Askarióza je parazitární onemocnění vyvolané škrkavkou dětskou. Nákaza se vyskytuje po celém světě, obzvláště v oblastech s nízkou hygienickou úrovní a vysokou hustotou obyvatelstva. Předpokládá se, že je nakažena až jedna čtvrtina světové populace. Zdrojem nákazy je infikovaný člověk, který vylučuje vajíčka parazita stolicí.
K nákaze dochází kontaminovanýma rukama, potravou či vodou. Škrkavky v těle prodělávají složitý vývojový cyklus, kdy z tenkého střeva migrují přes krevní řečiště do plic. Odtud se dýchacími cestami dostávají do hltanu, jícnu, žaludku a opět do tenkého střeva.
Příznaky poškození plic se objevují za 7–10 dní, poškození střev za 6–8 týdnů.
Při průniku larev plícemi se objevuje zvýšená teplota, suchý kašel, někdy lehce zakrvácený hlen při vykašlávání. Mezi střevní příznaky nákazy patří tupé bolesti břicha, nechutenství, plynatost a někdy i zvracení a průjem.
Při masivní nákaze může dojít ke vzniku střevní neprůchodnosti. Komplikací je průnik škrkavek do žlučových cest a vývodu slinivky břišní. Tento stav se může projevit jako akutní zánět slinivky břišní, žlučová kolika nebo žloutenka. V případě průniku škrkavky do jater vzniká jaterní absces.
Léčba spočívá v podávání antiparazitik. Vakcína v současné době neexistuje. Cestovatelům do rizikových oblastí se doporučuje dodržovat zvýšená hygienická pravidla.