Dolomity pro začátečníky
Pokud patříte mezi začátečníky, a přitom byste rádi zdolali nějakou „snadnou třítisícovku“, pak vyražte na Piz Boè (německy Boespitze) v Jižním Tyrolsku. Ke zdolání této 3152 metrů vysoké hory není třeba žádného speciálního vybavení. Nutností je pochopitelně řádná pevná obuv, trekové hole a pro méně odvážné ferratový set a sedák. Pokud začnete v sedle Pordoi, pak cesta na vrchol bude měřit necelých 5 km a dosáhnete při ní převýšení téměř 1000 výškových metrů. Na cestu tam a zpět vám bude stačit jediný den. Pro vysokohorské nadšence je pak možné sestoupat pomocí zajištěných tras neboli ferrat, avšak pozor, najdete zde jedny z nejtěžších a technicky nejnáročnějších ferrat, kde je nutností dobré technické vybavení.
I milovníci Alp si přijdou na své
Za další snadnou třítisícovkou se můžete vydat do Stubaiských Alp. Vrchol Sulzkogel těsně překračuje tuto nadmořskou výšku. Výstup můžete začít v horském letovisku Kühtai, následně vás bude čekat tisíc výškových metrů na necelých sedmi kilometrech. Zpátky je nejlepší návrat stejnou cestou. Ani na této trase není třeba žádné speciální vybavení.
O pár desítek kilometrů jižněji v Ötztalských Alpách můžete vyzkoušet další z jednodušších třítisícovek – Wildes Mannle. Ideální místo pro začátek cesty je ve vesničce Vent, případně je možné si cestu zkrátit a vyjet lanovkou k pastvině Stablein ve výšce 2356. Na delší trase nastoupáte přes 1100 výškových metrů a čeká vás pětikilometrový trek jedním směrem. Při využití lanovky si cestu zkrátíte o 2 kilometry. Zpáteční cestu můžete jít okruhem přes chatu Breslauer Hütte, následně k potoku Rofenache a zpět do vesnice Vent. Celý okruh měří kolem 12 kilometrů. Jde o středně náročnou okružní túru, která je velice pestrá a zahrnuje výstup na vrchol, cestu v těsné blízkosti ledovce, návštěvu horské chaty a přechod rokle přes visutý most.
Řádná příprava a vybavení je základ
Pokud vás některá námi zmiňovaná trasa zaujala, neváhejte a běžte do toho. Nezapomeňte však túru přizpůsobit své aktuální fyzické kondici. Předem vyzkoušejte veškeré osobní vybavení a naučte se s ním zacházet dřív, než odjedete do hor. Před samotným výšlapem si ověřte předpověď počasí, plán cesty dle toho případně upravte a řiďte se pochopitelně také časovými možnostmi. Sdělte někomu svoji předpokládanou trasu, cíl a také předpokládaný čas návratu pro případ, že by během cesty nastaly nějaké potíže. Velmi užitečné je mít v telefonu uložená čísla na místní horskou a záchrannou službu. Přibalte si lékárničku, náhradní oblečení, brýle, pokrývku hlavy a také dostatek jídla a vody. Další vybavení jako hole, mačky a nesmeky volte podle náročnosti trasy.
Nikdy nepřeceňujte svoje síly
Když už se vydáte na cestu, zvolte první půl hodinu pomalejší tempo, aby se váš organismus dobře zahřál a připravil na zátěž. Během cesty hodně pijte, ne však alkohol ani nápoje obsahující kofein a konzumujte stravu bohatou především na sacharidy. Pauzu si dělejte každé 2 až 3 hodiny, a to i v případě, že nemáte hlad ani žízeň. Mějte na paměti, že při fyzickém výkonu dochází pocením k nadměrným ztrátám vody a minerálů. Ve vysokých nadmořských výškách není zanedbatelná ani ztráta vody dýcháním. Dehydratace vede ke snížení pozornosti, rychleji nastupuje únava a tím stoupá riziko úrazu. V případě, že se zhorší počasí, sestupte. Pokud vás zastihne bouřka, nezůstávejte pod stromy či sloupy elektrického vedení, ani se neukrývejte v malých jeskyních. V případě zranění, nebo pokud se nebudete cítit dobře, sestupte. Sledujte svoji aktuální pozici na mapě, případně používejte GPS navigaci, může to velmi pomoci v případě nouzové záchrany.
Se zlepšujícím se vybavením a znalostmi se hory stávají dostupné široké veřejnosti. Lidé se snaží neustále překonávat vyšší a vyšší nadmořské výšky. Ať už se vydáte na jednodenní túru, nebo několikadenní trek, nezapomeňte na správné pojištění. Klasické cestovní pojištění rozhodně nekryje vysokohorskou turistiku na 3000 m.n.m. K těmto účelům je potřeba sjednat pojištění rizikových či extrémních sportů, a ne všechny pojišťovny jej nabízejí.
(mraf)
Zdroje:
1. Alpy pro všechny. Webové sídlo, 2019. Dostupné na: https://alpyprovsechny.cz
2. Kubalová J. Rizika pohybu v horském prostředí. Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií, 2011. Dostupmé na: www.fsps.muni.cz/sdetmivpohode/kurzy/hory/uvod.php
3. Hrubý J. Výstup na Piz Boè – nejlehčí třítisícovku v Dolomitech.Svět oudooru, 13. 9. 2017. Dostupné na: www.svetoutdooru.cz/hory/dobyvani-gruppo-del-sella-aneb-jak-je-to-s-billboardem-na-piz-boe