Chřipka

Základní informace

Chřipka je virové onemocnění způsobené virem chřipky. K rozšíření nákazy dochází mezilidským stykem. Nákaza se šíří kapénkovou cestou a kontaktem s infikovanými předměty. Vstupní branou infekce je sliznice dýchacích cest.

Inkubační doba

Inkubační doba je velmi krátká, většinou činí 18–24 hodin.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění má náhlý začátek se zimnicí a vzestupem teploty na 38–39 °C. Postižené osoby pociťují vyčerpání, bolesti svalů, kloubů a zad. Typické jsou i velké bolesti hlavy, světloplachost a bolest lokalizovaná za očima. Příznaky postižení dýchacího traktu jsou zpočátku mírné a zahrnují pocit ucpaného nosu, škrábání v krku, pálení za hrudní kostí a suchý kašel.

Později dochází ke vzniku dráždivého kašle s vykašláváním malého množství bělavého sekretu. Při těžkém průběhu dochází k rozvoji těžkého zápalu plic, který může být u starších a chronicky nemocných osob příčinou úmrtí. Častou komplikací bývá bakteriální infekce postižené sliznice dýchacího traktu.

Léčba

Léčba je u většiny nemocných zaměřena na příznaky onemocnění. V případě těžkého průběhu se nasazují antivirotika. Komplikace v podobě bakteriální infekce se léčí antibiotiky. Ve většině případů dojde k uzdravení, u oslabených jedinců však může mít onemocnění smrtelný průběh.

Očkování

Očkování představuje velice účinnou možnost prevence. Očkovací látka se připravuje každý rok z kmenů viru, které představují aktuálně největší hrozbu. Z tohoto důvodu je nutné očkování každý rok opakovat. Očkují se děti i dospělí jednou dávkou očkovací látky, nejlépe před počátkem chřipkové sezóny nebo před odjezdem do rizikové oblasti.

Rizikové země - Chřipka


Novinky

Nejčastější mýty o cestovní medicíně....

Panák tvrdého alkoholu je nejlepší prevence...

Češi jsou národem cestovatelů, trendem...

Na jaře eurovíkend, v létě k moři, na podzim do...

Stres z cestování na vás může zanechat...

Ať už vyrážíte na služební cestu, nebo míříte za...