Japonská encefalitida

Základní informace

Původcem virového onemocnění je virus z čeledi Flaviviridae. Virus je přenášen komáry, zdrojem infekce jsou ptáci, prasata domácí a výjimečně i člověk. Výskyt komárů je sezónní a v každé zemi jiný, proto se riziko nákazy určuje podle konkrétního státu a daného ročního období. Komáři žijí především v prostředí s vodními plochami, a choroba je tudíž typická v zemědělských lokalitách.

Inkubační doba

Inkubační doba je 4–16 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Drtivá většina nákaz probíhá bez výrazných příznaků. U cestovatelů s nízkou přirozenou imunitou však bývá průběh těžší. Nemoc většinou začíná vysokou teplotou, únavou, nevolností a zvracením. Nakažený je spavý, otupělý, stav může postoupit do vzniku bezvědomí. Při rozvoji zánětu mozkové tkáně umírá až 25 % nakažených.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění, při těžkém průběhu vyžaduje hospitalizaci na jednotce intenzivní péče.

Očkování

Očkování je vhodné pro cestovatele, kteří se budou zdržovat ve venkovských oblastech v průběhu období dešťů a po něm. Očkování je možné aplikovat už od 2 měsíců věku. Očkuje se dvěma dávkami vakcíny s odstupem 28 dnů po první dávce. Posilovací dávka se doporučuje za 12 až 24 měsíců po druhé dávce.


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...