Záškrt

Základní informace

Záškrt je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae. Onemocnění se vyskytuje celosvětově, po zavedení očkování však v menší míře. Vysoké riziko nákazy je především v rozvojových zemích Asie a Afriky. Záškrt je výhradně lidskou nemocí. Nejčastější přenos je kapénkovou cestou nebo kontaktem s kontaminovanými předměty. Zdrojem onemocnění jsou nemocní lidé i bacilonosiči.

Inkubační doba

Inkubační doba je 2–4 dny.

Projevy a průběh nemoci

Bakterie neproniká do organismu, ale způsobuje povrchové poškození tkání, zejména sliznice dýchacích cest. Za příznaky onemocnění je zodpovědný bakteriální toxin, který ničí zdravou tkáň v okolí bakterie. Z poškozené sliznice vznikají povlaky, které brání proudění vzduchu a mohou vést k zadušení. Nemoc se nejčastěji projevuje jako těžká povlaková angína. Povlaky se nevytváří pouze na mandlích, ale mohou vznikat i v hltanu a hrtanu. Postupně dochází k mohutnému otoku dýchacích cest a krku se zvyšující se horečkou. Neléčené onemocnění může skončit zadušením nemocného. Komplikací záškrtu je prostup toxinu do krevního řečiště, kde způsobuje poškození srdce, nervové tkáně a ledvin.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky a protilátkami proti bakteriálnímu toxinu. V závažných případech je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče a izolace na infekčním oddělení.

Očkování

Očkování proti záškrtu je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. Očkovací látka proti záškrtu je součástí trojvakcíny – záškrt, tetanus, černý kašel. Dospělí cestovatelé, zejména nad 40 let věku, by se měly nechat před cestou do rizikové oblasti přeočkovat jednou dávkou vakcíny. Imunita získaná očkováním totiž nechrání po celý život.

Rizikové země - Záškrt


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...