Lymeská borelióza

Základní informace

Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Borrelia burgdorferi. Zdrojem nákazy jsou středně velcí a malí savci, včetně hlodavců. Přenašečem nemoci jsou klíšťata. Přisátím klíštěte dochází k přesunu bakterií do krevního řečiště člověka. K nákaze je nutná doba přisátí minimálně 24 hodin, pokud je klíště přisáté kratší dobu, riziko infekce je minimální.

Inkubační doba

Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte.

Projevy a průběh nemoci

Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. V první fázi je nejčastějším příznakem charakteristické zarudnutí kůže v místě přisátí, které se postupně zvětšuje a má vzhled „býčího oka“. Současně dochází ke zduření mízních uzlin, horečce, bolestem svalů a kloubů. Typickým příznakem je také únava. Po delší době dochází k postižení srdce a nervové tkáně. Nejdříve za rok po infekci dochází k poškození kůže v okolí velkých kloubů a na okrajových částech těla. Jde o červená až modročervená ložiska, která postupně vymizí a zanechají tenkou kůži vzhledu cigaretového papíru s prosvítajícími cévami.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky. Bakterie může navzdory léčbě v organismu přetrvávat, a proto jsou nemocní ještě nějakou dobu pravidelně kontrolováni. Účinná očkovací látka v současné době neexistuje. Základem prevence je používání repelentu a vhodného oděvu. Přisáté klíště je nutné co nejrychleji odstranit a postiženou oblast dezinfikovat.


Novinky

Současná povinná a doporučená očkování...

Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního...

Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se...

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě...

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...