Detail dotazu

4.7.2015

Dobrý den, pane doktore! Jak je to s platností očkování proti žluté zimnici? V příbalovém letáku stojí, že se má přeočkovat po 10 letech, v certifikátu o povinném očkování v mezinárodním očkovacím průkazu je uvedena platnost očkování od-do, ale slyšel jsem, že dle WHO je po 1 aplikaci vakcíny Stamaril platnost doživotní! Jak to bude na hranicích mezi státy, které vyžadují platný certifikát, když bych chtěl navštívit více zemí, kde se nemoc vyskytuje? Děkuji za informaci.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
8.7.2015

Dobrý den, desítky let používání vakcíny proti žluté zimnici Stamaril přinesly poznatek, že postvakcinační protekce je s velkou pravděpodobností doživotní, proto se v tomto ohledu změnilo i doporučení Světové zdravotnické organizace. Některé mezinárodně uznávané odborné organizace a především nemálo zemí v endemických oblastech a jejich sousedé však toto doporučení zatím neakceptují. Pro získání víz do určitých zemí musí cestovatel absolvovat očkování proti žluté zimnici v posledních 10 letech bez ohledu na počet předchozích dávek. Je to i doporučení International Society of Travel Medicine a dalších odborných autorit. Pokud se cestovatel dostaví do Centra očkování a cestovní medicíny, lékař musí jeho konkrétní situaci posoudit individuálně a pokud v následujících letech plánuje cestu jen do regionů, kde není toto očkování povinné, např. Brazílie, může od dalšího očkování ustoupit. Je tedy nutné specifické posouzení dané situace s poučením cestovatele. Jinak se může stát, že při příletu nebude vpuštěný do cílové země, případně bude očkován na hranicích z donucení místní vakcínou pochybné kvality a v nedobrých hygienických podmínkách.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...