Tetanus

Základní informace

Původcem nemoci je bakterie Clostridium tetani. Za příznaky onemocnění je zodpovědný toxin tetanospasmin, který bakterie produkuje. Bakterie se běžně vyskytuje ve střevech koní, hovězího dobytka i člověka, odkud se s výkaly dostává do půdy a prachu, kde ve formě spor vydrží měsíce i roky. K lidské nákaze dochází nejčastěji při poranění. Celosvětově onemocní tetanem asi 1 milión lidí.

Inkubační doba

Inkubační doba se pohybuje v rozmezí několika dnů až týdnů.

Projevy a průběh nemoci

Na počátku onemocnění vzniká pocit namožení svalů, nemocný je neklidný, nespavý, nadměrně se potí a pociťuje bolest a pálení v infikované ráně. Poté dojde ke vzniku zvýšeného napětí žvýkacích svalů s nemožností otevřít ústa. Dále dochází ke stahu mimického svalstva, postižení hltanu se projeví obtížemi při polykání, tuhne i svalstvo šíje. Svalové napětí se postupně propaguje do všech svalů. Největší komplikací je postižení hrtanu se zástavou dechu. Stav je provázen vzestupem teploty s výrazným pocením, vzestupem tlaku krve a zvýšením srdeční frekvence. Vzácnější je lokalizovaná forma nemoci, kdy dojde k postižení pouze svalů v okolí rány.

Léčba

Základem léčby je hospitalizace. V terapii se používají antibiotika a další léky, které mají za cíl potlačit nemoc samotnou i její příznaky. U těžkých forem tetanu dosahuje úmrtnost až 60 %. U lehčích forem dochází ke smrti asi v 6 % případů.

Očkování

Očkování proti tetanu je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. Očkovací látka proti tetanu je součástí trojvakcíny – záškrt, tetanus, černý kašel. Přeočkování proti tetanu by mělo následovat každých 10–15 let.

Rizikové země - Tetanus


Novinky

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...

Kam vyrazit na podzim po Evropě? Do...

Podzimní počasí je jako stvořené pro cestování po...

Letos si na dovolenou vezmu vlastní...

Příležitosti odpočinout si od práce na cestách s...