Viscerální leishmanióza

Základní informace

Viscerální neboli útrobní leishmanióza je způsobena parazity rodu Leishmania. Ve světě je známa též pod názvem „kala-azar“, což v překladu znamená „černá horečka“. Nákaza se vyskytuje přibližně v 60 zemích světa, přičemž 90 % všech případů registrujeme v Indii, Nepálu, Bangladéši, Súdánu a Brazílii. Zdrojem nákazy jsou člověk a zvířata, především psovité šelmy a hlodavci. Infekci přenášejí různé druhy bodavého hmyzu.

Inkubační doba

Inkubační doba je nejčastěji 3–8 měsíců.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění začíná postupně se zvyšující horečkou, teploty stoupají často ve večerních hodinách. Později se objevuje únava, noční pocení, bledost, nechutenství, zvracení a průjem. Dochází ke zvětšení sleziny, jater a mízních uzlin po celém těle. Kůže je bledá a zejména u indické formy nemoci nabývá tmavě šedé barvy. Odtud pochází název černá nemoc. Postupem času dochází k úbytku tělesné hmotnosti, vzniku otoků, krvácivých projevů nebo zápalu plic. Neléčené případy většinou končí úmrtím.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antibiotik. Účinná očkovací látka v současné době neexistuje. V prevenci se doporučuje nošení vhodného oblečení, používání repelentů a speciálních moskytiér.


Novinky

Chcete si užít klidnou dovolenou?...

Hledáte vhodné místo, kde si odpočinete od...

Jaké bude cestování v době...

Pandemie onemocnění covid-19 ve velké míře...

Tajemné katakomby a podzemní komplexy v...

Některá evropská města jsou jako obrovské...