Pneumokoková infekce

Základní informace

Jedná se o skupinu bakteriálních onemocnění vyvolaných bakterií Streptococcus pneumoniae, který je znám pod označením pneumokok. Zdrojem nákazy je nemocný člověk nebo bacilonosič (nositel bakterie bez klinických příznaků onemocnění). Nákaza se šíří z člověka na člověka kapénkovou infekcí při kýchání a kašli. K infekci snadněji dochází v uzavřených kolektivech. Onemocnění se vyskytuje po celém světě.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–3 dny.

Projevy a průběh nemoci

Pneumokokové infekce se projevují zápalem plic, zánětem průdušek, středního ucha a vedlejších dutin nosních, zánětem mozkových blan, výstelky srdeční a kloubů. V nejtěžších případech dochází k rozvoji septického stavu. Infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudníku a dušností. Zánět mozkových blan začíná z plného zdraví náhle vzniklou horečkou, bolestí hlavy, nevolností, zvracením a rychle nastupující poruchou vědomí. Závažné stavy mohou zanechat trvalé následky nebo způsobit úmrtí.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky. Závažný průběh vyžaduje hospitalizaci a sledování na jednotce intenzivní péče.

Očkování

Očkování proti pneumokokové infekci u dětí patří do skupiny pravidelného hrazeného očkování, není však povinné. Očkování se doporučuje všem cestovatelům. Dále je vhodné pro osoby s chronickým onemocněním a seniory. Děti ve věku do 18 let se očkují několika dávkami v různých očkovacích schématech. Jedinci starší 18 let se očkují jednou dávkou ve zvolený den.

Rizikové země - Pneumokoková infekce


Novinky

Výšková nemoc: neviditelný postrach...

Vysokohorské prostředí klade na člověka značné...

Sedm důvodů, proč si zamilovat...

Davy turistů, předražené ubytování, fronty na...

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...