Černý kašel

Základní informace

Černý kašel je bakteriální onemocnění vyvolané bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se vyskytuje na celém světě. Zdrojem nákazy je nemocný člověk. Infekce se šíří kapénkovou cestou, nakažlivost je velmi vysoká.

Inkubační doba

Inkubační doba je 7–21 dní.

Projevy a průběh nemoci

Onemocnění většinou probíhá ve třech fázích. První fáze se projevuje rýmou, kýcháním, zánětem spojivek, mírným kašlem a zvýšenou teplotou.

Ve druhé fázi se zvyšuje intenzita a frekvence kašle. V rychlém sledu tak kupříkladu následuje 5–20 krátkých epizod kašle, během kterých se nemocný ani nestihne pořádně nadechnout. U dětí jsou záchvaty kašle často doprovázeny zvracením. Odtud pochází i další název nemoci – dávivý kašel. Po záchvatu kašle se nemocný cítí značně vyčerpán. Druhá fáze nemoci trvá asi jeden měsíc.

Ve třetí fázi kašel ustává a stává se méně intenzivním, nemocný se pomalu zotavuje. Mezi komplikace patří krvácení z nosu, uzávěr dýchacích cest se vznikem rozedmy plic a nasedající infekce jinými bakteriemi. Vzácné, ale nebezpečné je poškození mozkové tkáně, které může zapříčinit smrt nemocného.

Léčba

Onemocnění se léčí antibiotiky a léčba se zaměřuje také na příznaky nemoci, zejména se snaží potlačit záchvaty kašle.

Očkování

Očkování proti černému kašli je v České republice součástí povinného očkovacího kalendáře. Očkovací látka proti černému kašli je součástí trojvakcíny – záškrt, tetanus, černý kašel. Očkování chrání v 70–80 % případů, imunita získaná očkováním navíc v průběhu let pozbývá účinnosti. Cestovatelům se proto doporučuje nechat se naočkovat kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu a černému kašli.

Rizikové země - Černý kašel


Novinky

Za teplem na exotické ostrovy? Nejen...

Řada Čechů se během podzimu či zimy každoročně...

Potulní psi a exotická zvířata –...

Tisíce psů na ulicích – obrovský problém, se...

Objevte krásy Jižní Ameriky – kterou...

Jižní Amerika v sobě ukrývá plno klenotů. Peru,...