Japonská encefalitida

Základní informace

Původcem virového onemocnění je virus z čeledi Flaviviridae. Virus je přenášen komáry, zdrojem infekce jsou ptáci, prasata domácí a výjimečně i člověk. Výskyt komárů je sezónní a v každé zemi jiný, proto se riziko nákazy určuje podle konkrétního státu a daného ročního období. Komáři žijí především v prostředí s vodními plochami, a choroba je tudíž typická v zemědělských lokalitách.

Inkubační doba

Inkubační doba je 4–16 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Drtivá většina nákaz probíhá bez výrazných příznaků. U cestovatelů s nízkou přirozenou imunitou však bývá průběh těžší. Nemoc většinou začíná vysokou teplotou, únavou, nevolností a zvracením. Nakažený je spavý, otupělý, stav může postoupit do vzniku bezvědomí. Při rozvoji zánětu mozkové tkáně umírá až 25 % nakažených.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění, při těžkém průběhu vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

Očkování

Očkování je vhodné pro cestovatele, kteří se budou zdržovat ve venkovských oblastech v průběhu období dešťů a po něm. Očkování je možné aplikovat už od 2 měsíců věku. Očkuje se dvěma dávkami vakcíny s odstupem 28 dnů po první dávce. Posilovací dávka se doporučuje za 12 až 24 měsíců po druhé dávce.


Novinky

Evropské podzimní výlety jinak – co...

Léto pomalu končí, ale chuť cestovat zůstává....

Ekofriendly cestování, dovolené mimo...

Cestovní ruch se po „covidových“ uzávěrách...

Cestování s psychickou poruchou?...

Cestování může na jednu stranu představovat...