Detail dotazu

19.11.2016

Dobrý den, v polovině prosince bych měla letět do Thajska (Ko Chang). Letenky a pobyt je již zaplacen, ale nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. V době pobytu bych měla být v druhé polovině třetího měsíce, zajímalo by mě proto riziko infekce zika virem. Děkuji za odpověď.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
23.11.2016

Dobrý den, v současné době je pravděpodobnost nákazy horečkou Zika na ostrově Ko Chang blízká nule. Absolutní jistotu však kvůli výskytu nedetekovaných bezpříznakových případů nemůžeme mít. Proto je nutné používat účinný repelent. Cesta do exotických oblastí v prvním trimestru však není úplně ideální. Zdravotních rizik je mnohem více než jen Zika, do vývoje plodu může negativně zasáhnout i mírná infekce, která jinak matku nijak zásadně neohrozí.

Nejčtenější dotazy
29.1.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na aktuální situaci týkající se rizika nákazy Zika v oblasti Boa Vista, Sal na Kapverdských ostrovech. V době zvažovaného pobytu budu ve 24tt. Velice vám děkuji.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
5.2.2020

Dobrý den, aktuálně virus Zika není v této zemi aktivní. Přesto však používejte repelent. Věřím, že máte preventivní očkování alespoň proti virové hepatitidě A z období ještě před otěhotněním. Jinak by byla cesta do této části Afriky poměrně riziková.

Od: Zdenka
24.2.2017

Dobrý den, chtěli bychom s přítelem do Asie na dovolenou. Cestovat budeme v mém druhem trimestru a před otěhotněním jsem se nechala naočkovat proti břisnímu tyfu, žloutence a vzteklině. Rozhodujeme se mezi Bali, Maledivy, Filipinami a Sri Lankou. Kterou destinaci byste mi doporučili jako nejméně nebezpečnou z hladiska možných těhotenství ohružujících nákaz? Thajsko jsme jiz kvuli dengue vyloučili. Děkuji

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.
13.3.2017

Dobrý den, z uvedených oblastí lze považovat po zdravotní stránce za nejbezpečnější Maledivy. Přesto však používejte účinný repelent

Naposledy navštívené dotazy
Novinky

Vánoce v zahraničí: kam vyrazit za...

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. S příchodem...

Moderní trendy v cestování. Které jsou...

V posledních letech patří mezi stálice cestování...

Extrémní dovolená? Zážitek (ne)jen pro...

Už vás nebaví dovolené spojené s opalováním se na...