Pneumokoková infekce

Základní informace

Jedná se o skupinu bakteriálních onemocnění vyvolaných bakterií Streptococcus pneumoniae, který je znám pod označením pneumokok. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič (nositel bakterie bez klinických příznaků onemocnění). Nákaza se šíří z člověka na člověka kapénkovou infekcí při kýchání a kašli. K infekci snadněji dochází v uzavřených kolektivech. Onemocnění se vyskytuje po celém světě.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–3 dny.

Projevy a průběh nemoci

Pneumokokové infekce se projevují zápalem plic, zánětem průdušek, středního ucha a vedlejších dutin nosních, zánětem mozkových blan, výstelky srdeční a kloubů. V nejtěžších případech dochází k rozvoji septického stavu. Infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudníku a dušností. Zánět mozkových blan začíná z plného zdraví náhle vzniklou horečkou, bolestí hlavy, nevolností, zvracením a rychle nastupující poruchou vědomí. Závažné stavy mohou zanechat trvalé následky nebo způsobit úmrtí.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky. Závažný průběh vyžaduje hospitalizaci a sledování na jednotce intenzivní péče.

Očkování

Očkování proti pneumokokové infekci u dětí patří do skupiny pravidelného hrazeného očkování, není však povinné. Očkování se doporučuje všem cestovatelům. Dále je vhodné pro osoby s chronickým onemocněním a seniory. Děti ve věku do 18 let se očkují několika dávkami v různých očkovacích schématech. Jedinci starší 18 let se očkují jednou dávkou ve zvolený den.

Rizikové země - Pneumokoková infekce


Novinky

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...

Kam vyrazit na podzim po Evropě? Do...

Podzimní počasí je jako stvořené pro cestování po...

Letos si na dovolenou vezmu vlastní...

Příležitosti odpočinout si od práce na cestách s...