Zarděnky

Základní informace

Zarděnky jsou virové onemocnění vyvolané virem zarděnek. Zdrojem nemoci je člověk s viditelnými projevy nemoci i bez nich. Virus se šíří kapénkovou cestou, přičemž vstupní branou nákazy je sliznice dýchacích cest. Možný je i přenos choroby z matky na dítě skrze placentární lůžko. Zarděnky jsou rozšířené po celém světě s vysokým výskytem v zemích, kde není zavedeno povinné očkování.

Inkubační doba

Inkubační doba kolísá mezi 12 a 23 dny.

Projevy a průběh nemoci

Po uplynutí inkubační doby dochází k rozvoji drobně skrvnité růžové vyrážky. Vyrážka začíná na obličeji a šíří se na trup, přičemž prakticky nepostihuje končetiny. Drobné skvrny lze spatřit i na sliznici patra. Rozsev vyrážky většinou doprovází mírně zvýšená teplota a zduření krčních nebo hlavových uzlin. Ty jsou obzvláště u dospělých velmi citlivé na pohmat a bolestivé. Průběh nemoci bývá mírnější než u spalniček. Komplikace jsou vzácné a zahrnují snížení počtu krevních destiček, krvácivé projevy, zánět mozkové tkáně, zánět a bolest kloubů. Vrozené zarděnky způsobují různě těžké poškození plodu až předčasný porod nebo úmrtí.

Léčba

Léčba se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. Nemocné je třeba izolovat od zdravé populace, nakažlivost je však menší než v případě spalniček.

Očkování

Proti zarděnkám se očkuje živou očkovací látkou, jež je součástí trojvakcíny – spalničky, zarděnky, příušnice. Očkování proti zarděnkám je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. První očkování se podává v 15. měsíci života, druhá dávka následuje za 6–10 měsíců. Imunita po očkování je dlouhodobá, patrně celoživotní.

Rizikové země - Zarděnky


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...