Syfilis, příjice nebo lues je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Treponema pallidum. Syfilis je celosvětově rozšířené onemocnění. Zdrojem nákazy je výhradně člověk. K přenosu infekce dochází pohlavním stykem, těsným kontaktem se slizničními a kožními projevy choroby, ale také přenosem z matky na plod. Branou vstupu infekce je obvykle kůže a sliznice, nejčastěji v oblasti slabin a úst.
Inkubační doba je 3–90 dnů, průměrně 21 dnů.
V první fázi dochází k vzniku nebolestivého vředu v místě, kudy bakterie vstoupila do organismu. Současně dochází k nebolestivému zduření místních lymfatických uzlin. Vřed se hojí 1–12 týdnů a je významným zdrojem dalšího šíření nákazy.
Ve druhé fázi nemoci, která typicky přichází za 2–8 týdnů, dochází k vzniku vyrážky lokalizované především na trupu. Různé formy vyrážky se však objevují všude po těle i na sliznicích. V této fázi je typická přítomnost únavy, teploty, nechutenství, bolestí kloubů a celkového zduření mízních uzlin.
Třetí fáze nemoci se objevuje za 3–5 let a je charakterizována vznikem velkých kožních uzlů, takzvaných gumat. Gumata se postupně rozpadají a stojí za rozvojem vředů, po nichž zůstávají výrazné jizvy. Závažnější komplikací třetí fáze je postižení nervové tkáně a aorty. Vrozená syfilis vzniká přenosem infekce z matky na plod. Projevuje se různým stupněm postižení od mírnějších forem až po závažné poškození, které vede k úmrtí plodu.
Léčba spočívá v podávání antibiotik a závisí na fázi onemocnění. Dosud neexistuje žádná účinná očkovací látka. Prevencí je dodržování zásad chráněného pohlavního styku a vyvarování se kontaktu s kožními a slizničními projevy choroby.