Legionelové infekce jsou vyvolané bakteriemi rodu Legionella. Člověk se nakazí vdechnutím aerosolu, který vznikne z teplé vody obsahující legionely. K nákaze tak může dojít v okolí vířivek a vodotrysků, častěji však z klimatizací a sprchy. K nemoci jsou více náchylní jedinci s poruchami imunity, starší lidé a chronicky nemocní.
Inkubační doba se liší podle formy onemocnění. Legionelový zápal plic má inkubační dobu nejčastěji 2–10 dnů. Druhou formou nemoci je pontiacká horečka. Inkubační doba je 1–2 dny.
Legionelový zápal plic obvykle začíná horečkou a průjmem. Mezi další příznaky patří bolesti svalů, slabost, bolest hlavy, bolesti na hrudi a suchý kašel. Během 1–2 dnů dochází k rozvoji zápalu plic a k postižení dalších vnitřních orgánů. Nejčastěji se jedná o poškození jater, svalů či ledvin. V závažných případech je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče.
Pontiacká horečka se projevuje chřipkovitými příznaky s horečkou, bolestmi hlavy a kašlem. Pontiacká horečka většinou odezní do jednoho týdne od nástupu prvních příznaků.
Legionelová pneumonie vyžaduje podávání antibiotik a v závažných případech i hospitalizaci. V současné době není k dispozici žádná očkovací látka. Prevence se zaměřuje na pravidelné technické úpravy a čištění vodovodních zařízení.