Meningokoková meningitida

Základní informace

Meningokokové infekce jsou způsobeny bakterií Neisseria meningitidis, která je známa též pod označením meningokok. Meningokok běžně osidluje horní cesty dýchací, vyšší výskyt je v kolektivech mladistvých. K přenosu dochází kapénkovou cestou, onemocnění jsou častější v zimě a na jaře. Nákaza postihuje především děti a mladistvé. Meningokok se vyskytuje po celém světě, nejvyšší výskyt je v subsaharské Africe, kde ročně způsobuje epidemie postihující desetitisíce lidí. Přestup meningokoků přes slizniční bariéru usnadňuje infekce dýchacího systému, aktivní a pasivní kouření, pobyt v prašném prostředí, fyzické vyčerpání.

Inkubační doba

Inkubační doba je 1–8 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění se projevuje jako sepse nebo zánět mozkových blan, popřípadě kombinace obou forem. Sepse je nejzávažnější formou meningokokové infekce s nejvyšší mírou úmrtnosti. Nemoc začíná náhle teplotou, únavností, bolestmi kloubů a svalů. Poměrně brzy se na kůži objevují tmavé skvrny, lokalizované především na trupu a dolních končetinách. U neléčeného se rychle rozvíjí septický šok, mnozí pacienti zemřou na zánět srdečního svalu nebo komplikaci v podobě krvácení do nadledvin. Zánět mozkových blan tvoří asi čtvrtinu případů a jeho prognóza je dobrá. Tato forma se projeví bolestmi hlavy, zvracením, příznaky meningeálního dráždění, neklidem až poruchou vědomí. Smíšená forma je úplně nejčastější a tvoří až polovinu případů.

Léčba

Při meningokokové infekci je většinou nutná hospitalizace a léčba antibiotiky, popřípadě sledování na jednotce intenzivní péče. Poměrně často se musí v důsledku oběhových poruch přikročit k amputaci prstů, ojediněle i končetin. Při kontaktu s nemocným je po dobu jednoho týdne nařízen lékařský dohled, v některých případech se preventivně podávají antibiotika.

Očkování

Očkování je nejvhodnější prevence proti meningokokovým infekcím. Očkování proti meningokokovi je doporučeno všem cestovatelům a je vyžadováno po jedincích, kteří putují do Mekky. Na trhu existuje několik typů očkovacích látek, které chrání proti různým sérotypům meningokoka. Očkovací schéma závisí na zvoleném druhu očkovací látky.

Rizikové země - Meningokoková meningitida


Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...