Tularémie

Základní informace

Tularémie je bakteriální onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Nemoc je rozšířena po celé severní polokouli mezi 30. a 70. rovnoběžkou. Tularémii může přenášet více než 100 druhů živočichů. Infekce může proniknout do organismu při malém poranění kůže nebo neporušenou sliznicí, buď přímým kontaktem se sekrety a těly uhynulých nebo nemocných zvířat, či zprostředkovaně pomocí klíšťat, komárů a ovádů. K nákaze může dojít i prostřednictvím kontaminovaných předmětů, potravin a nápojů.

Inkubační doba

Inkubační doba je většinou 2–10 dnů.

Projevy a průběh nemoci

Projevy nemoci závisí na vstupní bráně infekce do organismu. Při kožní infekci dojde ke vzniku drobného hnisajícího vřídku a zduření místních mízních uzlin až do velikosti ptačího vejce. Uzliny se většinou postupem času rozpadnou. Onemocnění je většinou doprovázeno horečkou, zchváceností, pocením a dalšími příznaky zánětlivého postižení.

Obdobně může dojít k infekci oka nebo hltanu, při infekci zažívacího systému se objevují bolesti břicha a průjmy.

Při vdechnutí bakterie se rozvíjí zápal plic. V nejzávažnějších případech může dojít k rozsevu bakterie krevním řečištěm se vznikem závažného poškození vnitřních orgánů.

Léčba

Základem léčby je podávání antibiotik, v případě rozpadu uzlin je nutný chirurgický zákrok. Prevencí je dostatečná tepelná úprava masa a vyvarování se kontaktu s uhynulými nebo podezřele se chovajícími zvířaty. Očkovací látka se používá v ochraně rizikových skupin, mezi něž patří kupříkladu laboratorní pracovníci.


Novinky

Současná povinná a doporučená očkování...

Cestovní ruch se už naštěstí probral ze zimního...

Vyměňte Alpy za Kavkaz. Rájem lyžařů se...

Nadcházející lyžařská sezóna už pomalu, ale jistě...

Jak na cestování se syndromem...

Syndrom dráždivého tračníku je nepříjemné...