Syfilis

Základní informace

Syfilis, příjice nebo lues je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Treponema pallidum. Syfilis je celosvětově rozšířené onemocnění. Zdrojem nákazy je výhradně člověk. K přenosu infekce dochází pohlavním stykem, těsným kontaktem se slizničními a kožními projevy choroby, ale také přenosem z matky na plod. Branou vstupu infekce je obvykle kůže a sliznice, nejčastěji v oblasti slabin a úst.

Inkubační doba

Inkubační doba je 3–90 dnů, průměrně 21 dnů.

Projevy a průběh nemoci

V první fázi dochází k vzniku nebolestivého vředu v místě, kudy bakterie vstoupila do organismu. Současně dochází k nebolestivému zduření místních lymfatických uzlin. Vřed se hojí 1–12 týdnů a je významným zdrojem dalšího šíření nákazy.

Ve druhé fázi nemoci, která typicky přichází za 2–8 týdnů, dochází k vzniku vyrážky lokalizované především na trupu. Různé formy vyrážky se však objevují všude po těle i na sliznicích. V této fázi je typická přítomnost únavy, teploty, nechutenství, bolestí kloubů a celkového zduření mízních uzlin.

Třetí fáze nemoci se objevuje za 3–5 let a je charakterizována vznikem velkých kožních uzlů, takzvaných gumat. Gumata se postupně rozpadají a stojí za rozvojem vředů, po nichž zůstávají výrazné jizvy. Závažnější komplikací třetí fáze je postižení nervové tkáně a aorty. Vrozená syfilis vzniká přenosem infekce z matky na plod. Projevuje se různým stupněm postižení od mírnějších forem až po závažné poškození, které vede k úmrtí plodu.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antibiotik a závisí na fázi onemocnění. Dosud neexistuje žádná účinná očkovací látka. Prevencí je dodržování zásad chráněného pohlavního styku a vyvarování se kontaktu s kožními a slizničními projevy choroby.

Rizikové země - Syfilis


Novinky

I při cestách po Evropě nás ohrožují...

Pokud jde o infekční choroby, Evropa je při...

Na která jídla si dát při cestování...

Ochutnávání místních specialit je neodmyslitelnou...

Cestování po zbytek roku? Podle světel...

Rok 2020 měl být dalším rokem plným zážitků a...