Cholera

Základní informace

Původcem průjmového onemocnění je bakterie Vibrio cholerae. Bakterie se nachází v přírodě, navázaná na některé druhy vodních řas ve sladkých i brakických vodách subtropického a tropického pásma. K onemocnění dochází pozřením infikované vody nebo kontaminovaných potravin. Zdrojem nákazy může být nemocný člověk i jedinec v rekonvalescenci.

Inkubační doba

Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 12–72 hodin.

Projevy a průběh nemoci

Cholera může probíhat zcela bez příznaků. V případě těžkého průběhu dochází k rychlé dehydrataci. Ta je způsobena masivním průjmem s početnými vodnatými stolicemi, které nejsou provázeny bolestí břicha ani nutkáním na stolici. Průjem typicky následuje zvracení bez pocitu nevolnosti. Jako důsledek rychlé dehydratace se objevují svalové křeče, zrychlení srdečního tepu, snížený tlak krve až oběhový šok. Nejčastější závažnou komplikací je také akutní selhání ledvin.

Léčba

Základem léčby je dostatečný pitný režim a náhrada ztracených minerálů. Nemocný musí být izolován na infekčním oddělení. Podávání antibiotik většinou nemá význam.

Očkování

Očkování proti choleře se doporučuje cestovatelům do rizikových oblastí. Očkování poskytuje ochranu také proti cestovatelským průjmům. Vakcína proti choleře je určena pro jedince ve věku 2–65 let. Jedná se o nápoj, který se pije. Očkovací schéma závisí na věku očkovaného jedince. Očkování nabízí pouze krátkodobou ochranu, proto je nutné podávat posilovací dávku.


Novinky

Výstup na „třítisícovku“ vyžaduje...

Milujete dobrodružství, dechberoucí výhledy a...

Low-cost cestování aneb rady a triky,...

Procestovat různé kouty světa za co nejméně...

Chystáte se na cesty s domácím...

Cestovat s domácími mazlíčky není v dnešní době...