Viscerální leishmanióza

Základní informace

Viscerální neboli útrobní leishmanióza je způsobena parazity rodu Leishmania. Ve světě je známa též pod názvem „kala-azar“, což v překladu znamená „černá horečka“. Nákaza se vyskytuje přibližně v 60 zemích světa, přičemž 90 % všech případů registrujeme v Indii, Nepálu, Bangladéši, Súdánu a Brazílii. Zdrojem nákazy jsou člověk a zvířata, především psovité šelmy a hlodavci. Infekci přenášejí různé druhy bodavého hmyzu.

Inkubační doba

Inkubační doba je nejčastěji 3–8 měsíců.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění začíná postupně se zvyšující horečkou, teploty stoupají často ve večerních hodinách. Později se objevuje únava, noční pocení, bledost, nechutenství, zvracení a průjem. Dochází ke zvětšení sleziny, jater a mízních uzlin po celém těle. Kůže je bledá a zejména u indické formy nemoci nabývá tmavě šedé barvy. Odtud pochází název černá nemoc. Postupem času dochází k úbytku tělesné hmotnosti, vzniku otoků, krvácivých projevů nebo zápalu plic. Neléčené případy většinou končí úmrtím.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antibiotik. Účinná očkovací látka v současné době neexistuje. V prevenci se doporučuje nošení vhodného oblečení, používání repelentů a speciálních moskytiér.


Novinky

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...

Kam vyrazit na podzim po Evropě? Do...

Podzimní počasí je jako stvořené pro cestování po...

Letos si na dovolenou vezmu vlastní...

Příležitosti odpočinout si od práce na cestách s...