Spalničky

Základní informace

Spalničky jsou virové onemocnění vyvolané virem spalniček. Choroba patří k nejnakažlivějším infekčním nemocem vůbec. Jediným zdrojem nemoci je člověk. Přenos viru se uskutečňuje nejčastěji kapénkovou cestou, přičemž vstupní branou nákazy jsou spojivky a sliznice dýchacího traktu.

Inkubační doba

Inkubační doba je 6–13 dní.

Projevy a průběh nemoci

V průběhu onemocnění se rozeznávají dvě stadia. První fáze trvá asi 4 dny a je charakterizována vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Po uplynutí této doby dochází k rozvoji druhé fáze s typickou kožní vyrážkou. Ta začíná za ušima a na zátylku, přičemž se postupně rozšíří na obličej a poté i na trup a končetiny. Po dalších pěti dnech dochází k ústupu vyrážky s přechodnou pigmentací postižených míst. U dospělých probíhá nemoc závažněji a s více komplikacemi. Mezi nejčastější komplikace patří bakteriální infekce tkání poškozených spalničkovým virem. Jedná se především o zánět středního ucha, zánět dutin nebo zápal plic. Virové onemocnění však může způsobit i závažnější komplikace v podobě zánětu hrtanu, slepého střeva nebo mozkové tkáně.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Při bakteriálních komplikacích se podávají antibiotika. Nemoc je vysoce nakažlivá, a proto je nutné nemocné izolovat od zdravých osob.

Očkování

Proti spalničkám se očkuje živou očkovací látkou, která je součástí trojvakcíny – spalničky, zarděnky, příušnice. Očkování proti spalničkám je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. První očkování se podává v 15. měsíci života, druhá dávka následuje za 6–10 měsíců. Imunita po očkování je dlouhodobá, patrně celoživotní. U cestovatelů starších 25 let se však doporučuje přeočkování, zejména v případě cestování do Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky.

Rizikové země - Spalničky

Kalkulačka cestovního pojištění

Spočítejte si pohodlně cenu online...

Kdy?

Kdo?

Osoba 18-69 let
Dítě do 18 let
Senior nad 70 let

Kam?


Novinky

Stres z cestování na vás může zanechat...

Ať už vyrážíte na služební cestu, nebo míříte za...

Pochoutky, kterým je lepší se na...

Ruku na srdce – kdo z vás o sobě může říci, že...

Z banality se může na dovolené stát...

Cestování přináší nové zážitky, ale může přinést...