Meningokoková meningitida

Základní informace

Meningokokové infekce jsou způsobeny bakterií Neisseria meningitidis, která je známa též pod označením meningokok. Meningokok běžně osidluje horní cesty dýchací, vyšší výskyt je v kolektivech mladistvých. K přenosu dochází kapénkovou cestou, onemocnění jsou častější v zimě a na jaře. Nákaza postihuje především děti a mladistvé. Meningokok se vyskytuje po celém světě, nejvyšší výskyt je v subsaharské Africe, kde ročně způsobuje epidemie postihující desetitisíce lidí. Přestup meningokoků přes slizniční bariéru usnadňuje infekce dýchacího systému, aktivní a pasivní kouření, pobyt v prašném prostředí, fyzické vyčerpání.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–8 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění se projevuje jako sepse nebo zánět mozkových blan, popřípadě kombinace obou forem. Sepse je nejzávažnější formou meningokokové infekce s nejvyšší mírou úmrtnosti. Nemoc začíná náhle teplotou, únavností, bolestmi kloubů a svalů. Poměrně brzy se na kůži objevují tmavé skvrny, lokalizované především na trupu a dolních končetinách. U neléčeného se rychle rozvíjí septický šok, mnozí pacienti zemřou na zánět srdečního svalu nebo komplikaci v podobě krvácení do nadledvin. Zánět mozkových blan tvoří asi čtvrtinu případů a jeho prognóza je dobrá. Tato forma se projeví bolestmi hlavy, zvracením, příznaky meningeálního dráždění, neklidem až poruchou vědomí. Smíšená forma je úplně nejčastější a tvoří až polovinu případů.

Léčba

Při meningokokové infekci je většinou nutná hospitalizace a léčba antibiotiky, popřípadě sledování na jednotce intenzivní péče. Poměrně často se musí v důsledku oběhových poruch přikročit k amputaci prstů, ojediněle i končetin. Při kontaktu s nemocným je po dobu jednoho týdne nařízen lékařský dohled, v některých případech se preventivně podávají antibiotika.

Očkování

Očkování je nejvhodnější prevence proti meningokokovým infekcím. Očkování proti meningokokovi je doporučeno všem cestovatelům a je vyžadováno po jedincích, kteří putují do Mekky. Na trhu existuje několik typů očkovacích látek, které chrání proti různým sérotypům meningokoka. Očkovací schéma závisí na zvoleném druhu očkovací látky.

Rizikové země - Meningokoková meningitida


Novinky

Současná povinná a doporučená očkování...

Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního...

Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se...

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě...

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...