Klíšťová encefalitida je virové onemocnění způsobené virem klíšťové encefalitidy. Nemoc je velmi častá v České republice a v dalších evropských zemích. Na klíšťovou encefalitidu však můžeme narazit v pásu od Evropy až po východní pobřeží Asie. Přenašečem onemocnění je klíště obecné, zdrojem nákazy jsou drobní savci, šelmy, kopytníci, ale také domácí zvířata chovaná venku. K přenosu nemoci dojde pomocí infikovaných slin přisátého klíštěte. Onemocnění hrozí po celý rok, častější je však v období od dubna do října.
Inkubační doba nemoci je zpravidla 7–14 dní.
Po uplynutí inkubační doby dochází k typickému dvoufázovému průběhu nemoci. První fáze nemoci připomíná chřipku a vyznačuje se zvýšenou teplotou, malátností, únavou, bolestí hlavy a svalů. Tyto obtíže trvají 2–6 dní a poté nemoc ustoupí nebo pokračuje do druhé fáze, při níž dochází k typickému poškození mozkové tkáně. Zánět mozkové tkáně se nejčastěji projevuje bolestí hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením a horečkou. Méně často dochází k poruchám vědomí a nervovým obrnám. Onemocnění většinou nezanechává trvalé následky, řadu měsíců však mohou přetrvávat bolesti hlavy, únava či poruchy soustředění. V nejzávažnějších případech dochází k trvalému poškození mozkové tkáně. Pro osoby ve vyšším věku může být příčinou úmrtí.
Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Základem terapie je klid na lůžku. Po odeznění nemoci následuje několikatýdenní domácí rekonvalescence.
Očkování se provádí ve třech dávkách. Časový interval mezi první a druhou dávkou je 1–3 měsíce, mezi druhou a třetí dávkou 9–12 měsíců. Po 3 letech se doporučuje první přeočkování. Další následná přeočkování jsou v intervalu 3–5 let. Očkovat se lze po celý rok, nejlépe před počátkem sezónní aktivity klíšťat. V případě potřeby lze zvolit i zrychlené očkovací schéma.