal od Ukrajiny na západě až po nekonečné stepi v Kyrgyzstánu na východě?
Ibiza, Kréta, Sicílie, Hvar, Korsika, Sardinie – to jsou všechno dobře známé ostrovy Evropy, které každoročně navštíví mnoho turistů anebo o nich alespoň slyšelo. Věděli jste ale, že jich je mnohem více? V Evropě je podle odhadů kolem 2400 obydlených ostrovů, které jsou rozesety v mořích a oceánech od dalekého severu až po hranice Afriky. Na své si tak přijdou milovníci drsné přírody i příznivci pohodové plážové dovolené.
Také patříte mezi ty, které neláká představa přeplněných pláží, nesnesitelného horka a davů turistů v rozpálených městech? Raději byste navlékli trekové boty a vyrazili na procházku do odlehlé přírody? Nevadí vám drsné počasí? Pak by střelka vašeho kompasu měla směřovat na sever. Skandinávie, Island, Kanada, Aljaška a další oblasti severní polokoule v posledních letech lákají čím dále více turistů, kteří si chtějí odpočinout od horka a zástupů dalších cestovatelů.
Západonilská horečka, nemoc chikungunya, horečka dengue nebo parazitární onemocnění leishmanióza. Nemoci s exoticky znějícími názvy nejsou již hrozbou pouze pro cestovatele do dálných krajin, ale také pro turisty směřující do okolních evropských států. Na vině jsou podle odborníků vysoké teploty a vlhkost počasí, ale také vyšší pohyb obyvatel v posledních letech. Na co je tedy potřeba se připravit, i když vyrážíte pouze za humna?
Chystáte se vyrazit na dovolenou za hranice autem? Tento způsob cestování volí v posledních letech stále větší počet lidí. Ať už plánujete vyjet k moři, do hor, nebo za poznáváním památek v okolních státech, nezapomeňte se důkladně připravit. Cestou vás kromě nezapomenutelných zážitků mohou potkat také nepříjemnosti, které dokážou dovolenou značně zkomplikovat.
Chystáte se vyrazit na dovolenou za hranice autem? Tento způsob cestování volí v posledních letech stále větší počet lidí. Ať už plánujete vyjet k moři, do hor nebo za poznáváním památek v okolních státech, nezapomeňte se důkladně připravit. Cestou vás kromě nezapomenutelných zážitků mohou potkat také nepříjemnosti, které dokážou dovolenou značně zkomplikovat.
Dnešní doba cestování moc nepřeje. Navíc je možné, že vlivem koronakrize v budoucnosti už nebudou věci stejné jako dříve. Proč by ale změna musela být nutně k horšímu? Například pokud se rozhodnete cestovat po tzv. zapomenutých místech, která netáhnou davy turistů, nebude problém si udržet bezpečnou vzdálenost od jiných lidí.
Krádež zavazadla, peněžního obnosu či osobních věcí patří mezi nejčastější trestné činy, které vám mohou pokazit radost z dovolené. Cestovatelé však mohou být vystaveni také závažnějším trestným činům, mezi které patří přepadení a jiné formy násilí. Víte, jak v takových případech postupovat? Kromě prevence je nezbytné mít uzavřené cestovní pojištění a také postupovat v souladu s policií, asistenční službou pojišťovny a popřípadě asistenčním orgánem v podobě velvyslanectví nebo Ministerstva zahraničních věcí.
Vzduch v letadle je plný škodlivých mikrobů, jídlo na ulici je více nebezpečné než to v luxusních hotelech a vzteklinu přenášejí pouze psi. S cestováním se pojí řada hluboce zakořeněných mýtů. Které jsou ty nejčastější?
Ebola, tetanus, vzteklina, tuberkulóza, krvácivé horečky, koronavirové infekce. To je jenom zlomek infekčních onemocnění, která mohou přenášet exotická zvířata na člověka. Nebezpečí přitom nepředstavují jenom ta živá, ale také ta na talíři, obzvláště pak pojídání místních pochutin ve formě takzvaného bushmeat.
Nejčastějším důvodem horečky u cestovatelů bývají infekční onemocnění, na vině však může být také úpal, závažnější úraz nebo zhoršení chronických chorob. Příčin horečky a s ní spojených příznaků je opravdu nepřeberné množství. Důležité je nic nepodceňovat a v případě trvajících obtíží neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud jde o infekční choroby, Evropa je při cestování považována za poměrně bezpečný kontinent, nebo alespoň tak tomu bývalo dříve. V posledních letech totiž kvůli poklesu proočkovanosti populace dochází k opětovnému výskytu některých nemocí, například černého kašle, spalniček nebo příušnic. I při cestování po evropském kontinentu je tak zapotřebí dbát na prevenci infekčních nákaz.
Ochutnávání místních specialit je neodmyslitelnou součástí cestování. Ať už si budete pochutnávat na asijském street food, mořských plodech v plážové restauraci, nebo grilovaném masu uprostřed savany, mějte na paměti, že některá jídla mohou vašemu zdraví uškodit. Přinášíme seznam těch nejčastějších „problémových“ pokrmů, mezi nimiž jsou i zdánlivě neškodné potraviny.
Rok 2020 měl být dalším rokem plným zážitků a vzpomínek z cest do bližších či vzdálenějších zahraničních destinací. Plány cestovatelů po celém světě však zhatil koronavirus. Cestovatelský ruch v první polovině roku výrazně utrpěl, nyní se pomalu začíná probouzet. Otázkou však zůstává, jak bude situace vypadat ve zbytku druhé poloviny roku a bude-li vůbec možné cestovat?
Kromě koronaviru vás v okolních státech mohou potkat další závažné infekční choroby, například klíšťová encefalitida, ale také exotičtější západonilská horečka. Region, ve kterém se nachází naše země, patří sice z hlediska infekčních chorob mezi ty bezpečnější, je však třeba mít se na pozoru.
Koronavirová pandemie ukázala odvrácenou stránku cestování, a to snadné šíření infekčních chorob mezi jednotlivými zeměmi i kontinenty. Cestovní ruch se pomalu ale jistě začíná probouzet a oblíbené destinace zase navštěvují turisté. Dodržování hygienických opatření při cestování je však důležitější než kdykoliv dříve.
Vysokohorské prostředí klade na člověka značné nároky v podobě chladu, nízké vlhkosti, ultrafialového záření a sníženého tlaku vzduchu. Největším problémem je nízký obsah kyslíku ve vzduchu, který může způsobit závažnou zdravotní komplikaci – tzv. výškovou nemoc. Jak konkrétně se projevuje a jak je možné s ní bojovat, se dozvíte v následujícím textu.
Davy turistů, předražené ubytování, fronty na každém rohu. Tak lze ve stručnosti shrnout negativa cestování v hlavní turistické sezóně. Pro milovníky klidu, zážitků a autenticity, kteří navíc chtějí ušetřit nějakou tu korunu, je nejlepší cestování mimo sezónu. Přinášíme vám 7 důvodů, proč si tento způsob cestování jistě oblíbíte.
Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem svátků nastává také čas sledování pohádek, návštěv příbuzných a přejídání se cukrovím a bramborovým salátem. Děsí vás tato představa? Jeďte raději oslavit svátky do zahraničí, tak jako stále větší počet Čechů. Vybírat můžete z různých destinací, na své si přijdou milovníci tepla i zimních radovánek.
V posledních letech patří mezi stálice cestování prodloužené víkendy, gastroturistika nebo dobrodružné rodinné dovolené. To však není zdaleka všechno. Slyšeli jste někdy o pomalém cestování, wwoofingu či digitálním nomádství?
Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na horkém slunci, popíjením koktejlů a šnorchlováním u hotelu? Raději byste zažili něco trochu více extrémního? Pak pro vás máme dobrou zprávu. V posledních letech vzrůstá obliba extrémního cestování, které uspokojí milovníky adrenalinových a nevšedních zážitků.
Mořská, lodní, automobilová či letadlová nemoc. Obtíže spojené s cestováním dopravními prostředky mají různé názvy, jedná se však o stejný problém. Takzvaná cestovní kinetóza se projevuje především nevolností a zvracením a vzniká jako důsledek nerovnováhy mezi zrakem a rovnovážným ústrojím v uchu. Koho postihuje a lze se jí vyhnout?
Představte si, že stojíte na kopci a pozorujete pod sebou prales kypící životem, který se při západu slunce zbarvuje do odstínů oranžové a červené. Určitě si přejete, aby stejnou podívanou zažily i vaše děti. Pokud ale chcete přispět k udržitelnosti životního prostředí i pro budoucí generace, měli byste se seznámit s principy ekologického cestování.
Blízký východ je kolébkou moderní civilizace. Oblast, kde se setkávají tři kontinenty, je místem vzniku tří hlavních monoteistických světových náboženství. Každoročně sem zavítá mnoho zahraničních turistů, nejenom za historickými památkami, ale také za pulzujícím životem ve městech, nedotčenou přírodou a koupáním v moři. Blízký východ je však již několik desetiletí místem neustálých svárů a bojů. Jaká je tedy situace v roce 2019 a kam je bezpečné vyrazit?
Lidé ve vyšším věku už netráví svůj volný čas pouze návštěvou svých vnoučat, ale stále častěji vyráží na cesty. Láká je nejenom tuzemsko, ale i exotické krajiny. Cestování však pro stárnoucí organismus představuje určitá rizika, a proto je důležité se na cestu pořádně připravit.
Představte si, že se každé ráno probudíte a s šálkem kávy nebo jiného lahodného moku si vychutnáváte nádherné přírodní scenérie. Hory, jezera, mořské pobřeží, záleží jen na vaší fantazii. Cestování s obytným vozem nebo karavanem je u Čechů stále populárnější, na své si přijdou dobrodruzi i vyznavači luxusních požitků. Takzvané chaty na čtyřech kolech jsou totiž v současné době dostupné ve všech vybaveních, od těch základních až po luxusní silniční hotely.
Jordánsko, Vietnam, Kyrgyzstán, ale také Německo či Slovinsko. To je několik nejzajímavějších destinací pro letošní rok. Naleznete mezi nimi země nedotčené masivním turismem i země, které jsou turistům otevřeny již dlouhou dobu. Stačí si jednu z nich vybrat a můžete vyrazit vstříc novým dobrodružstvím. Co vám tyto zatím nedoceněné oblasti mohou nabídnout?
Panák tvrdého alkoholu je nejlepší prevence cestovatelského průjmu. Česnek mě ochrání před komářím bodnutím. Proč uzavírat cestovní pojištění, když si platím zdravotní pojištění? − Cestování doprovází řada mýtů, které mohou poklidnou dovolenou značně zkomplikovat. Následující řádky uvádějí na pravou míru ty nejčastější z nich.
Na jaře eurovíkend, v létě k moři, na podzim do lázní a v zimě na hory − Češi mají již delší dobu pověst nadšených cestovatelů. Putují obvykle nejen po naší malé zemi, ale stále častěji vyrážejí i za hranice. A to jak na krátkodobé cesty, tak na několik měsíců. Do kurzu totiž přichází práce na dálku − tzv. digitální nomádství.
Ať už vyrážíte na služební cestu, nebo míříte za novými zážitky, cestování představuje pro tělo vždy určitou míru psychického stresu. U citlivých jedinců může stres dokonce vyvolat kulturní šok – psychický otřes z neznámého prostředí. Jak pobyt mimo domov zvládnout bez úhony?
Ruku na srdce – kdo z vás o sobě může říci, že nerad cestuje? Cestování je skvělé. Poznáváte nová místa, nové lidi… a také nové chutě. Objevovat taje cizích kuchyní je vzrušující. Ovšem ne na každé exotické jídlo si zachováte příjemné vzpomínky. Některé pokrmy mohou být dokonce smrtelně nebezpečné! Provedeme vás tím nejpozoruhodnějším z exotické kuchyně.
Cestování přináší nové zážitky, ale může přinést i nečekaná či neobvyklá zranění nebo choroby. Umíte si poradit, když vás něco takového potká?
Bolest zubů patří mezi nejneodbytnější zdravotní problémy, které vás mohou potkat. Když jste doma, čeká vás maximálně probdělá noc, ale pokud se bolest dostaví na zahraniční dovolené, může váš pobyt hodně zkomplikovat. Lze tomu nějak zabránit?
Ať jedete k moři, nebo na chatu, nezapomeňte na lékárničku. Její obsah by měl odpovídat tomu, co na dovolené hodláte podnikat a kde se budete pohybovat. Léky mějte v dostatečném množství a nezapomeňte zkontrolovat jejich trvanlivost. Co by vám v ní rozhodně nemělo chybět?
Dechberoucí pyramidy, jedinečná kultura, tropické počasí. V Egyptě si přijde na své milovník historie i ten, kdo chce chytat bronz na pláži. Jak si pobyt užít bez nepříjemných komplikací a jak je v případě nutnosti řešit?
Slovenské velehory jsou krásné, ale umějí být neúprosné vůči lidem, kteří nerespektují jejich zákony. Úrazům lze předcházet dodržováním základních bezpečnostních pravidel a nepřeceňováním vlastních sil. Co je při objevování jejich krás tím nejdůležitějším?
Pohyb po světě může v dnešní době usnadnit a zpříjemnit řada mobilních aplikací. Většina lidí se bez svého telefonu neobejde ani při cestování, tak proč techniku nevyužít k dobré věci?
Náramkáři, hráči skořápek nebo falešní policisté. V evropských městech číhají na turisty různé nástrahy. Cíl je jediný – obohatit se na úkor cizích návštěvníků. Před cestou je tak vhodné důkladně se seznámit s typickými podvody a uzavřít cestovní pojištění.
Bouldering, mountain biking, paragliding. Současná nabídka extrémních sportů uspokojí i toho nejnáročnějšího milovníka výjimečných zážitků. Bez důkladné přípravy a cestovního pojištění ale nevyrážejte. Z dobrodružné dovolené se totiž snadno může stát velmi nepříjemná vzpomínka.
Karneval v Benátkách, Mardi Gras, slavnost Hólí, Tomorrowland, La Tomatina. Nadcházející rok nabízí vskutku nepřeberné množství různých oslav, svátků a festivalů, které uspokojí i ty nejnáročnější cestovatelské choutky. Je opravdu z čeho vybírat a na své si jistě přijde každý, ať už milovník historie, hudby, či dobrého pití.
Cestování je většinou radostnou a dlouho dopředu plánovanou událostí. Aby se z výletu za hranice nestala noční můra, je třeba zamyslet se nad rizikem některých nemocí. Velkým nebezpečím jsou různé druhy hepatitid čili žloutenek. Jak ochránit své zdraví?
Už jste procestovali kdeco a teď vás láká exotika muslimských států? S trochou opatrnosti a ohleduplnosti můžete zažít krásnou dovolenou.
Chtěli byste vyrazit na prodloužený víkend, ale nevíte kam? Zkuste navštívit některou z evropských metropolí. Za málo peněz můžete získat hodně nových zážitků.
Chtěli byste podniknout exotickou dovolenou? Hledáte zemi s kouzelnou krajinou, zalesněnými horami, malebnými údolíčky, ale i překrásnými plážemi? Pak navštivte Vietnam. Co vás na této zemi okouzlí?
Láká vás Afrika, chcete vyrazit na safari a zažít parádní dobrodružství? Nechte se inspirovat - nejoblíbenější turistické destinace černého kontinentu toho nabízejí opravdu hodně. Nezapomínejte však na možná zdravotní rizika.
Toužíte zažít atmosféru cestování o samotě bez partnera či kamarádek? Směle do toho! Zážitkům spojeným s tímto druhem putování se často nic nevyrovná. Možná rizika minimalizujete díky našim následujícím praktickým radám.
Chystáte se objevovat svět? Každý turista by měl podstoupit očkování odpovídající jeho cestovatelským záměrům. Mezinárodní statistiky ale ukazují, že polovina těchto osob žádnou vakcinaci neabsolvuje. Nebo si vzpomenou pozdě. Jak potom postupovat?
Cesta do Spojených států se nemusí nést pouze v duchu objevování velkoměst, jako je New York nebo San Francisco, či prohlídek těch největších přírodních parků. Rádi bychom vám doporučili i místa méně známá, ovšem přesto fascinující.
Cestovat s dětmi do exotických zemí je téměř samostatná cestovatelská disciplína. Mnoho věcí je potřeba při plánování i na cestě dělat jinak. Pokud vyrážíte s dětmi do exotiky poprvé, toto desatero vás provede vším důležitým, co byste měli vědět.
Cestování do zemí třetího světa je nepochybně obohacující zážitek. Exotické prostředí i místní zvyky lákají k bližšímu poznávání. Vše ale bývá jiné než při cestách do západních zemí. Proto je dobré se na výlet do exotiky připravit a na místě dodržovat určitá pravidla.
Vysoká teplota s třesavkou, kožní vyrážka, zvětšení mízních uzlin. Tak se projevuje virové onemocnění známé jako horečka dengue. Nákaza se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech, tedy v destinacích, kam také tuzemští turisté poslední dobou často jezdí na dovolenou.
Exotická dovolená v zimě už není výsadou pouze těch nejbohatších. Stačí si vybrat destinaci podle vašich finančních možností, sbalit si to nejnutnější a vydat se vstříc slunečním paprskům.
Exotická koření, bazary, posvátná řeka Ganga, monumentální pomník Taj Mahal. To je pouhý zlomek toho, co může návštěvníkům nabídnout nejlidnatější stát na světě, tedy Indie. I v této zemi se však turisté musí mít z různých důvodů na pozoru.
Při alpském lyžování je bezpečnost na prvním místě. Přesto někteří sportovci riskují a brázdí svahy bez helmy i cestovního pojištění. Na začátku zimní sezony proto přinášíme souhrn nejdůležitějších pravidel pro vzrušující a přitom bezpečnou lyžařskou dovolenou v zahraničí.
Potápění je často spojováno především s poznáváním mořské fauny a flóry. Tato oblíbená aktivita ale může mít i jiný nádech. Pohled do historie nabízí vrakové potápění. Je zde sice potřeba o něco více zkušeností, ale zážitky z ponoru jsou o to mocnější.
O pohodu bez zdravotních komplikací a problémů s úřady se musí každý turista přičinit. Pokud vyrážíte do Thajska, je vhodné zařídit před odjezdem pár věcí. Souhrn těch nejdůležitějších úkolů plus pár rad navíc nabízejí následující řádky.
Přelom roku strávený v domácím prostředí má svůj půvab. Není ale na čase podívat se, jak slaví zbytek Evropy? Možností i destinací je mnoho, stačí si vybrat tu, která uspokojí vaše představy. Ovšem ať už vyrazíte kamkoliv, myslete na „zadní kolečka“.
V období adventu mají cestovatelé jedinečnou příležitost vidět evropská města ve zcela jiném světle než obvykle. Historická centra navíc ožijí vánočními trhy, které nabízejí spoustu místních specialit. Přinášíme vám tipy na nejzajímavější místa i lokální pochutiny.
TripAdvisor, největší cestovatelský portál, pravidelně uveřejňuje přehled nejlepších pláží světa. Aktuální žebříček 25 nejkrásnějších lokalit obsahuje také tři evropské pláže. Užívat si moře a slunce bez omezení mohou však jen zodpovědní turisté.
Návštěva Kuby bývá nezapomenutelným zážitkem. Aby ale vzpomínky zůstaly jen příjemné, je nutné znát o této zemi několik důležitých faktů. Co je dobré před odjezdem na Kubu vědět?
Exotická dovolená v Indonésii je snem mnoha cestovatelů. Euforii z nadcházející cesty je ale potřeba vyvážit praktickými kroky: řádným očkováním, uzavřením správného pojištění a sledováním aktuální bezpečnostní situace v místě pobytu.
Víte, jak postupovat při ztrátě nebo odcizení cestovního pasu v cizině? Napadlo vás, že i absence průkazu pojištěnce vyžaduje vaši pozornost? Na některé situace, které souvisejí s okradením v cizině, se podíváme blíže.
Safari je bezpochyby životní zážitek. Vidět takzvanou „velkou pětku“, tedy lvy, leopardy, nosorožce, buvoly a slony, se nakonec podaří většině cestovatelů. V honbě za dechberoucím pohledem na exotická zvířata nebo netradičním snímkem ale nezapomínejte na možná nebezpečí.