Hepatitida B

Základní informace

Onemocnění vyvolává virus hepatitidy B. Zdrojem nákazy je nemocný s akutní i chronickou infekcí. Přenos nákazy se uskutečňuje skrze krevní řečiště podáváním krve a krevních derivátů, aplikací nitrožilních drog nebo pohlavním stykem. Nemoc se přenáší i vdechnutím kontaminovaného aerosolu a také z matky na plod. Odhaduje se, že infekcí je postiženo 250–350 miliónů obyvatel po celém světě.

Inkubační doba

Inkubační doba je 40–180 dní.

Projevy a průběh nemoci

Na počátku nákazy dochází ke vzniku nechutenství, nevolnosti, zvracení, poruše trávení, říhání a nadýmání. Také se objevuje bolestivost drobných kloubů rukou a nohou. Hlavní fáze onemocnění může probíhat bezpříznakově, s typickým obrazem žloutenky, ale také s těžkým průběhem a selháním jater. U dospělých vede k chronickému stadiu asi 5–10 % případů, u dětí asi 30–40 % případů. Chronická hepatitida B může časem dojít až ke vzniku jaterní cirhózy a selhání jater nebo k rozvoji zhoubného nádoru jater.

Léčba

Léčba akutní hepatitidy B se zaměřuje pouze na příznaky onemocnění. V případě chronické hepatitidy B se v terapii využívají takzvaná antivirotika. Každý pátý člověk s chronickou hepatitidou B zemře na jaterní cirhózu a každý dvacátý na zhoubný nádor jater.

Očkování

Spolehlivou ochranou proti nemoci je očkování. Od poloviny roku 2001 je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. Očkování se doporučuje všem cestovatelům. Vakcína se vyrábí samostatně nebo v kombinaci s očkovací látkou proti virové hepatitidě typu A. Očkování je možné provést u dětí i dospělých. Očkovací schéma závisí na typu očkovací látky.

Rizikové země - Hepatitida B


Novinky

I při cestách po Evropě nás ohrožují...

Pokud jde o infekční choroby, Evropa je při...

Na která jídla si dát při cestování...

Ochutnávání místních specialit je neodmyslitelnou...

Cestování po zbytek roku? Podle světel...

Rok 2020 měl být dalším rokem plným zážitků a...