Tuberkulóza

Základní informace

Tuberkulóza je celosvětově rozšířené chronické onemocnění vyvolané bakterií Mycobacterium tuberculosis. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, který bakterie vylučuje při kašli. Přenos bakterií se tak děje převážně vzdušnou cestou. Výjimečně je vstupní branou zažívací trakt nebo poraněná kůže. Tuberkulózou je v současnosti promořena asi třetina světové populace. Ročně na toto onemocnění umírá kolem 3 miliónů lidí. Riziko nákazy hrozí především v rozvojových zemích. Počet případů stoupá i ve vyspělých státech, zejména v souvislosti se stěhováním obyvatelstva.

Inkubační doba

Inkubační doba je většinou 2–12 týdnů.

Projevy a průběh nemoci

Nejčastější formou nemoci je plicní tuberkulóza. Časným příznakem postižení plic je suchý kašel nebo chrapot. Postupem času se kašel stává produktivní, nemocný vykašlává hlen s možnou příměsí krve v důsledku rozpadu plicní tkáně. Teplota se zvyšuje po námaze, především večer. Nemocný je malátný, ubývá na váze, může pociťovat bolest na hrudníku.

Komplikacemi postižení plic jsou pneumotorax, výpotek či masivní krvácení z plic. Dále může dojít k postižení nervové tkáně nebo mízních uzlin. Postižení uzlin je typicky lokalizováno na krku. Uzliny se zvětšují, splývají a po určité době se provalí skrze kůži. Tuberkulóza však může postihnout prakticky jakýkoliv orgán lidského těla.

Léčba

Léčba tuberkulózy je velmi složitá a dlouhodobá. V terapii se používají léky proti tuberkulóze, takzvaná antituberkulotika. Léčba většinou trvá několik měsíců a zahrnuje přísný zdravotní režim.

Očkování

Od 1. 1. 2010 bylo zrušeno celoplošné očkování dětí proti tuberkulóze. Očkují se tak pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny. V současnosti se již neprovádí ani přeočkování dětí mezi 11. a 12. rokem. Stávající očkovací látka je navíc účinná pouze z 50 % procent, nechrání tedy před samotnou nákazou, ale před rozvojem závažných forem nemoci. Většina států Evropské unie neočkuje kvůli nízkému výskytu nemoci na jejich území. Nová očkovací látka je zatím ve fázi vývoje.

Rizikové země - Tuberkulóza


Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...