Kapavka

Základní informace

Kapavka je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Neisseria gonorrhoeae, která je známa též pod názvem gonokok. Kapavka je výhradně lidskou nemocí. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších pohlavních nemocí, jež se vyskytuje po celém světě. Hlavní cestou přenosu je pohlavní styk, extrémně vzácný je nepřímý přenos hygienickými potřebami.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–10 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Projevy kapavky jsou většinou výraznější u mužů. Při zánětu močové trubice dochází k bolestivému močení a výtoku, který je zpočátku hojný, hlenovitý až hnisavý. Později může být sekrece patrná pouze ráno (ranní kapka). Mezi komplikace patří zánět žaludu se zúžením předkožky, zánět topořivých těles, prostaty a nadvarlat. U žen bývá kapavka často bezpříznaková. Zánět močové trubice se může projevit bolestí při močení s minimálním výtokem. Mezi komplikace patří zánět dělohy, vejcovodů a vaječníků. Komplikovaný zánět může způsobit u mužů i žen neplodnost. Při přestupu bakterie do krve vzniká hnisavý zánět kloubů, zpravidla je postižen kolenní kloub. Závažným problémem je též porod u bezpříznakových nosiček kapavky, při porodu dochází k rozvoji zánětu spojivek u narozených dětí. Ten může vést až k slepotě. Méně časté formy kapavky zahrnují postižení hltanu a konečníku.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky. Očkovací látka není v současné době dostupná. Cestovatelům se jako prevence doporučuje dodržování zásad chráněného pohlavního styku.

Rizikové země - Kapavka


Novinky

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...

Kam vyrazit na podzim po Evropě? Do...

Podzimní počasí je jako stvořené pro cestování po...

Letos si na dovolenou vezmu vlastní...

Příležitosti odpočinout si od práce na cestách s...