Spalničky

Základní informace

Spalničky jsou virové onemocnění vyvolané virem spalniček. Choroba patří k nejnakažlivějším infekčním nemocem vůbec. Jediným zdrojem nemoci je člověk. Přenos viru se uskutečňuje nejčastěji kapénkovou cestou, přičemž vstupní branou nákazy jsou spojivky a sliznice dýchacího traktu.

Inkubační doba

Inkubační doba je 6–13 dní.

Projevy a průběh nemoci

V průběhu onemocnění se rozeznávají dvě stadia. První fáze trvá asi 4 dny a je charakterizována vzestupem teploty, rýmou, kašlem a zánětem spojivek. Po uplynutí této doby dochází k rozvoji druhé fáze s typickou kožní vyrážkou. Ta začíná za ušima a na zátylku, přičemž se postupně rozšíří na obličej a poté i na trup a končetiny. Po dalších pěti dnech dochází k ústupu vyrážky s přechodnou pigmentací postižených míst. U dospělých probíhá nemoc závažněji a s více komplikacemi. Mezi nejčastější komplikace patří bakteriální infekce tkání poškozených spalničkovým virem. Jedná se především o zánět středního ucha, zánět dutin nebo zápal plic. Virové onemocnění však může způsobit i závažnější komplikace v podobě zánětu hrtanu, slepého střeva nebo mozkové tkáně.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Při bakteriálních komplikacích se podávají antibiotika. Nemoc je vysoce nakažlivá, a proto je nutné nemocné izolovat od zdravých osob.

Očkování

Proti spalničkám se očkuje živou očkovací látkou, která je součástí trojvakcíny – spalničky, zarděnky, příušnice. Očkování proti spalničkám je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. První očkování se podává v 15. měsíci života, druhá dávka následuje za 6–10 měsíců. Imunita po očkování je dlouhodobá, patrně celoživotní. U cestovatelů starších 25 let se však doporučuje přeočkování, zejména v případě cestování do Asie, Afriky a Střední a Jižní Ameriky.

Rizikové země - Spalničky


Novinky

Současná povinná a doporučená očkování...

Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního...

Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se...

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě...

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...