Detail dotazu

Od: Anna
12.1.2017

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem k viru ZIKA. Na konci října 2016 jsme se s přítelem vrátili z dovolené (14 dní) z Bali a Jávy. Používali jsme speciální repelent proti tropickému hmyzu, ale pár komářích kousnutí jsme měli. Po návratu jsem měla zvýšenou teplotu a únavu. Vzhledem k tomu, že bychom chtěli miminko jsme si nechali nabrat krev (konec prosince 2016) a udělat testy na horečku dengue a virus zika. Přítel byl negativní a já měla nález pozitivní (paměťové stopy) s tím, že to může být způsobeno očkováním proti klíšťové encefalitidě. Byla jsem na přeočkování na začátku prosince 2016. Prý je potřeba udělat tzv. neutralizační test. Chtěla bych se zeptat jak je to s možným otěhotněním v případě, že by byl virus zika neutralizačním testem vyloučen? Mohu bezpečně otěhotnět? Co by následovalo, když by se nákaza potvrdila? Jak dlouho od návratu je nutné počkat? Je vhodné udělat ještě kontrolní náběry po nějaké době? Předem Vám velice děkuji za odpověď. Přeji krásný den.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
27.1.2017

obrý den, test ELISA může být skutečně falešně pozitivní na základě zkřížené reaktivity s jinými flaviviry a spolehnout se proto lze jen na virus neutralizační test, který provádí ve Zdravotním ústavu v Ostravě. Pokud nemůžete resp. nechcete s otěhotněním počkat 6 měsíců po návratu, negativní virus neutralizační test Vám umožní počít dítě bez čekání. Kontrolní odběry následně už nejsou nutné. Test můžete podstoupit kdykoliv. Bez testu bude nutné počkat půl roku a stejně tak pokud bude VN test pozitivní.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...