Tularémie

Základní informace

Tularémie je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Nemoc je rozšířena po celé severní polokouli mezi 30. a 70. rovnoběžkou. Tularémii může přenášet více než 100 druhů živočichů. Infekce může proniknout do organismu při malém poranění kůže nebo neporušenou sliznicí, buď přímým kontaktem se sekrety a těly uhynulých nebo nemocných zvířat, či zprostředkovaně pomocí klíšťat, komárů a ovádů. K nákaze může dojít i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, potravin a nápojů.

Inkubační doba

Inkubační doba je většinou 2–10 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Projevy nemoci závisí na vstupní bráně infekce do organismu. Při kožní infekci dojde ke vzniku drobného hnisajícího vřídku a zduření místních mízních uzlin až do velikosti ptačího vejce. Uzliny se většinou postupem času rozpadnou. Onemocnění je většinou doprovázeno horečkou, zchváceností, pocením a dalšími příznaky zánětlivého postižení.

Obdobně může dojít k infekci oka nebo hltanu, při infekci zažívacího systému se objevují bolesti břicha a průjmy.

Při vdechnutí bakterie se rozvíjí zápal plic. V nejzávažnějších případech může dojít k rozsevu bakterie krevním řečištěm se vznikem závažného poškození vnitřních orgánů.

Léčba

Základem léčby je podávání antibiotik, v případě rozpadu uzlin je nutný chirurgický zákrok. Prevencí je dostatečná tepelná úprava masa a vyvarování se kontaktu s uhynulými nebo podezřele se chovajícími zvířaty. Očkovací látka se používá v ochraně rizikových skupin, mezi něž patří kupříkladu laboratorní pracovníci.


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...